Praca Warszawa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 1720

Praca w Warszawie

Warszawa – centrum administracyjne kraju, stanowi zarazem jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków biznesowych, z bogatym zapleczem technicznym i infrastrukturalnym. Nie dziwią zatem szacunki, że około 60 proc. największych przedsiębiorstw zagranicznych działających w Polsce lokuje swój kapitał właśnie w stolicy – a to przekłada się na dostępność stanowisk i nierzadko oferowane wysokie zarobki.

Warszawa

Stołeczny rynek pracy należy do najbardziej konkurencyjnych w kraju. Miasto Warszawa, a także wiele powiatów tworzących łącznie aglomerację warszawską, charakteryzuje się rekordowo niskim bezrobociem i dużą różnorodnością. To dobra wiadomość dla kandydatów z licznych branż, których interesuje tutaj praca. Warszawa tworzy dogodne warunki dla rozwijania ścieżki zawodowej, podnoszenia kwalifikacji, rozpoczęcia kariery międzynarodowej.

Zapotrzebowanie na kadrę utrzymuje się na wysokim poziomie, stale rośnie też liczba zarejestrowanych w Warszawie firm, instytucji i innych podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających pracowników. W znalezieniu posady pomagają zlokalizowane w Warszawie urzędy pracy. Najwięcej ogłoszeń publikowanych jest w sieci – w tym także te pochodzące z PUP Warszawa. Oferty pracy są różnorodne, skierowane do wielu grup. 

Praca w Warszawie czeka zarówno na specjalistów i osoby z wieloletnim stażem, jak i na osoby bez kwalifikacji oraz te dopiero wkraczające na rynek pracy w Polsce, bez jakiegokolwiek lub z niewielkim doświadczeniem. Dostępna jest w Warszawie praca dla studentów, emerytów, osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, cudzoziemców szukających pracy z zakwaterowaniem. Warszawa przyciąga kandydatów nie tylko z okolicznych miejscowości, ale z całej Polski, warto więc mieć świadomość, że konkurencja na rynku zatrudnienia w niektórych branżach może być wysoka.

Interesuje Cię temat: praca – Warszawa? Chcesz znaleźć tu zatrudnienie, szukasz publikowanych w stolicy wiadomości o dostępnych posadach? Na początek zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta.

WARSZAWA LICZBA MIESZKAŃCÓW, POŁOŻENIE GOEGRAFICZNE

Warszawa to stolica Polski i województwa mazowieckiego. Znajduje się w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej. Przez środek miasta przepływa Wisła, która dzieli je na dwie części – lewobrzeżna część stolicy położona jest na Równinie Warszawskiej, a pozostała obejmuje obszar Kotliny Warszawskiej, Doliny Środkowej Wisły oraz Równiny Wołomińskiej.

 • Warszawa – powierzchnia: 517,2 km²
 • Warszawa – liczba mieszkańców: 1 792 718 (dane z końca 2021 r., GUS)

W stolicy mieszka aż jedna trzecia populacji całego województwa mazowieckiego. Ponadto, jest to miasto o największej gęstości zaludnienia w Polsce (3465,9 os./km², dane z końca 2021 r., GUS). Ludność stolicy stanowi zarazem około 4,5 proc. mieszkańców całego kraju. 

Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, którego ustrój określany został odrębną ustawą z 2002 roku. Jest gminą miejską posiadającą status miasta na prawach powiatu. W skład miasta stołecznego wchodzi 18 dzielnic – jednostek pomocniczych. 

Warszawa: dzielnice (licząc od tych z największą populacją): Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Białołęka, Bielany, Bemowo, Targówek, Śródmieście, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów. 

Stolica stanowi ogromny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się w niej drogi ekspresowe (S2 – łącząca węzły autostrady A2, a także S7, S8, S17, S79), drogi krajowe (DK61 i DK79), liczne drogi wojewódzkie oraz lokalne. 

Warszawa to także centralny węzeł kolejowy – do miasta przybywają pociągi z kraju i zagranicy. Pasażerowie mają do dyspozycji 6 dużych dworców: Dworzec Centralny (czyli Warszawa Centralna), Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska i Warszawa Wileńska. Działa tu także kilkadziesiąt mniejszych stacji. Oprócz PKP przez stolicę przejeżdżają pociągi SKM, WKD i Kolei Mazowieckich.

