Praca Płock

Najnowsze oferty pracy: 643

Praca w Płocku

Płock – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Płock to przyjazna do życia miejscowość, która ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Warto tu zamieszkać, rozwijać się zawodowo, wychowywać dzieci, realizować własne pasje. Poznaj bliżej Płock – stare miasto o ciekawej historii i burzliwych dziejach. W średniowieczu pełniło przez pewien czas funkcję stolicy Polski. Za wyjątkowe bohaterstwo mieszkańców w czasie wojny z bolszewikami marszałek Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych.

Szukając Płocka na mapie Polski, należy zwrócić się w stronę woj. mazowieckiego, a konkretnie w północno-wschodnią część województwa. Miejscowość znajduje się w Kotlinie Płockiej i przecina ją Wisła. Liczba mieszkańców Płocka wynosi około 119 tys. osób, z kolei powierzchnia miasta to 88,06 kilometrów kwadratowych. Strefa numeracyjna tego miasta to 24. Tablice rejestracyjne rozpoczynają się od WP.

Jak dojechać do miejscowości? Przede wszystkim drogami krajowymi nr 60 i 62 – obie przecinają województwo mazowieckie wertykalnie. Kierowcy mają również do dyspozycji drogi wojewódzkie (nr 559, 562, 567, 675) oraz sieć dróg lokalnych. Płock ma bardzo dobrze funkcjonujące połączenie kolejowe m.in. z Warszawą, Kutnem oraz Sierpcem.

Dlaczego warto zamieszkać w Płocku? Niepowtarzalny klimat tej miejscowości tworzą ciekawe zabytki i miejsca ważne dla historii Polski, takie jak katedra w Płocku zlokalizowana na Wzgórzu Tumskim. Jest to miejsce, w którym zostali pochowani władcy Polski i liczni książęta mazowieccy – np. Bolesław Krzywousty. Bazylika katedralna to prawdziwy skarbiec dzieł sztuki i zabytkowych, średniowiecznych pamiątek. Miłośnicy historii powinni koniecznie zajrzeć do tutejszych muzeów – Diecezjalnego, Mazowieckiego czy Małachowianki – prezentującego dzieje najstarszej szkoły średniej w kraju.

Dokąd jeszcze warto się udać, odwiedzając to miasto? Postaw na spokojny spacer po rynku, próbowanie słodkich przekąsek w jednej z okolicznych cukierni czy też spędzenie czasu w sposób bardziej aktywny, na ściance wspinaczkowej czy na wycieczce rowerowej po tutejszych trasach dla cyklistów. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji jest zoo w Płocku, ulokowane na skarpie wiślanej i działające od blisko 7 dekad. Zoo stanowi dom dla ponad 3,6 tys. dzikich zwierząt. Znajdziemy w nim między innymi lwy, lamparty, słonie indyjskie, żyrafy, zebry, aligatory czy kangury. To miasto, w którym stawia się na rozwój kultury oraz rozrywkę dla całej rodziny.

Warto zajrzeć chociażby do teatru w Płocku im. Jerzego Szaniawskiego – początki tej instytucji datuje się na 1812 r. Mieszkańcy mogą skorzystać z oferty trzech kin, pójść na koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego, czy też sprawdzić ofertę Stowarzyszenia Teatr Per Se, skierowaną między innymi do najmłodszych. Wielbicieli muzyki elektronicznej – i nie tylko – przyciągają koncerty i festiwale, np. słynny w całym kraju Festival Audioriver, organizowany co roku od kilkunastu lat. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie – warto dać szansę temu miastu.

Rynek pracy, oferty pracy – Płock

Jak znaleźć pracę w Płocku od zaraz? Profil gospodarczy miasta jest zróżnicowany, zatem notuje się zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż. Historycznie w Płocku rozwijany był przede wszystkim przemysł maszynowy i energetyczny. Warto wymienić słynną Fabrykę Maszyn Żniwnych, produkującą znane w całym kraju kombajny o nazwie Bizon. Początki fabryki sięgają XIX wieku, a firma pod zmienioną nazwą funkcjonuje do dziś. Drugim sztandarowym podmiotem gospodarczym w mieście jest Płocka Stocznia Rzeczna – producent taboru wykorzystywanego do żeglugi śródlądowej. Choć tradycje przemysłowe do dziś są tu bardzo silne, obecnie praca w Płocku i okolicach czeka też w innych sektorach gospodarki. Rozwijają się handel i usługi. Działają sklepy wielkopowierzchniowe, restauracje, punkty naprawy pojazdów i wiele innych firm.

Jak znaleźć wolne posady dla studentów i specjalistów, a także pracę dla emerytów w Płocku? Zgodnie z badaniem Barometr zawodów (2020) tutejsi pracodawcy poszukują w szczególności wykwalifikowanych pracowników budowlanych oraz służby zdrowia. Niemniej oferty czekają na nauczycieli przedmiotów zawodowych, pracowników służb mundurowych, krawców, kierowców ciężarówek czy kucharzy.

Osoby zainteresowane pracą w tym mieście mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Urzędu Pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Filii w Płocku. W miejscowości organizowane są targi pracy i szkolenia. Ponadto studenci mogą zwracać się do biur karier swoich uczelni. Nauka w Płocku prowadzona jest na wszystkich szczeblach edukacji – od żłobków, przedszkoli, przez szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, po wspomniane uczelnie wyższe. Jeśli chodzi o te ostatnie, młodzi ludzie mają do dyspozycji Płocki Uniwersytet Ludowy, Mazowiecką Uczelnię Publiczną, a także filie i placówki należące do Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W mieście znajdują się też seminarium duchowne oraz uczelnie niepubliczne.

PUP Płock:

Adres: ul. Kostrogaj 1, 09-400 Płock
E-mail: sekretariat@pupplock.pl
Telefon: 24/267-46-30

Szukaj pracy w mieście