Praca Kożuchów Najnowsze oferty pracy: 5

Praca LUBUSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Kożuchowie

Kożuchów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kożuchów leży w powiecie nowosolskim. Od centrum stolicy powiatu – Nowej Soli – dzieli go dystans 11 kilometrów. Z Kożuchowa niedaleko także do takich większych ośrodków miejskich jak Zielona Góra (27 kilometrów), Żary (42 kilometry), Żagań (26 kilometrów), Głogów (39 kilometrów). 

Kożuchów cechuje rozwinięta infrastruktura transportowa, na którą składają się drogi wojewódzkie (nr 290, 297, 283, 296), powiatowe i gminne. Kilka kilometrów za wschodnią granicą miasteczka przebiega droga ekspresowa S3 – główna arteria transportowa Polski zachodniej, łącząca między innymi Świnoujście, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę. 

Liczba mieszkańców Kożuchowa wynosi około 9,4 tys. osób. Jego powierzchnia to 5,94 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 68 i kod pocztowy 67-120. Kożuchowskie samochody są rejestrowane z oznaczeniem FNW. 

Miasto stanowi siedzibę władz samorządowych. Urząd miasta i gminy Kożuchów mieści się w ratuszu na rynku:

  • Urząd Miejski w Kożuchowie
    Adres: Rynek 1A, 67-120 Kożuchów
    Telefon: 68 355 59 40

W miejscowości odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, stanowiących atrakcję dla mieszkańców, ale też przyciągających turystów. Tym najbardziej znanym jest organizowany co roku w Kożuchowie turniej rycerski. Inne to na przykład Festiwal Henrykowski (muzyki klasycznej), jarmark Święto Jabłka. W miasteczku, prócz wspomnianego Centrum Kultury Zamek, działają Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kożuchów

Jak wspomniano na wstępie, miasteczko rozwija się jako ośrodek turystyczny, a także handlowo-usługowe centrum gminy. W Kożuchowie funkcjonują również przedsiębiorstwa budowlane i zakłady przemysłowe (np. z branży meblowej, odzieżowej). Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec 2020 r.) w Kożuchowie mają siedzibę 994 podmioty gospodarki narodowej. Są to w większości małe i mikrojednostki. 

Najwięcej jest w mieście:

  • firm z branży nieruchomości – stanowią 23,1% wszystkich podmiotów gospodarki, 
  • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 21,4%,
  • przedsiębiorstw budowlanych – 18,8%. 

Kożuchów tworzy różnorodny rynek pracy, jednak niewielki. Bliskość większych ośrodków gospodarczych jak Nowa Sól czy Zielona Góra ułatwiają kożuchowianom podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. 

Stopa bezrobocia w powiecie nowosolskim wynosi 7,1% (grudzień 2020 r., źródło: GUS). To nieco więcej niż średnie wojewódzka i krajowa (w obu przypadkach – 6,2%). 

Szukając pracy w tej części woj. lubuskiego, warto wziąć też pod uwagę wyniki dorocznego badania Barometr zawodów (wykonywanego na zlecenie resortu pracy). Zgodnie z nim w 2021 r. w powiecie nowosolskim zanotowano kilka grup zawodów z dużym deficytem: brukarz, cieśla i stolarz budowlany, dekarz i blacharz budowlany, kierowca ciężarówki, krawiec i pracownik produkcji odzieży, mechanik samochodowy, piekarz, spawacz. Lista pozostałych profesji deficytowych jest o wiele obszerniejsza i obejmuje między innymi przedstawicieli takich branż jak budownictwo, handel, opieka zdrowotna, edukacja, księgowość, motoryzacja, budownictwo, gastronomia. 

Warto zwrócić także uwagę na wskazane w powiecie profesje nadwyżkowe. Z konkurencją na lokalnym rynku pracy lub brakiem ofert muszą liczyć się pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, sekretarki i asystenci oraz specjaliści administracji publicznej.