Praca Bytom Odrzański

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 327

Praca w Bytomiu Odrzańskim

Bytom Odrzański to mała miejscowość znajdująca się we wschodniej części Polski, w województwie lubuskim i powiecie nowosolskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Bytom Odrzański, jak wskazuje nazwa, leży nad Odrą, w całości na jej lewym brzegu. Miasto ma średniowieczny rodowód. Do dziś zachowało się wiele cennych zabytków, jak gotycki kościół (parafia św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim), dawny kościół ewangelicki, renesansowy ratusz przy rynku, liczne stare kamienice. 

Bytom Odrzański, województwo lubuskie

Miasteczko jest ośrodkiem drobnego przemysłu, handlu i usług. Kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie lubuskim? Czytaj dalej i zapoznaj się z charakterystyką tutejszego rynku pracy. 

Bytom Odrzański – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bytom Odrzański jest jednym z 5 miast powiatu nowosolskiego. Pozostałe to: Nowa Sól (stolica powiatu), Kożuchów, Nowe Miasteczko, Otyń. 

Dystans między Bytomiem Odrzańskim a pozostałymi ośrodkami miejskimi powiatu:

 • Nowa Sól – 13 kilometrów, 
 • Kożuchów – 16 kilometrów, 
 • Nowe Miasteczko – 9 kilometrów, 
 • Otyń – 18 kilometrów. 

W pobliżu Bytomia Odrzańskiego leżą też takie większe miasta jak Głogów (odległość 21 kilometrów), Zielona Góra (36 kilometrów), Żagań (40 kilometrów), Wolsztyn (59 kilometrów), Leszno (65 kilometrów). 

Miasteczko znajduje się na zachód od drogi ekspresowej S3, głównej arterii komunikacyjnej Polski Zachodniej. Przez centrum Bytomia Odrzańskiego wiodą trasy wojewódzkie – nr 292, 293.

Bytom Odrzański to małe miasto, i pod względem powierzchni, i populacji. Rozciąga się na terenie o wielkości 2,3 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców wynosi 4,3 tys. osób. Do miasta są przypisane numer kierunkowy (+48) 68 i kod pocztowy 67-115. Samochody rejestrowane w mieści mają oznaczenie na tablicach rejestracyjnych FNW. 

Życie w miasteczku toczy się spokojnie, niemniej nie brakuje w Bytomiu Odrzańskim atrakcji. Do dyspozycji mieszkańców są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, stadion, boiska. W mieście funkcjonują także port i przystań rzeczna  – realizowane są między innymi turystyczne rejsy po Odrze. 

Rynek pracy, oferty pracy – Bytom Odrzański

Miasto to niewielki ośrodek gospodarczy. Rozwijają się tu przemysł (głównie drzewny, meblowy, stalowy, elementów budowlanych), budownictwo, branża nieruchomości. Miasteczko stanowi także handlowo-usługowe centrum gminy. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec grudnia 2020 r., źródło: GUS) w Bytomiu Odrzańskim działa 400 podmiotów gospodarki narodowej. Tylko jeden z nich jest średniej wielkości, to znaczy tworzy 50-249 miejsc pracy. 7 z kolei to podmioty małe (10-49 pracowników), a zdecydowana większość, 392 – mają status mikrojednostek (0-9 pracowników). 

Najczęściej wskazywane dziedziny działalności  (sekcje PKD) przez tutejsze podmioty:

 • budownictwo – 21,3% ogółu jednostek, 
 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 21%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 17,5%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 8,3%,
 • pozostała działalność usługowa – 6,3%. 

Z uwagi na ograniczony rynek pracy w mieście, warto, by osoby szukające zatrudnienia w tej części województwa lubuskiego brały także pod uwagę okoliczne miejscowości. Poziom bezrobocia w powiecie nowosolskim jest nieco wyższy od średniej wojewódzkiej. Stopa bezrobocia w grudniu 2020 r. wg GUS wynosiła w powiecie 7,1%, a w woj. lubuskim 6,2%.

Bezrobotni z Bytomia Odrzańskiego mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli. W grudniu 2020 r. w rejestrze tej instytucji rynku pracy figurowało 1,9 tys. bezrobotnych. 

 • PUP w Nowej Soli
  Adres: UL. Stanisława Staszica 1c, 67-100 Nowa Sól
  Telefon: 68 387 32 42

Szukając zatrudnienia, warto także sprawdzać wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Przykładowo w 2021 r. w powiecie nowosolskim największy deficyt pracowników dotyczy: brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowców ciężarówek, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników samochodowych, piekarzy oraz spawaczy. Na liście zawodów deficytowych w powiecie znajduje się jednak o wiele więcej pozycji i warto się z nią zapoznać. 

Z drugiej strony zgodnie z prognozą trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. W 2021 r. w powiecie nowosolskim są to różnego rodzaju pracownicy biurowi – administracyjni, w tym specjaliści administracji publicznej, sekretarki, asystenci, a także pracownicy biur podróży i organizacji obsługi turystycznej.

Szukaj pracy w mieście