Praca Iłowa Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 29

Praca w Iłowej

Iłowa (lubuskie) – podstawowe informacje 

Iłowej na mapie Polski należy szukać w pobliżu takich miast jak Żary (dystans 26 kilometrów), Gozdnica (11 kilometrów), Żagań (17 kilometrów), Bolesławiec (45 kilometrów), Zgorzelec (46 kilometrów), Nowogród Bobrzański (40 kilometrów). 

Dojazd do Iłowej zapewnia rozbudowana infrastruktura transportowa, na którą składają się trasy lokalne i ponadlokalne (droga krajowa nr 18, drogi wojewódzkie nr 296, 300). W Iłowej zatrzymują się także pociągi (przystanek Iłowa Żagańska). 

Iłowa to jedno z pięciu miast leżących w powiecie żagańskim. Warto pamiętać, że w kraju znajduje się jeszcze jedna miejscowość o nazwie Iłowa – wieś w województwie lubelskim. 

Miasto Iłowa zajmuje powierzchnię 9,11 kilometra kwadratowego. Mieszka tu 3,9 tys. osób. Do Iłowej są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 68, 
 • kod pocztowy – 68-120, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – FZG. 

W miasteczku znajduje się siedziba władz miasta i gminy:

 • Urząd Miejski w Iłowej
  Adres: ul. Żeromskiego 27, 68-120 Iłowa
  Telefon: 68 368 14 00

Iłowa – firmy, wiodące dziedziny działalności

Iłowa ma długie tradycje przemysłowe. Po wojnie utworzono tu Państwową Hutę Szkła, która w kolejnych latach była przekształcana i wreszcie sprywatyzowana. Działalność hutnicza jest kontynuowana do dziś – w mieście produkuje się na przykład pustaki szklane, szkło wodne, opakowania szklane, znicze. Iłowa jest zarazem ośrodkiem przemysłu tekstylnego, który również zaczął być rozwijany w połowie XX wieku. W mieście działają ponadto producenci elementów indukcyjnych, okien, domów drewnianych, wyrobów z tworzyw sztucznych, mebli i inni. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec 2020 r.) w Iłowej działa 390 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 duże firmy prywatne o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników, 
 • 2 średnie firmy prywatne o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 pracowników, 
 • 15 małych jednostek (7 budżetowych, 8 prywatnych) o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 pracowników,
 • 371 mikropodmiotów (16 budżetowych, 354 prywatne) o stanie zatrudnienia rzędu 0-9 pracowników.

Iłowa – praca od zaraz

Iłowa tworzy zróżnicowany rynek pracy, jednak niewielki, dlatego część mieszkańców szuka zatrudnienia w okolicznych miastach (np. Żaganiu, Żarach) lub decyduje się na pracę w Niemczech (granica polsko-niemiecka znajduje się w odległości tylko 20 kilometrów). 

Stopa bezrobocia w powiecie żarskim w grudniu 2020 r. była na poziomie 9,0% (źródło: GUS), przewyższała zatem średnie wojewódzką i krajową (w obu przypadkach – 6,2%). 

Na kogo czekają w okolicy Iłowej oferty pracy? Wskazówkę może stanowić Barometr zawodów, badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy, wykonywane na zlecenie resortu pracy. W 2021 r. w powiecie żagańskim wskazano duży deficyt poszukujących pracy kierowców ciężarówek, krawców i pracowników produkcji odzieży. 

Lista profesji deficytowych jest jednak dłuższa. Są na niej pracownicy budowlanki, motoryzacji i branży maszynowej, różnego rodzaju produkcji przemysłowej, a także nauczyciele, pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, służb mundurowych czy księgowości. 

Zgodnie z badaniem trudności ze znalezieniem posady mogą mieć w tym powiecie z kolei pracownicy administracyjni i biurowi.