Najnowsze oferty pracy

Zobacz więcej ofert pracy

Przesuń w lewo lub prawo,
aby przejść do następnej lub poprzedniej oferty pracy

Engineering Team Leader

AUDIT Doradztwo Personalne

Zielona Góra

29 dni temu

Dla naszego klienta, firmy zlokalizowanej w Zielonej Górze, poszukujemy kandydata na stanowisko

Miejsce pracy: Zielona Góra

ZAKRES OBOWIĄZKÓW:

  • Lead and manage Software Engineering team including appraisals, 1-2-1 meetings, identifying training needs, motivating team members
  • Evaluate team performance by gathering, analysing and interpreting data and metrics
  • Work with the HR department and Heads of Software Engineering to ensure people management issues are satisfactorily resolved
  • Designing, developing and supporting great Products in a DevOps environment
  • Employing the latest agile techniques to build fast, scalable, highly available and secure systems
  • End to end feature development on the C# technology platform
  • Set-up monitoring alerts for applications and environments
  • Using technology to solve business problems with creativity & innovation
  • Data driven decision making
  • Continuously improving the code base and removing technical debt
  • Active acquisition of business knowledge
  • Championing automation of everything
  • Delivering value to our business, our customer and ecommerce
  • Ensuring delivery of projects to timelines in order to ensure revenue recognition according to forecast
  • Earns others’ trust and respect through consistent honesty and professionalism in all interactions

WYMAGANIA:

  • Outstanding leadership abilities
  • Strong communication and influencing skill
  • Works on own initiative with limited supervision – often off-site
  • Pro-active thinking and problem solving
  • Having worked in a continuous delivery cycle and microservices architecture, you’ll write clean code
  • A polyglot software engineer who is an expert at delivering software systems employing Agile, Lean and DevOps principles and able to lead the delivery of projects
  • Writing automated tests (Unit, Integration...), pairing, improving code quality and Continuous Integration is in your DNA
  • Passionate about the principle of complete team ownership, which covers the entire lifespan of the product and its constituent parts like code, infrastructure, out of hours support
  • Experience of developing build pipelines and infrastructure automation in the cloud using Terraform, Ansible, Chef, Puppet etc.

OFERUJEMY:

  • Max. 30 days holiday (increasing based on length of service once you have been with us for 2 years)
  • Work in a great atmosphere, with people who like what they do and are willing to share their knowledge
  • Private medical healthcare
  • Discounted gym membership
  • Free language courses - English, German, Spanish
  • Fresh fruit, snacks and drinks
  • Relax room
  • Dynamic, open culture with lots of social activities

Poznaj

Poznaj stanowisko: Lider Zespołu (Team Leader)

Team leader, tłumaczony po prostu jako lider zespołu jest osobą menedżerem koordynującym i nadzorującym prace danego zespołu pracowników w firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Jego zadaniem jest wyznaczanie bieżących i długofalowych zadań i celów dla poszczególnych członków zespołu, weryfikowanie czynionych przez nich postępów, nagradzanie i wyciąganie konsekwencji, motywowanie do działania. ...
Lider Zespołu (Team Leader) Praca Lider Zespołu (Team Leader)