Praca Legionowo

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 437

Praca w Legionowie

Legionowo leży w województwie mazowieckim i jest siedzibą władz powiatowych. To podwarszawskie miasto należy do aglomeracji warszawskiej i często określane jest jako "sypialnia Warszawy". Istotnie, pełni taką funkcję dla wielu pracujących w stolicy osób – zasób mieszkaniowy miejscowości z roku na rok się powiększa. Legionowo jest spokojnym, pełnym zieleni i atrakcyjnym do życia miastem, ale także ponadlokalnym węzłem komunikacyjnym w aglomeracji.

Początki istnienia miejscowości przypadają na okres międzywojenny – pełniła ona funkcję letniskowej osady dla mieszkańców stolicy na terenie wsi Jabłonna. Prawa miejskie Legionowo uzyskało w 1952 r. Współcześnie rozwija się jako ośrodek handlu, usług oraz przemysłu – m.in. odzieżowego, metalowego, materiałów budowlanych, drzewnego czy chemicznego. W Legionowie mieści się także Centrum Szkolenia Policji. 

Duża część mieszkańców dojeżdża do pracy do Warszawy. W jakich branżach oferowane jest zatrudnienie w samym Legionowie bądź innych małych miejscowościach w powiecie? Jakie szanse na rozwój kariery zawodowej stwarza miasto?

 

Legionowo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Legionowo koło Warszawy liczy 53,9 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 13,5 kilometra kwadratowego w centrum województwa mazowieckiego. Powiat legionowski tworzy 5 gmin. Poza gminą miejską Legionowo są to: gmina miejsko-wiejska Serock oraz gminy wiejskie – Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew.

Sąsiadujące z Warszawą Legionowo wchodzi w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy, a także Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do WOF zaliczają się gminy najsilniej powiązane ze stolicą. Legionowo jest nie tylko ośrodkiem mieszkaniowym, ale też pełni szereg funkcji administracyjnych – jako siedziba władz powiatowych, instytucji, placówek edukacyjnych czy kulturalnych.

Mówiąc o Legionowie, nie sposób pominąć walorów turystycznych miasta. Także współcześnie Legionowo i okolice traktowane są jako miejsce wypoczynku dla mieszkańców aglomeracji. 7 km dzieli centrum miasta od plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim. Potocznie nazywany też Zalewem Zegrzyńskim zbiornik retencyjny na rzece Narwi utworzono w 1963 r. To popularne miejsce rekreacji dla mieszkańców stolicy i okolic. Wokół jeziora powstała rozbudowana infrastruktura, ośrodki wypoczynkowe, działa tu także przystań Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Ogromnym atutem miasta jest jego położenie i świetna komunikacja ze stolicą oraz innymi miejscowościami w aglomeracji. Legionowo leży 25 km od centrum Warszawy. W promieniu do 30 km znajdują się także Serock, Łomianki, Marki, Radzymin, Kobyłka, Ząbki, Nowy Dwór Mazowiecki, Zielonka i Wołomin. W Legionowie krzyżują się droga krajowa nr 61 (łącząca Warszawę z Augustowem) z drogą wojewódzką nr 632 (z Marek do Płońska).

Dużą rolę w układzie komunikacyjnym odgrywają połączenia kolejowe. W Legionowie znajdują się dwie stacje i jeden przystanek kolejowy. Stacja Legionowo leży w samym centrum miasta, na trasie międzynarodowego korytarza transportowego E65. Dojazd z niej do stacji Warszawa Centralna zajmuje 25 minut, do międzynarodowego portu lotniczego Warszawa Chopin – 52 minuty, a do stacji Modlin/ Lotnisko – 14 minut. Koleją z Legionowa można bezpośrednio dostać się do wielu dużych miast, m.in. Gdyni, Kołobrzegu, Krakowa, Zakopanego i Olsztyna.

System komunikacji publicznej oparty o połączenia kolejowe i autobusowe umożliwia mieszkańcom Legionowa codzienny dojazd do pracy, do szkoły czy na uczelnię. Bliskość stolicy daje duże szanse rozwoju zawodowego, korzystania z wyspecjalizowanych usług, trudno dostępnych w małych miastach.

Rynek pracy, oferty pracy – Legionowo

W Legionowie – zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – działa 7897 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30.11.2020 r.). Są wśród nich 2 duże zakłady pracy – jeden prywatny i jedna jednostka budżetowa – zatrudniające między 250 a 999 osób, a także 33 średniej wielkości podmioty ze stanem kadry rzędu 20-249 pracujących. W mieście działa także 149 małych jednostek, generujących od 10 do 49 miejsc pracy i 7713 mikropodmiotów, czyli samozatrudnionych i jednostek do 9 pracujących.

Jakie branże są najbardziej rozwinięte? Najwięcej – 1886 – legionowskich podmiotów zajmuje się handlem, naprawą pojazdów oraz budownictwem (1011). 874 podmioty prowadzą działalność profesjonalną, naukową i techniczną, 593 zajmują się przetwórstwem przemysłowym. Sporo jest firm transportowych, podmiotów trudniących się opieką zdrowotną i pomocą społeczną, a także świadczących usługi w dziedzinie informacji i komunikacji.

Bezrobocie w powiecie legionowskim utrzymuje się na wyższym niż krajowy i wojewódzki poziomie. Wg danych GUS w listopadzie 2020 r. wskaźnik wyliczony dla powiatu wynosił 8,2%, dla woj. mazowieckiego – 5,1%, a dla Polski – 6,1%. W rejestrze działającego w Legionowie urzędu pracy w listopadzie 2020 r. wpisanych było 2,8 tys. osób. 

PUP Legionowo:

Adres: ul. Sikorskiego 11; 05-119 Legionowo
E-mail: wale@praca.gov.pl
Telefon: (22) 774 25 16, 774 27 73

Szukaj pracy w mieście