Praca Żary

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 239

Praca w Żarach

Żary to miasto w zachodniej części Polski. Znajdują się w województwie lubuskim i pełnią funkcję lokalnego centrum administracyjnego – jako siedziba władz powiatu żarskiego oraz gminy. 

Żary są centrum oświatowym oraz kulturalnym powiatu i gminy. Działają tu takie instytucje jak Żarski Dom Kultury, Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, Młodzieżowy Dom Kultury, kina, galerie sztuki, biblioteki. Dzieci i młodzież uczęszczają do przedszkoli, szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, szkół technicznych, branżowych, szkół muzycznych, szkół specjalnych. W mieście zajęcia prowadzi także niepubliczna uczelnia wyższa. 

Miasto jest przyjazne, stwarza warunki do rozwijania zainteresowań, wypoczynku w otoczeniu natury. Jak z kolei wygląda jego sytuacja gospodarcza? Kto ma największe szanse na znalezienie w Żarach pracy? Zapoznaj się z dalszymi informacjami na temat tej miejscowości. 

Żary – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żary mają status gminy miejskiej oraz są siedzibą otaczającej miasto gminy wiejskiej o tej samej nazwie.

Miasto Żary liczy 37,3 tys. mieszkańców, z kolei populacja gminy to 12,4 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 33,49 kilometra kwadratowego, gmina – 294,43 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 68 i oznaczenie rejestracji pojazdów FZA. 

W żarskim ratuszu znajduje się siedziba władz samorządowych: 

 • Urząd Miejski
  Adres: Rynek 1-5, 68-200 Żary
  Telefon: 68 470 83 00

Żary to centralne miasto powiatu żarskiego. Do powiatu należą także takie ośrodki miejskie jak Jasień, Lubsko i Łęknica, a także liczne wsie. Powiat rozciąga się na powierzchni 1393 kilometrach kwadratowych, które zamieszkuje około 96,1 tys. 

Żary stanowią węzeł komunikacyjny – łączą się tu drogi krajowe nr 12 i 27 (tworzą obwodnicę miasta), a także droga wojewódzka nr 287 i liczne trasy lokalne. W Żarach zatrzymują się też pociągi. 

Miasteczko znajduje się w sąsiedztwie Żagania – centra tych ośrodków dzieli tylko 14 kilometrów. W pobliżu Żar leżą też Nowogród Bobrzański (dystans 20 kilometrów), Lubsko (22 kilometry), Iłowa (18 kilometrów) i inne miejscowości. Do granicy polsko-niemieckiej są około 22 kilometry. 

Żary mają bardzo długą historię – status miasta mają od 1260 r. Świadectwem wielowiekowych dziejów są tutejsze, bardzo liczne zabytki. Całe stare miasto robi pozytywne wrażenie – pełne jest starych kamienic, gotyckich budowli. Do największych atrakcji należy znajdujący się w Żarach zamek z XIII wieku. Nieopodal niego mieści się pałac z XVIII wieku. Uwagę zwracają również XIV-wieczny ratusz na rynku, gotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i inne budowle sakralne, a także mury obronne miasta. 

Rynek pracy, oferty pracy – Żary

Miejscowość ma wiele atutów inwestycyjnych, które ułatwiają prowadzenie biznesu. Znajduje się blisko granicy kraju, w otoczeniu licznych ośrodków miejskich, w tym dużych, co poszerza rynek zbytu dla firm, ułatwia dostęp do wykwalifikowanej kadry. Nie bez znaczenia jest też wspomniana rozbudowana infrastruktura transportowa Żar. 

Miasto stanowi główny ośrodek handlowo-usługowy w powiecie. Rozwija się tu także przemysł, w tym drzewno-meblowy, metalowy, elektromaszynowy, tworzyw sztucznych, elementów budowlanych. W Żarach funkcjonują także liczne przedsiębiorstwa budowlane, firmy z branży nieruchomości. 

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec stycznia 2021 r.), w Żarach siedzibę ma 4568 podmiotów gospodarki narodowej. Są to:

 • 4390 mikrojednostki (0-9 pracowników),
 • 139 małych jednostek (10-49 pracowników),
 • 32 średnie jednostki (50-249 pracowników),
 • 6 dużych jednostek (250-999 pracowników),
 • 1 bardzo duża jednostka (co najmniej 1000 pracowników). 

Bezrobocie w powiecie żarskim jest na nieco wyższym poziomie niż wynosi średnia wojewódzka. 

Stopa bezrobocia wg GUS:

 • powiat żarski – 7%, 
 • woj. lubuskie – 6,5%. 

W czasie szukania pracy w woj. lubuskim, powiecie żarskim pomocą może być także badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie żarskim zanotowano duży deficyt kandydatów do pracy: kierowców ciężarówek, lekarzy, pielęgniarek i położnych. W nadwyżce są z kolei filolodzy i tłumacze. 

PUP Żary

Osoby bezrobotne mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach:

PUP Żary
Adres: ul. Mieszka I 15, 68-200 Żary
Telefon: 68 479 13 56

W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu znajdowało się 2,3 tys. bezrobotnych.