WARSZAWA RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

Jeden ze wskaźników służących do oceny sytuacji na rynku pracy stanowi stopa bezrobocia rejestrowanego. Region Mazowsza jest silnie zróżnicowany pod względem poziomu bezrobocia. To właśnie w jednym z powiatów województwa mazowieckiego zanotowano najwyższą w kraju stopę bezrobocia (powiat szydłowiecki, w kwietniu 2022 r. – 21,7%, źródło: GUS). W stolicy wskaźnik bezrobocia utrzymuje się zaś na bardzo niskim poziomie, zarówno na tle kraju, jak i Mazowsza. 

Bezrobocie w Warszawie

Niskie bezrobocie cechuje także wiele otaczających Warszawę powiatów:

 • powiat warszawski zachodni – 1,8%, 
 • powiat pruszkowski – 2,8%,
 • powiat  piaseczyński– 3,2%,
 • powiat grodziski – 3,5%, 
 • powiat otwocki – 4,0%. 

Na dobrą kondycję stołecznego rynku zatrudnienia wskazują także:

 • rosnąca liczba przeciętnego zatrudnienia w tym mieście. Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Warszawie w kwietniu 2022 r. wyniosło ono 1 114 731 etatów, 
 • malejąca liczba osób bezrobotnych – w tym samym okresie w PUP zarejestrowanych było 24 344 osób. 

W Warszawie pracy dorywczej i stałej szukają codziennie tysiące osób – i każdego dnia pojawiają się tysiące nowych ofert pracy zdalnej i stacjonarnej. Co więcej, obecnie wiele firm proponuje także zatrudnienie w formacie hybrydowym. W jakich obszarach gospodarki najczęściej publikowane są ogłoszenia pracy? Informacji na ten temat dostarcza Barometr zawodów, czyli coroczna prognoza zapotrzebowania na rynku. Dzieli ona zawody na deficytowe, nadwyżkowe i zrównoważone. 

W 2022 roku w stolicy nie notuje się ani jednego zawodu nadwyżkowego. Eksperci rynku zatrudnienia wskazali jednak kilkadziesiąt zawodów deficytowych – ich przedstawiciele mają największą szansę na znalezienie aktualnych ofert pracy. 

Zawody o dużym deficycie w Warszawie (prognoza na 2022 r., Barometr zawodów):

 • listonosz, kurier,
 • magazynier,
 • maszynista,
 • murarz, tynkarz,
 • nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących,
 • pracownik fizyczny w produkcji i pracach prostych,
 • pracownik obsługi ruchu szynowego,
 • pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
 • pracownik służb mundurowych,
 • robotnik budowlany,
 • spawacz,
 • sprzątaczka, pokojowa, 
 • zaopatrzeniowiec, dostawca. 

Profesji deficytowych jest znacznie więcej. Ogłoszenia o pracę kierowane są do budowlańców z różnymi uprawnieniami, ale też bez kwalifikacji i doświadczenia, specjalistów w branży technologicznej, handlu, marketingu i obsłudze klienta, księgowości, branży transportowo-magazynowej, bogata jest też lista ofert dla nauczycieli. 

OFERTY PRACY W WARSZAWIE

Ogłoszenia o pracę dostępne są w wielu miejscach, np. w jednym z trzech stołecznych oddziałów powiatowego urzędu pracy czy w niepublicznych agencjach pracy. Warszawa to także miejsce największych w Polsce targów pracy.

Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie podmioty proponujące pracę ogłoszenia publikują przede wszystkim w internecie. Sieć, a najlepiej rzetelny portal rekrutacyjny powinien być zatem podstawowym narzędziem w czasie szukania w Warszawie pracy fizycznej, umysłowej, z zakwaterowaniem i bez czy choćby pracy dla studentów itp. 

PUP WARSZAWA OFERTY PRACY

W stolicy działają trzy oddziały PUP. Ulice, na których zlokalizowane są placówki Powiatowego Urzędu Pracy: Ciołka (dzielnica Wola), Grochowska (dzielnica Praga-Południe), Młynarska (dzielnica Wola). Każdy z tych oddziałów obsługuje mieszkańców innych dzielnic. Dodatkowo, wszystkie osoby z niepełnosprawnościami (niezależnie od miejsca zamieszkania) są przyjmowane przez jednostkę na ul. Młynarskiej. 

