Praca Małomice

Najnowsze oferty pracy: 395

Praca w Małomicach

Małomice to miasteczko w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. Są siedzibą miejsko-wiejskiej gminy.

Do dyspozycji mieszkańców są takie instytucje jak Małomicki Ośrodek Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej, działa tu także Ośrodek Sportów Wodnych i Przygotowań Olimpijskich. 

Czy trudno o znalezienie w Małomicach pracy? Do kogo najczęściej kierowane są oferty zatrudnienia? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami dotyczącymi tej miejscowości. 

Małomice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Małomic na mapie woj. lubuskiego należy szukać na południowy-wschód od Żagania, czyli stolicy powiatu żagańskiego. Oba miasta dzieli dystans niespełna 14 kilometrów. W sąsiedztwie Małomic znajduje się też Szprotawa (7 kilometrów), a niedużo dalej – Żary (29 kilometrów) i Iłowa (30 kilometrów). Niewielkie odległości pomiędzy miasteczkami w regionie znacząco poszerzają rynek pracy, a także rynki zbytu dla tutejszych firm. Sprawną komunikację z Małomicami zapewniają trasy lokalne, a w sąsiedztwie miasta też na przykład droga krajowa nr 12. 

Liczba mieszkańców Małomic wynosi około 3,5 tys. osób, a powierzchnia – 5,37 kilometra kwadratowego. W Małomicach obowiązują numer kierunkowy (+48) 68 i kod pocztowy 67-320. Tutejsze samochody mają oznaczenie FZG na tablicach rejestracyjnych. 

Jak wspomniano na wstępie, Małomice pełnią funkcję centralnego ośrodka w gminie. Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miejskim w Małomicach (adres: Plac Konstytucji 3 Maja 1, 67-320 Małomice, telefon: (68) 376 90 27.

Małomice leżą w bogatej przyrodniczo okolicy, na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, nad brzegiem rzeki Bóbr. W granicach miasta znajduje się też dworski park krajobrazowy rodziny von Dohna-Schlodien. Z Małomic niedaleko także do Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Samo miasteczko jest przyjazne do życia. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 1969 r., wcześniej rozwijało się jako wieś. W miejscowości dominuje niska zabudowa, domy jednorodzinne. Uwagę zwraca tutejszy barokowy kościół (wcześniej ewangelicka, obecnie rzymskokatolicka parafia w Małomicach pw. MB Nieustającej Pomocy). 

Rynek pracy, oferty pracy – Małomice

Miasteczko jest ośrodkiem przemysłowym z długą tradycją. Wcześniej działały tu duże fabryki wyrobów z blachy, materiałów ogniotrwałych dla hutnictwa, cegielnia, magazyny Zielonogórskiej Centrali Materiałów Budowlanych. Obecnie w mieście wciąż rozwija się przemysł metalowy, a także drzewno-meblowy. Małomice stanowią również ośrodek handlowo-usługowy, funkcjonują tu liczne firmy budowlane. 

Zgodnie z REGON (GUS, stan na koniec 2020 r.) w Małomicach funkcjonują łącznie 304 podmioty gospodarki narodowej, wyłącznie małe, zatrudniające 10-49 pracowników (łącznie 8 jednostek, z czego 6 z sektora budżetowego) i mikro, tworzące do 9 miejscu pracy (296, w tym 13 jednostek publicznych). 

Najczęściej wskazywanymi sekcjami PKD są:

  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 26,6%,
  • budownictwo – 22,7%, 
  • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 15,1%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 7,6%.

Jak wspomniano wcześniej, bliskość okolicznych miejscowości ułatwia małomiczanom podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. Jest to istotne, ponieważ rynek pracy w samym miasteczku jest niewielki. 

Czy trudno o pracę w tej części woj. lubuskiego? Stopa bezrobocia w powiecie żarskim jest nieco wyższa od średnich wojewódzkiej i krajowej – w grudniu 2020 r. wyniosła 6,6% (w Lubuskiem – 6,2%, w Polsce ogółem również 6,2%, źródło: GUS). 

Rozglądający się za posadą mieszkańcy Małomic mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach (adres: Mieszka I 15, 68-200 Żary, telefon: 68 479 13 56). 

Pomocą w czasie poszukiwania pracy może być także badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w całym kraju. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie żarskim wskazuje się duży deficyt lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także kierowców ciężarówek. Lista profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa, obejmuje między innymi pracowników IT, gastronomii, budownictwa, motoryzacji i branży maszynowej, logistyki, branży meblowej, spożywczej czy opieki społecznej. Eksperci rynku pracy wskazali zarazem jedną grupę zawodów nadwyżkowych w powiecie – kłopoty ze znalezieniem pracy mogą mieć filolodzy i tłumacze. 

Szukaj pracy w mieście