Najnowsze oferty pracy

  • Regular Backend Developer

    Asseco Data Systems S.A.   Szczecin, ul. Królowej Korony Polskiej 21    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 dni
    Zadania: Rozwijanie webowej aplikacji podpisu elektronicznego oraz obiegu dokumentów w obszarze Usług Bezpieczeństwa i Zaufania (oprogramowanie SaaS o wysokich parametrach SLA) w języku Java.
Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca Mazowieckie Back-end Developer Mazowieckie
Senior Backend developer with Big Data

ASTEK Polska
mazowieckie
specjalista mid / senior
kontrakt B2B
praca zdalna
1017 dni temu
ASTEK Polska jest częścią dynamicznie rozwijającej się międzynarodowej Grupy ASTEK. Specjalizujemy się w outsourcingu kadry IT i realizacji projektów informatycznych. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów dla liderów z obszarów bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, hi-tech, farmacji i logistyki w Polsce i za granicą.

100% remote

B2B: 1000-1100 zł MD

Requirements:
  • Experienced (5 yrs+) with JVM programming (at least one of Java, Scala) and backend frameworks like Spring Framework and Spring Boot (includes Spring Data, Spring AMQP, Spring Security)
  • Experience in Big Data processing with Apache Spark
  • Java testing frameworks (JUnit/TestNG or Spock), Performance testing (e.g. Gatling)
  • Knowledge about architecture and design of big data solutions, being able to justify decisions and choices
  • Experience in tools for orchestrating and monitoring data processing pipelines
  • Experienced with different data formats for big data (e.g. PARQUET) and data compressions
  • Proficiency in SQL language for relational databases and knowledge of NoSQL database types (MongoDB, ElasticSearch)
  • CI/CD experience using tools like Jenkins, GitLab or Bamboo
  • Familiar with DevOps and IaaC toolset (Docker, Ansible, Terraform)
  • Familiar with public clouds platforms (e.g GoogleCloud/AWS/Azure/Google)
  • IDEs (IntelliJ, Eclipse), build tools (Maven/Gradle), code quality tools (e.g. static code analysis)
  • Ability to work with Linux systems (to diagnose application problems)
  • Fluent English is a must
  • Comfortable in a distributed work environment (part of the team working remotely and in different time zones, Product Owner and users in California calls after 5pm 12 times a week)
Responsibilities:
  • Design and implementation of big data software solutions and justify the choices to the Product Owner
  • Review the current architecture and confront this with challenges, limitations and new requirements
  • Share the knowledge by code/design reviews
  • Project in a therapeutic research area: genetics, biotechnology

Dlaczego warto z nami pracować?
  • Solidne fundamenty
  • Ambitne projekty
  • Indywidualny rozwój i przyjazna atmosfera
  • Znane marki
  • Inspirujący liderzy
  • Elastyczność
  • Dodatkowe korzyści
  • System poleceń

Więcej informacji na temat Twoich danych przetwarzanych przez ASTEK Polska Sp. z o.o. znajdziesz tu: www.astek.pl/polityka-prywatnosci