Adres urzędu pracy Obsługiwane obszary
ul. Grochowska 171B, 04-111 Warszawa Białołęka, Praga Płd., Praga Płn., Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła
ul. Ciołka 10A, 01-402 Warszawa Bemowo, Bielany, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Ursynów, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
ul. Młynarska 37A, 01-175 Warszawa

dla osób z niepełnosprawnościami ze wszystkich dzielnic,

dla pracodawców w zakresie krajowych ofert pracy / odbioru informacji starosty / zezwoleń na pracę sezonową przy zatrudnianiu cudzoziemców

 

Jeśli chodzi o urząd pracy, oferty pracy dostępne są zarówno w poszczególnych placówkach, jak i na stronie PUP (zakładka Oferty pracy w Warszawie), a także na portalu praca.pl. 

PRACA Z ZAKWATEROWANIEM WARSZAWA 

Wielu kandydatów pochodzących z odległych miejscowości lub cudzoziemców poszukuje pracy z zakwaterowaniem. Warszawa stwarza w tym zakresie spore możliwości. Warto zwrócić uwagę na propozycje z takich obszarów zatrudnienia jak: budownictwo, transport, handel, usługi opiekuńcze, turystyka i hotelarstwo. 

Praca tymczasowa z zakwaterowaniem oferowana jest często przez agencje zatrudnienia, poszukujące chętnych do wyjazdów zagranicznych. Część firm, także tych działających w stolicy, deleguje swoich pracowników czasowo np. do Norwegii, Szwecji, Holandii czy Niemiec. Przed skorzystaniem z usług pośrednika warto zweryfikować, czy jest to legalny podmiot – sprawdzić, czy figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Co więcej, agencje pracy nie mogą pobierać żadnych opłat za pośrednictwo od kandydatów poszukujących zatrudnienia!

Żeby dotrzeć do licznych ogłoszeń typu praca Warszawa – z zakwaterowaniem, wystarczy na stronie praca.pl wpisać w pasku wyszukiwania słowa kluczowe: z zakwaterowaniem/ zakwaterowanie. 

WARSZAWA STUDIA – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Osoby pobierające naukę na uczelniach wyższych to ważni uczestnicy stołecznego rynku pracy. Warszawę studenci wybierają z uwagi na najszerszą ofertę edukacyjną w kraju. W mieście działa kilkadziesiąt uczelni wyższych, publicznych i niepublicznych, które co roku znajdują się w czołówkach list najbardziej obleganych placówek w Polsce. Przykładowo, w rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 w pierwszej trójce najczęstszych wyborów kandydatów na studia znalazła się Politechnika Warszawska – przypadało tam, aż 7,7 os. na jedno wolne miejsce!

Do warszawskich uczelni publicznych należą: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Muzyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Sztuki Wojennej, Akademia Wychowania Fizycznego, Chrześcijańska Akademia Teologiczna. 

Z kolei niektóre popularne uczelnie niepubliczne to: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Akademia Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, Kolegium Europejskie, Europejska Akademia Sztuk, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna, Mazowiecka Uczelnia Medyczna, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawska Szkoła Filmowa, Wyższa Szkoła Dziennikarska, Uczelnia Korczaka. 

Resort szkolnictwa wyższego co roku publikuje dane dotyczące najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. W rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 w top 10 największej liczby zgłoszeń na jedno miejsce znalazły się następujące kierunki:

 • inżynieria nanostruktur – 27,8 osób na jedno miejsce;
 • koreanistyka – 26,6;
 • zielone technologie – 25,1;
 • inżynieria internetu rzeczy – 22,0;
 • komunikacja wizerunkowa – 18,3;
 • filologia orientalna – japonistyka – 16,2;
 • mechanika i projektowanie maszyn – 16,0;
 • orientalistyka – japonistyka – 15,8;
 • anglistyka – 15,7;
 • automatyka, robotyka i systemy sterowania – 15,5.

