Praca Zielona Góra

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 307

Praca w Zielonej Górze

Zielona Góra leży w zachodniej części Polski, w województwie lubuskim. Stanowi część tzw. Lubuskiego Trójmiasta razem z Nową Solą i Sulechowem. Miasto cechuje zróżnicowanie branżowe z wyraźną dominacją sektora usługowo-handlowego. Wspomniana różnorodność znajduje także swoje odzwierciedlenie w ofertach pracy w Zielonej Górze i okolicach.

Zielona Góra, woj. lubuskie

Powiat zielonogórski położony jest w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego i składa się z 9 gmin. Jego siedzibę stanowi Zielona Góra, która nie leży jednak w granicach administracyjnych powiatu, lecz stanowi samodzielne miasto na prawach powiatu.

ZIELONA GÓRA – POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE, LICZBA MIESZKAŃCÓW

Zielona Góra jest największym miastem województwa lubuskiego i jego stolicą. Według danych GUS z 2021 roku liczba mieszkańców Zielonej Góry wynosiła 140,7 tys. Za jedną z zalet Zielonej Góry uważa się jej usytuowanie w gęstej sieci komunikacyjnej regionu – miasto leży niedaleko skrzyżowania międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem. Od granicy z Niemcami miasto dzieli kilkadziesiąt kilometrów. Inne większe polskie miejscowości w pobliżu to Poznań i Wrocław. Port lotniczy Zielona Góra-Babimost nadaje miastu strategiczne znaczenie inwestycyjne, tak samo, jak dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa. Wiąże się to między innymi z przebiegiem trasy S3, czy bliskością autostrady A2. 

ZIELONA GÓRA – RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

Z roku na rok zmienia się sytuacja na rynku pracy w całej Polsce. Również w województwie lubuskim mogliśmy zaobserwować liczne przekształcenia. Analiza historycznych danych pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość – po trudnym okresie pandemii nowych miejsc pracy przybywa, a poziom bezrobocia obniża się. Tendencja ta jest widoczna zarówno w perspektywie lokalnej, jak i ogólnokrajowej. Pozytywne zmiany na rynku pracy znajdują odzwierciedlenie w statystykach bezrobocia. 

W kwietniu 2019 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2,1 tys. osób, a stopa bezrobocia wynosiła 3,1%. Rok później liczba bezrobotnych zmniejszyła się do około 2 tys. osób, a stopa bezrobocia – do 2,9%. W tym samym miesiącu 2021 r. – czyli w samym środku pandemii – w PUP zarejestrowanych było już 2,9 tys. osób bez pracy, a wskaźnik bezrobocia podskoczył do 4,2%. Z kolei w kwietniu 2022 r., czyli u schyłku sytuacji epidemicznej w Polsce, liczba osób bezrobotnych w mieście zmniejszyła się do 2,5 tys., zaś stopa bezrobocia osiągnęła wartość 3,7%. 

Stopa bezrobocia w Zielonej Górze

Jak wynika z Barometru zawodów 2022, z największym brakiem pracowników zmaga się w województwie branża budowlana. Najbardziej poszukiwani są między innymi betoniarze, brukarze, stolarze budowlani czy chociażby kierownicy budowy. Spore braki w kadrze notują także branże transportowa, gastronomiczna, techniczno-przemysłowa i usługowa. W województwie lubuskim zbyt mało jest także kandydatów na nauczycieli oraz pracowników opieki medycznej. 

Zróżnicowane zapotrzebowanie możemy zauważyć także na rynkach pracy w poszczególnych miastach. Gdzie zatrudnienie znajdą mieszkańcy Zielonej Góry? Największy deficyt kandydatów jest na stanowisku lekarza. Jak informują twórcy Barometru, braki kadrowe są spowodowane rozbudową tutejszego szpitala – w wyniku którego potrzebna większej liczby pracowników. 

Liczba zawodów deficytowych w Zielonej Górze jest jednak bardzo długa i obejmuje profesje z różnorodnych branż. Także tutaj zbyt mało jest chętnych do podjęcia zatrudnienia budowlańców i nauczycieli. Ze znalezieniem posady nie powinni mieć też kłopotu między innymi pracownicy transportu, przetwórstwa przemysłowego, gastronomii, księgowości, obsługi rynku nieruchomości czy IT. Pracodawcy szukają także na przykład archiwistów i muzealników, biologów, biotechnologów i diagnostów laboratoryjnych, windykatorów, opiekunek dziecięcych, logopedów i audiofonologów, filologów i tłumaczy, plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków, specjalistów ds. PR, reklamy marketingu i sprzedaży czy specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji. 

