Praca Żagań

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 218

Praca w Żaganiu

Żagań to niezwykle malownicze miasto, które przyciąga do siebie zarówno miłośników historii, oferując im liczne zabytki, a także osoby kochające naturę. To także ciekawe miejsce do życia: ma duży potencjał biznesowy oraz bogatą ofertę atrakcji sprzyjających przyjemnemu spędzaniu wolnego czasu.

Żagań – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto Żagań leży w województwie lubuskim nad rzeką Bóbr. W pobliżu znajdują się granice polsko-niemiecka oraz polsko-czeska. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie oraz linie kolejowe. Bardzo szybko można dostać się do Krakowa, Katowic czy Berlina. Dzięki temu zarówno przedsiębiorcy, jak i turyści chętnie odwiedzają Żagań.

Liczba mieszkańców według danych statystycznych w 2018 wyniosła 25812 osób (13 346 kobiet i 12 466 mężczyzn). Władze miasta czynnie próbują ściągać do siebie nowych przedsiębiorców, kładąc nacisk przede wszystkim na położenie miasta. Działa tu Żagańska Strefa Gospodarcza, w skład której wchodzą działki inwestycyjne z przeznaczeniem na różnego typu działalności. Miasto stara się stworzyć korzystne warunki, przede wszystkim jeśli chodzi o podatek od nieruchomości oraz oferując pomoc w nawiązaniu korzystnych kontaktów biznesowych.

W mieście stacjonuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. To wiąże się z dodatkowymi miejscami pracy dla mieszkańców – zarówno w ramach służby wojskowej, jak i na stanowiskach niezwiązanych z koniecznością zakładania munduru.

Miasto ma bardzo bogatą historię. Jego początki sięgają 700 roku. Według legendy założyła je księżniczka Żaganna, córka Wandy „która nie chciała Niemca” (nie potwierdzono dokładnej lokalizacji pierwotnego grodu). Prawa miejskie uzyskało w połowie XIII wieku. Minione lata pozostawiły wiele cennych pamiątek, zabytków architektonicznych, wokół których Żagań buduje dziś swoją turystykę.

Miasto jest w posiadaniu bardzo ciekawych obiektów, a głównym punktem, do którego kierują się zwiedzający, jest pałac w Żaganiu. Wybudowany w stylu barokowym, otoczony jest niezwykle atrakcyjnym zespołem ogrodowym, uważanym za jeden z najpiękniejszych w Europie Środkowej. Jest niezwykłą atrakcją dla osób odwiedzających miasto. Stanowi także cenną wartość dla mieszkańców.

Zamek w Żaganiu oferuje możliwość wynajmowania poszczególnych sal. Wesela, bankiety, konferencje i inne uroczystości zorganizowane w pałacowych wnętrzach zyskują na swojej wyjątkowości i prestiżu.Zabytki w Żaganiu godnie reprezentuje także Zespół Poklasztorny Augustianów, składający się z kilku cennych budowli. Oprócz Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny niezwykłym obiektem jest biblioteka, a jednym z jej najcenniejszych eksponatów jest fragment Biblii z VIII wieku.

Ważnym miejscem jest także Stalag VIII C – kompleks hitlerowskich obozów jenieckich. To tutaj dokonano jednej ze słynnych ucieczek z 24 na 25 marca. W jej wyniku trzem osobom udało uzyskać się wolność, przechodząc tunelem o ok. 111 metrów długości. Niestety pozostałe 73 osoby zostały schwytane, a 50 z nich rozstrzelano. Obecnie funkcjonuje tu Muzeum Obozów Jenieckich, w którym znajdują się pamiątki związane z drugą wojną światową.

Dzięki bogatej ofercie turystycznej mieszkańcy mogą inwestować w utworzenie miejsc noclegowych, restauracji. To także szansa dla kreatywnych obywateli miasta – by organizować ciekawe formy spędzania wolnego czasu. W Żaganiu funkcjonuje basen kryty, kręgielnia, sportowe boiska. Poszczególne obiekty stanowią ważne ośrodki zatrudnienia, są także dodatkową atrakcją dla odwiedzających. Wokół bogatej flory i fauny Żagania i okolic zorganizowane są atrakcyjne ścieżki oraz szlaki turystyczne. Nie należy zapominać o możliwościach, które dają przepływające w pobliżu miasta rzeki. Dla miłośników długich spacerów, a także dla fanów rybołówstwa to szansa na relaks. Piękne widoki warto także podziwiać, płynąc po rzece kajakiem.

Rynek pracy, oferty pracy – Żagań

Bardzo aktywnie działa Urząd Pracy w Żaganiu, udzielając wsparcia osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Obecnie realizowany jest Program promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie żagańskim na lata 2018-2022. Jako mocne strony powiatu w ramach lokalnego rynku pracy, wskazuje się między innymi wzrost poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia, znaczny odsetek młodych ludzi, systematyczny wzrost małych i średnich podmiotów gospodarczych, współpracę służb zatrudnienia z placówkami oświatowymi. Szansą dla rozwoju lokalnego rynku pracy są na przykład zmiany w ocenie kandydatów do pracy – skupienie się na podejściu do pracy, motywacji, mniej na wykształceniu.

Gospodarka powiatowa rozwija się w ramach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, stwarzając większe możliwości zatrudnienia dla mieszkańców powiatu. Na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych działa także położenie – bliskość dużych polskich miast, a także łatwy dostęp do miast zagranicznych. Władze miasta zdają sobie oczywiście sprawę z zagrożeń oraz słabych stron rynku pracy i konsekwentnie starają się je minimalizować.

PUP Żagań

Adres: ul. Dworcowa 9,  68-100 Żagań
E-mail: ziza@praca.gov.pl pupzagan@pup.zagan.pl
Telefon: (68) 477-78-37, (68) 477-78-39, (68) 477-78-40, (68) 377-32-75