PRACA WARSZAWA STUDENCI

W stolicy uczy się rekordowa liczba 235,5 tys. studentów (zgodnie z analizą Polskiego Instytutu Ekonomicznego – 2019 r.), a wielu z nich szuka w trakcie nauki pracy. Warszawa daje młodym ludziom możliwość wypróbowania swoich sił na wybranej ścieżce zawodowej – oferta staży, praktyk studenckich jest bardzo zróżnicowania – propozycji należy szukać w biurze karier swojej uczelni. Na praca.pl znajdziesz je na kilka sposobów np. – wpisując w pasku wyszukiwania słowo student, wskazując poziom stanowiska: praktykant / stażysta, młodszy specjalista (junior).

Część studentów interesuje praca dorywcza. Warszawa i pod tym względem jest dobrym miastem do poszukiwań zatrudnienia. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na specyficzne obszary zatrudnienia, w których pracodawcy chętnie przyjmują młodych ludzi bez doświadczenia i kwalifikacji. W Warszawie praca dla studenta czeka np. w gastronomii, usługach transportowych, przy pilnowaniu mienia, w zakwaterowaniu, w usługach sprzątających, w budownictwie, w usługach opiekuńczych, w handlu, obsłudze klienta i e-commerce. 

PRACA W WEEKENDY WARSZAWA

Zarówno studenci, jak i inne osoby szukające dodatkowego źródła dochodu,  poszukują pracy na weekendy. Warszawa jest miastem tętniącym życiem przez siedem dni w tygodniu. Zatrudnienie weekendowe jest tu jak najbardziej możliwe w takich branżach jak:

 • handel (w placówkach działających w weekendy zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta), 
 • handel internetowy (w stolicy wciąż brakuje osób do obsługi sklepów internetowych),
 • gastronomia (w charakterze kelnera, kucharza czy pomocy kuchennej),
 • zakwaterowanie (potrzebne są osoby np. na portierni, do sprzątania),
 • kultura i rozrywka (przy organizacji odbywających się w Warszawie koncertów, imprez i innych wydarzeń, w ramach pracy animatora kultury, hosta / hostessy czy przewodnika miejskich wycieczek).

Pracę w Warszawie na weekend często oferują także placówki handlowe szukające osoby do pomocy w etykietowaniu i inwentaryzacji. 

WARSZAWA FIRMY 

W mieście stołecznym Warszawa działa łącznie aż 504 940 podmiotów gospodarki narodowej (rejestr REGON, kwiecień 2022 r.), w tym kilkaset dużych, zatrudniających co najmniej 250 osób. Wśród nich aż 214 deklaruje stan kadry przewyższający 999 pracowników. 

Liczba podmiotów łącznie 506 404
0-9 zatrudnionych 490 353
10-49 zatrudnionych 12 497
50-249 zatrudnionych  2786
250-999 zatrudnionych 555
1000 i więcej zatrudnionych 213


Jeśli chodzi o liczbę prowadzonych działalności, blisko 40% z nich w Warszawie należy do zaledwie dwóch grup PKD: handel; naprawa pojazdów oraz działalność profesjonalna, naukowa lub techniczna. Co dziesiąta firma w stolicy zajmuje się informacją i komunikacją.

Warszawa - sekcje PKD

Wśród firm, które zatrudniają największą liczbę pracowników w Warszawie należy wymienić np. Pocztę Polską, PGE Polską Grupę Energetyczną S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe, Orange Polska czy  Asseco Poland. 

ŚREDNIE ZAROBKI WARSZAWA 

Nie jest tajemnicą, że stolica wyróżnia się pod kątem wysokości wynagrodzenia na tle województwa mazowieckiego i Polski. Bardzo często średnia pensja warszawiaków zawyża nieco średnią krajową. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce to o 6626,95 zł brutto (kwiecień 2022 r.). 

Znacznie wyższe zarobki w sektorze przedsiębiorstw zanotowano w tym samym czasie w województwie mazowieckim – 7819,34 zł brutto, a także w samej stolicy – 8219,68 zł brutto. 

Wysokość płac, jakie możesz osiągać, pracując w warszawskiej firmie, jest oczywiście zależna od licznych czynników, np. branży, poziomu stanowiska, stażu pracy, umiejętności itp. 

Źródła: GUS, Urząd Statystyczny w Warszawie, Barometr zawodów, Polski Instytut Ekonomiczny, Ministerstwo Edukacji i Nauki