Praca Sulechów

Najnowsze oferty pracy: 418

Praca w Sulechowie

Sulechów to miasteczko w województwie lubuskim i powiecie zielonogórskim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. Miejscowość jest malownicza, pełna ciekawych zabytków, położona wśród pól i lasów, niedaleko zakola Odry. . 

Sulechów jest miastem przyjaznym do życia, spokojnym. Jakie stwarza możliwości rozwoju kariery? Czy trudno o znalezienie w Sulechowie pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat społeczno-gospodarczej sytuacji w mieście. 

Sulechów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sulechów jest jednym pięciu miast powiatu zielonogórskiego (pozostałe to Babimost, Czerwieńsk, Kargowa i Nowogród Bobrzański). Miasteczko znajduje się na północny-wschód od stolicy powiatu – Zielonej Góry, w odległości około 22 kilometrów. Bliskość jednego z największych ośrodków miejskich woj. lubuskiego, a także granicy polsko-niemieckiej i ponadto położenie na przecięciu ważnych tras krajowych i wojewódzkich (drogi ekspresowej S3, drogi krajowej nr 32, dróg wojewódzkich 277, 278)  działają korzystnie na sulechowską gospodarkę. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji rozległe rynki zbytu, a wykwalifikowanej kadry dostarczają między innymi zielonogórskie uczelnie wyższe. 

Liczba mieszkańców Sulechowa wynosi około 16,7 tys. osób. Powierzchnia miasta to z kolei 6,88 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 68 i kod pocztowy 66-100. Sulechowskie samochody mają oznaczenie FZI na tablicach rejestracyjnych. 

Urząd miasta i gminy Sulechów mieści się w centralnym punkcie rynku:

 • Urząd Miejski
  Adres: plac Ratuszowy 6, 66-100 Sulechów
  Telefon: 68 385 11 11

Historia Sulechowa jest bardzo długa – prawa miejskie uzyskał około XIII wieku. Do dziś można podziwiać tutejsze zabytki, skupione głównie w obrębie starego miasta. Uwagę zwracają na przykład zamek, pozostałości murów miejskich, brama Krośnieńska, ratusz, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Hala Widowiskowa (dawny kościół protestancki) i wiele innych. W mieście działają Sulechowski Dom Kultury im. F. Chopina, Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów.

Okolica jest atrakcyjna, zachęca do wypoczynku i rekreacji w otoczeniu przyrody. W pobliżu znajdują się liczne jeziora – te większe to na przykład Wojnowskie, Błędno, Wilkowskie, Niesłysz. Nie brakuje tu wypożyczalni sprzętów do sportów wodnych, rozwija się turystyka i agroturystyka

Rynek pracy, oferty pracy – Sulechów

Sulechów stanowi handlowo-usługowe centrum dla gminy. W miasteczku rozwija się też przemysł – działają tu producenci na przykład mebli, urządzeń gastronomicznych i urządzeń ze stali nierdzewnej, sztukaterii, złączy do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach, odzieży, obuwia, fartuchów i inni. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS), w Sulechowie mają siedzibę 1894 podmioty gospodarki narodowej, w tym 1825 mikro (tworzące do 9 miejsc pracy), 52 małe (10-49 miejsc pracy), 16 średnich (50-249 miejsc pracy) i 1 duży (250-999 miejsc pracy). 

Najwięcej jest w Sulechowie: 

 • sklepów i hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 20,9% wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 15,7%, 
 • firm z branży nieruchomości – 13, 9%. 

Rynek pracy w Sulechowie jest dość zróżnicowany, ale niewielki, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w Zielonej Górze bądź innych pobliskich miejscowościach.

Poziom bezrobocia w powiecie zielonogórskim jest nieco wyższy od tego charakteryzującego województwo. 

Stopa bezrobocia wg GUS (styczeń 2021 r.):

 • powiat zielonogórski – 8,6%, 
 • woj. lubuskie – 6,5%, 
 • Polska – 6,5%. 

Na kogo czekają w pobliżu Sulechowa oferty pracy? Wskazówką w tym względzie może być badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na polecenie resortu pracy i ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach zatrudnienia (na podstawie danych zebranych z urzędów pracy). 

Przykładowo, w 2021 r. w powiecie zielonogórskim wskazano deficyt pracowników:

 • IT – analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych,
 • budownictwa – brukarzy, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
 • motoryzacji i innej produkcji przemysłowej – blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników pojazdów samochodowych, spawaczy, ślusarzy, 
 • transportu – kierowców samochodów ciężarowych, listonoszy i kurierów, 
 • gastronomii – cukierników, piekarzy,  
 • oświaty – nauczycieli praktycznej nauki zawodu, 
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeutów i masażystów, logopedów i audiofonologów, pielęgniarek i położnych, pracowników ds. techniki dentystycznej
 • branży beauty – fryzjerów, 
 • finansów – samodzielnych księgowych. 

PUP Sulechów

Powiatowy Urząd Pracy Filia Sulechów
Adres: aleja Niepodległości 15, 66-100 Sulechów
E-mail: sulechow@pup.zgora.pl
Telefon: (68) 385-07-60

Szukaj pracy w mieście