Pruszków – ludność, powierzchnia, położenie
Jak zostało wspomniane na wstępie, Pruszków (mazowieckie) należy do aglomeracji warszawskiej. Znajduje się w zachodnim paśmie warszawskiego obszaru metropolitalnego, jest jego największym miastem. Liczy ponad 61 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 19,2 kilometra kwadratowego.
Przez Pruszków wiodą drogi ponadregionalne, linie kolejowe. W obrębie miasta znajduje się węzeł Pruszków autostrady A2, a także przebiegają trzy drogi wojewódzkie – nr 701 (z osady Józefów w gm. Ożarów Mazowiecki do Ożarowa Mazowieckiego), nr 718 w kierunku Ożarowa Mazowieckiego, nr 217 – z Żyrardowa do Warszawy. Tuż za południową granicą Pruszkowa rozciągają się trasy z Warszawy do Katowic i do Krakowa. Z Pruszkowa do stolicy (w 30 minut) i innych miast, m.in. Żyrardowa, Skierniewic, Brwinowa czy Otwocka dojechać można także pociągiem.
Praca i czas wolny
Położenie Pruszkowa koło Warszawy ma ogromny wpływ na jego rozwój gospodarczy. Centra obu miast dzieli zaledwie 18 km, a dojazd, zarówno samochodem, jak i pociągiem czy autobusem zajmuje do 40 minut.
Rozwijają się w Pruszkowie inwestycje z polskim i zagranicznym kapitałem, małe i duże firmy.
Pruszków to także przyjazne miejsce do życia, blisko metropolii, a więc dużego rynku pracy, dostępnych usług wyższego rzędu, instytucji otoczenia biznesu, edukacji, oferty kulturalnej. Jednocześnie to spokojniejsze niż Warszawa, zielone miasto, z wieloma miejscami rekreacji i odpoczynku. Przez Pruszków prowadzi ok. 20 km ścieżek rowerowych, znajdują się tu 2 muzea, 2 skateparki, 9 plenerowych siłowni, boiska do siatkówki plażowej, ciekawe zabytki i inne atrakcje. W Parku Potulickich w sezonie można też wypożyczyć kajaki. Miasto dysponuje nowoczesnymi obiektami sportowymi, odbywają się tu także liczne wydarzenia kulturalne.
Charakterystyka rynku pracy – Pruszków, okolice
W Pruszkowie zarejestrowane są 10 554 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 30 listopada 2020 r.), w tym:
- 10 236 mikropodmiotów (0-9 pracujących),
- 261 podmiotów małych (10-49 pracujących),
- 50 podmiotów średnich (50-249 pracujących),
- 7 podmiotów dużych (6 liczących 250-999 pracujących; 1 z kadrą co najmniej 1000 pracujących).
- 110 podmiotów należy do sektora publicznego, wśród nich jest największy w mieście, 2 liczące między 250 a 999 pracowników i 21 średnich jednostek.
W strukturze branżowej dominują przedsiębiorstwa handlowe, oferujące naprawę pojazdów (24,1% ogółu) oraz podmioty związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (13,1%). Sporo jest zakładów przemysłowych, firm budowlanych, transportowych, jednostek zajmujących się informacją i komunikacją.
Lokalizacja miasta stwarza dobre warunki do rozwoju firm specjalistycznych, w branży technologii, nowoczesnych usług dla biznesu. W całym powiecie powstają centra logistyczne i przedsiębiorstwa sektora BPO, dla których ważnym atutem jest dostępność komunikacyjna Pruszkowa. Miasto to także ośrodek przemysłowy, w którym rozwija się zwłaszcza przemysł elektromaszynowy, materiałów budowlanych, zielarski, meblowy i odzieżowy. W Pruszkowie działa także producent materiałów biurowych – fabryka ołówków mająca ponad 130-letnią historię i elektrociepłownia, obsługująca Pruszków i Piastów, działająca od początku XX w.
Stopa bezrobocia, Pruszków urząd pracy
Jak zostało wspomniane na wstępie, stopa bezrobocia w powiecie pruszkowskim jest niska – wynosi mniej niż średnia wojewódzka i krajowa.
Stopa bezrobocia (dane GUS na koniec listopada 2020 r.):
- Polska – 6,1%,
- woj. mazowieckie – 5,1%,
- powiat pruszkowski – 3,6%.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pruszkowie zarejestrowanych było w listopadzie 2,8 tys. bezrobotnych.