Praca Jasień

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 327

Praca w Jasieni

Jasień to miasteczko w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim i powiecie żarskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Okolice miasteczka są atrakcyjne przyrodniczo – w sąsiedztwie rozciągają się lasy Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Nie brakuje tu także jezior i rzek, idealnych do uprawiania sportów wodnych. Jednym z popularnych miejsc wypoczynku w pobliżu jest Zalew Nowiniec ze strzeżonym kąpieliskiem, punktami gastronomicznymi i wypożyczalnią sprzętu wodnego. 

Jasień to przyjazne miejsce do życia, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Działają tu kluby sportowe, a o ciekawą ofertę kulturalną dbają takie instytucje jak Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. 

Jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy trudno o znalezienie w Jasieniu pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta. 

Jasień – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jasień znajduje się w powiecie żarskim, około 17 kilometrów od Żar. Z miasteczka blisko także do takich ośrodków miejskich jak Lubsko (miasta ze sobą sąsiadują, ich centra dzieli niespełna 5 kilometrów), Nowogród Bobrzański (dystans 20 kilometrów), Gubin (35 kilometrów), Żagań (31 kilometrów). Z Jasienia do granicy polsko-niemieckiej jest około 20 kilometrów.

Jasień ma długą historię – od czasów średniowiecza rozwijał się jako wieś, a prawa miejskie uzyskał w XIX wieku. Do czasów współczesnych zachowało się kilka interesujących zabytków. Warto zwrócić uwagę za zlokalizowany w Jasieniu kościół (wcześniej protestancki, obecnie rzymskokatolicki, należący do parafii pw. MB Różańcowej). W miasteczku znajduje się też XVIII-wieczny pałac i inne zabytki. 

Jasień (woj. lubuskie):

 • liczba mieszkańców – 4,6 tys. osób, 
 • powierzchnia – 4,79 kilometra kwadratowego, 
 • kod pocztowy – 68-320, 
 • numer kierunkowy – (+48) 68. 

W Jasieniu łączą się dwie trasy wojewódzkie – nr 287 i 294. Infrastrukturę komunikacyjną uzupełniają drogi gminne i powiatowe. W odległości kilkunastu kilometrów od miasteczka wiodą trasy ogólnopolskie – drogi krajowe nr 27, 12 i 18. 

Jasień to niewielki ośrodek gospodarczy. Miasteczko pełni funkcję centrum handlowo-usługowego dla gminy, rozwija się tu także przemysł. Ważnym pracodawcą jest firma z branży stalowej wytwarzająca części maszyn. Inne zakłady produkują na przykład urządzenia transportu technologicznego, meble, palety, sprzęt medyczny, materiały budowlane. 

Zgodnie z REGON (koniec 2020 r., źródło: GUS), w Jasieniu prowadzą działalność 524 podmioty gospodarki narodowej, w większości mikrojednostki (505), choć są tu także zakłady małe (13) i średniej wielkości (6).  

Najwięcej zarejestrowanych w Jasieniu firm działa w sekcji PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 21,2% ogółu, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 20,8%,
 • budownictwo – 20,2%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 8,8%. 

Rynek pracy, oferty pracy – Jasień

Poziom bezrobocia w powiecie żarskim nieznacznie odbiega od średnich wojewódzkiej i krajowej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (grudzień 2020 r.):

 • powiat żarski – 6,6%, 
 • woj. lubuskie – 6,2%, 
 • Polska – 6,2%. 

Stosunkowo niski poziom bezrobocia to dobry prognostyk dla osób szukających pracy w tej części województwa lubuskiego. Pełniejszy obraz zapotrzebowania na tutejszym rynku pracy daje badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku z inicjatywy resortu pracy. Przykładowo, w powiecie żarskim w 2021 r. wskazano duży deficyt kierowców ciężarówek, lekarzy, pielęgniarek i położnych. 

Zgodnie z prognozą na brak ofert pracy w powiecie nie powinni także narzekać:

 • z branży IT – administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
 • z branży gastronomicznej – cukiernicy, piekarze, 
 • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej, pozostałej produkcji przemysłowej – diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, obuwnicy, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, robotnicy obróbki drewna i stolarze, ślusarze, tapicerzy, spawacze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, 
 • z branży budowlanej – inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierownicy ds. logistyki, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z oświaty – nauczyciele przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych, 
 • z innych branż – archiwiści i muzealnicy, pracownicy służb mundurowych, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy. 

Specjaliści rynku pracy wskazali także jedną grupę zawodów nadwyżkowych. Trudności ze znalezieniem pracy w tym powiecie mogą mieć filolodzy i tłumacze. 

Szukaj pracy w mieście