Praca Nowa Sól

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 343

Praca w Nowej Soli

Nowa Sól jest niewielkim miastem leżącym w województwie lubuskim, przy jego granicy w województwem dolnośląskim. Pełni funkcję lokalnego ośrodka administracyjnego – jest siedziba władz powiatu nowosolskiego i miejsko-wiejskiej gminy.

Nowa Sól to przyjazna miejscowość, otoczona lasami i terenami rolniczymi. NIedaleko stąd do parków krajobrazowych – Przemkowskiego, Krzesińskiego, Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Miasto leży w całości na lewym brzegu Odry, przepływa tędy także Czarna Struga, w okolicy można napotkać niewielkie zbiorniki wodne, a w promieniu 30 kilometrów Jezioro Sławskie i Stawy Przemkowskie. 

W Nowej Soli działa wiele placówek oświatowych, kulturalnych – należy wspomnieć o Muzeum Miejskim, mieszczącym się w XIX-wiecznym gmachu. Inne to na przykład Nowosolski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna. 

Nowa Sól jest atrakcyjnym miastem, które ma wiele do zaoferowania i przyjezdnym, i mieszkańcom. Czy trudno o znalezienie tutaj zatrudnienia? Kto powinien w szczególności zwrócić uwagę na tę miejscowość w czasie szukania pracy w województwie lubuskim? Oto garść społeczno-gospodarczym informacji na temat Nowej Soli i powiatu nowosolskiego. 

Nowa Sól – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowa Sól to jedno z trzech miast tworzących Lubuskie Trójmiasto – obok Zielonej Góry i Sulechowa. Odległości między tymi ośrodkami są nieduże – do Zielonej Góry są 23 kilometry, do Suchechowa 38 kilometrów. Sprawną komunikację między nimi zapewnia droga ekspresowa S3. Miejscowości współpracują gospodarczo, oświatowo, kulturalnie. Sprawną komunikację między nimi zapewnia droga ekspresowa S3. 

Jak wspomniano na wstępie, Nowa Sól to stolica powiatu nowosolskiego. Do powiatu należą również miasta Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko i Otyń, a także liczne wsie. 

Odległości między Nową Solą pozostałymi miastami powiatu wynoszą:

 • Bytom Odrzański – 13 kilometrów, 
 • Kożuchów – 12 kilometrów,
 • Nowe Miasteczko – 13 kilometrów,
 • Otyń – 5 kilometrów. 

W Nowej Soli mieszczą się takie instytucje samorządowe jak:

 • Urząd Miejski – adres: Marszałka Józefa Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, telefon: 68 459 03 00, 
 • Urząd Gminy Nowa Sól – adres: ul. Stanisława Moniuszki 3A, 67-100 Nowa Sól, telefon: 68 387 20 16, 
 • Starostwo Powiatowe w Nowej Soli – adres: ul. Stanisława Moniuszki 3B, 67-100 Nowa Sól, telefon: 68 458 68 00. 

Nowa Sól zajmuje powierzchnię 21,8 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców wynosi około 38,6 tys. osób. Chcąc dodzwonić się do miasta, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 68. Przesyłki adresuje się z kodem pocztowym 67-100. Tutejsze samochody można rozpoznać po literach FNW na tablicach rejestracyjnych. 

Historia Nowej Soli sięga około XVI wieku. Zabytki pochodzą w większości z XIX i początku XX wieku, czyli okresu dynamicznego rozwoju miasta – wówczas powstała tutaj huta, fabryki, stocznia rzeczna wraz z portem. Do zabytków industrialnych należą na przykład budynki dawnej „Starej Huty” (współcześnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwo z branży metalowej), zespół gazowni, magazyn solny. Unikatową w skali europejskiej atrakcją Nowej Soli jest wciąż działający most podnoszony nad kanałem portowym. 

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tutejszy ratusz, który został zbudowany w XVI wieku i początkowo pełnił funkcję cesarskiego urzędu solnego. Warto też zwiedzić budowle sakralne – kościoły św. Michała Archanioła, św. Antoniego, św. Barbary, świątynię braci morawskich.

 Rynek pracy, oferty pracy – Nowa Sól

Nowa Sól jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Rozwija się tu przemysł – w miejscowości działają producenci między innymi stopów aluminiowych, obuwia, elementów betonowych, turbin wodnych, figur 3D, obiektów reklamowych, zabudów samochodowych, kotłów, pasz, odzieży ochronnej. Nowa Sól stanowi zarazem centrum usługowo-handlowe, funkcjonują tu liczne firmy budowlane i przedsiębiorstwa z branży nieruchomości. 

Zgodnie ze stanem rejestru REGON w styczniu 2021 r., w Nowej Soli funkcjonują 3972 podmioty gospodarki narodowej:

 • 2 duże jednostki (250-999 miejsc pracy), 
 • 36 średnich (50-249 miejsc pracy), 
 • 136 małych (10-49 miejsc pracy),
 • 3798 mikro (0-9 miejsc pracy). 

Najczęściej wskazywane sekcje PKD tutejszych podmiotów gospodarki to:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 19,4% wszystkich jednostek, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 16,5%, 
 • budownictwo – 15,8%,
 • produkcja przemysłowa – 7,5%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 7,2%.

Informacji dotyczących możliwości podjęcia pracy w powiecie dostarcza Barometr zawodów, coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, ukazujące zapotrzebowanie na kadrę w poszczególnych regionach kraju. W 2021 r. w powiecie nowosolskim wskazano duży deficyt:

 • pracowników budowlanych – brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych,
 • pracowników motoryzacji, branży maszynowej, innej produkcji przemysłowej – mechaników samochodowych, spawaczy, krawców i pracowników produkcji odzieży,
 • pracowników transportu – kierowców ciężarówek, 
 • pracowników przetwórstwa spożywczego – piekarzy. 

Lista wszystkich profesji nadwyżkowych jest znacznie dłuższa i warto się z nią zapoznać. Jednocześnie eksperci rynku pracy wyszczególniono zawody nadwyżkowe dla powiatu nowosolskiego. W 2021 r. trudności ze znalezieniem posady mogą mieć różnego rodzaju pracownicy biurowi – administracyjni, w tym specjaliści administracji publicznej, sekretarki i asystencji, a także pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. 

PUP Nowa Sól

Mieszkańcy miasta i powiatu, którzy szukają wsparcia w kwestiach zawodowych, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli:

 • Adres: ul. Staszica 1c 67-100 Nowa Sól
 • E-mail: zino@praca.gov.pl sekretariat@pup-nowasol.pl
 • Telefon: (068) 387 32 42, (068) 388 03 01

W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu figurowało około 2 tys. osób bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 7,4%. Wskaźnik był zatem na nieco wyższym poziomie niż średnie krajowa i wojewódzka (w obu przypadkach – 6,5%). 

Szukaj pracy w mieście