Księgowa / Księgowy

AUDIT Doradztwo Personalne

Żary

6 dni temu

Dla naszego klienta, firmy zlokalizowanej w okolicach Żar, poszukujemy kandydata na stanowisko:

Miejsce pracy: Żary
ZAKRES OBOWIĄZKÓW:
  • Posting all supplier invoices
  • Preparation of supplier payment proposals
  • Entering bank transfers
  • Posting/reconciling all intercompany transactions and bank statements
  • Weekly billing to customer on controller’s instructions
  • Asset accounting
  • Posting pay roll based on input of external pay roll service provider
  • Preparation of wage payments and pay roll tax payments based on external pay roll service provider’s input
  • Posting month end accruals based on Controller’s instructions
  • Provide VAT list to external accounting/taxing service provider for monthly VAT statement
  • Posting local adjustment entries based on consultation with external accounting/taxing service provider
  • Consulting with Treasury about cash needs on local bank account
  • Maintaining alternative GL account set up in case of new accounts based on consulting with external company
  • Providing local trial balance (alternative GL set up) for annual statutory reporting to external company
  • Participation in annual statutory audit
WYMAGANIA:
  • University degree in Accounting
  • Experience in accounting
  • Very good knowledge of English (written and oral) required
  • Very good knowledge of Excel
  • Strong interpersonal and communication skills
  • Strong analytical skills with high attention to details

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji za pomocą przycisku

Poznaj

Poznaj stanowisko: Księgowy
Księgowy - to pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się prowadzeniem szeroko pojętej rachunkowości w banku, firmie. Do zadań księgowego należy, m.in.: księgowanie dokumentów, uzgadnianie ewidencji z kontami księgi głównej, sprawdzanie poprawności rachunkowej przygotowanych deklaracji i sprawozdań, przygotowywanie przelewów bankowych, potwierdzanie i uzgadnianie sald z kontrahentami, ...
Praca Księgowy