W mieście notuje się także nadwyżkę poszukujących zatrudnienia:

  • filozofów / historyków / politologów / kulturoznawców, 
  • kosmetyczek. 

STUDIA ZIELONA GÓRA – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Zielona Góra to kameralny ośrodek akademicki, który zapewnia jednak młodym ludziom imponującą możliwość rozwoju. Prym w kwestii szkolnictwa wyższego wiedzie oczywiście Uniwersytet Zielonogórski. Jako największy ośrodek akademicki w regionie oferuje możliwość kształcenia zarówno na kierunkach ścisłych ekonomicznych, humanistycznych, społecznych, artystycznych, jak i technicznych. Każdego roku w placówce uczy się kilkanaście tysięcy studentów. Praca Zielonej Górze stoi więc otworem – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów możemy wyróżnić z pewnością kierunek lekarski, informatykę czy psychologię – są to zarazem kierunki cieszące się największą popularnością w skali ogólnopolskiej (zgodnie z informacją resortu szkolnictwa wyższego na rok akademicki 2021/2022).

PRACA DLA STUDENTA ZIELONA GÓRA

Zielonogórscy studenci chętnie łączą pracę i naukę. Oferty zatrudnienia dostępne są dla nich przede wszystkim w takich obszarach zatrudnienia jak gastronomia, usługi transportowe, pilnowanie mienia, usługi opiekuńcze, handel. W czasie nauki warto też szukać pracy w wybranym przez siebie zawodzie. W znalezieniu etatu może pomóc uczelniane biuro karier, najlepiej jednak szukać możliwości zatrudnienia także na własną rękę. Wielu pracodawców poszukuje młodych talentów. 

PRACA DORYWCZA ZIELONA GÓRA

Praca dorywcza w Zielonej Górze także jest dostępna. Warto zwrócić uwagę na te zawody deficytowe w mieście, które często wykonywane są w niepełnym wymiarze czasu pracy, dodatkowo czy weekendowo np. 

  • asystent w edukacji, 
  • opiekunka dziecięca, 
  • opiekun osoby starszej lub z niepełnosprawnością, 
  • pracownik ochrony fizycznej.

ZIELONA GÓRA – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE

Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 roku kształtuje się na poziomie 6626,95 złotych. Jak wiadomo, wysokość zarobków jest jednak mocno zróżnicowana w poszczególnych rejonach Polski. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć mieszkańcy województwa lubuskiego? Według danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w tym regionie 5778,93 złotych. 

FIRMY ZIELONA GÓRA

Do najlepiej rozwiniętych obszarów gospodarki Zielonej Góry i całego województwa lubuskiego należą między innymi przemysł samochodowy, produkcja wyrobów drewnianych czy wiklinowych. Region znany jest także z produkcji papieru oraz wyrobów metalowych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (kwiecień 2022 r.) w mieście działa łącznie 23,7 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Są to głównie mikro- i małe jednostki. Tylko 2 podmioty (oba z sektora publicznego) zatrudniają po 1000 osób. W Zielonej Górze jest również 21 jednostek o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 osób (w tym 7 należących do budżetówki).

Zielona Góra - sekcje PKD

Wśród znaczących firm możemy wskazać chociażby Volkswagen Electro-Systemy, Kronopol, Ciech, Pekabex czy Steinpol Meble. Wspomnieć należy także o przedsiębiorstwach, które w 2019 roku zostały uznane za najszybciej rozwijające się i nagrodzone Diamentami Forbesa. Mowa tutaj między innymi o firmach takich jak Eobuwie, JOST Polska Sp. z o.o., Expondo Polska Sp. z o.o. czy Cowan Mobel Sp. z o.o. Jednocześnie są to firmy zapewniające najwięcej miejsc pracy w Zielonej Górze i okolicach. 

PUP ZIELONA GÓRA

Do zadań instytucji rynku pracy należy między innymi promocja zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia, a także aktywizacja zawodowa społeczeństwa. W Zielonej Górze odpowiada za to przede wszystkim Powiatowy Urząd Pracy. Ponadto, osoby poszukujące zatrudnienia mogą skorzystać ze wsparcia Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Zielonej Górze w wojewódzkim urzędzie pracy. 

Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze
ul. Stefana Batorego 126A, 65-735 Zielona Góra
telefon: 68 456 56 50, e-mail: e-mail: kancelaria@pup.zgora.pl

 

Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Zielonej Górze
ul. Wyspiańskiego 15, 65-036 Zielona Góra
telefon: 68 456 76 96, e-mail: wup@wup.zgora.pl

Źródła: GUS, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, PUP Zielona Góra, WUP Zielona Góra, Barometr zawodów 2022