Najnowsze oferty pracy

  • Programista C#

    Praca.pl Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa   dziś wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    15 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie i utrzymanie wysokiej jakości kodu dla aplikacji; Aktywny rozwój nowych funkcjonalności oprogramowania; Projektowanie i implementacja testów automatycznych; Dokonywanie dokładnej dokumentacji wdrażanych rozwiązań;
Zobacz więcej ofert pracy

Senior BI Administrator

ASTEK Polska
mazowieckie
praca stacjonarna
1126 dni temu
ASTEK Polska jest częścią dynamicznie rozwijającej się międzynarodowej Grupy ASTEK. Specjalizujemy się w outsourcingu kadry IT i realizacji projektów informatycznych. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów dla liderów z obszarów bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, hi-tech, farmacji i logistyki w Polsce i za granicą.

Stawka: B2B700- 900 zł netto/MD

Lokalizacja: 100% zdalna

Must have skills:
  • University degree - preferably  IT
  • 5+ years of experience in MSSQL database administration
  • 2+ years of experience with administration of Microsoft technology stack on Microsoft Azure will be a plus
  • Very good in English both written and spoken
  • Experience in managing the Azure cloud environment
  • Very good knowledge of SQL language
  • Very good knowledge of database optimization technics
  • Knowledge of Continuous Delivery / Continuous Integration on Azure DevOps
  • High level of positive energy with a can-do attitude and team focus
  • Experience in Azure hybrid architecture with Azure Data lake, Azure SQL Data Warehouse, Azure SQL Databases, Azure Data Factory, Azure Analysis Services MDX/Tabular models and Power BI Visualizations
  • Understand Azure DevOps Continuous Delivery / Continuous Integration
  • Understand version control management concepts
  • Basic knowledge of Scala or java
  • Basic scripting / programming skills (PowerShell)
  • Ability to optimize ELT/ETL processes in Azure SQL Data Warehouse
Nice to have:
  • Administration and creation of plugins on Nagios with check_mk layout
  • Basic knowledge of Microsoft Azure Functions
  • Experience with relational databases like Oracle, Postgress, Sybase
  • DAX and MDX programming skills
Responsilibites:
  • Ensure business continuity of overseen systems
  • Monitor and analyze system performance and usage
  • Optimize cloud resources ensuring balance between resource availability, performance and cost
  • Identify issues and perform respective root cause analysis
  • Develop data quality procedures to ensure quality in line with defined data quality model
  • Cooperate with the development team as part of the change management process
  • Support Continuous Delivery / Continuous Integration
Dlaczego warto z nami pracować?
  • Solidne fundamenty
  • Ambitne projekty
  • Indywidualny rozwój i przyjazna atmosfera
  • Znane marki
  • Inspirujący liderzy
  • Elastyczność
  • Dodatkowe korzyści
  • System poleceń

Więcej informacji na temat Twoich danych przetwarzanych przez ASTEK Polska Sp. z o.o. znajdziesz tu: www.astek.pl/polityka-prywatnosci