Praca Łęknica

Praca w Łęknicy

Łęknica to miasteczko w zachodniej Polsce, przy granicy z Niemcami. Administracyjnie przynależy do województwa lubuskiego, powiatu żarskiego. Łęknica tworzy gminę miejską. 

Łęknica to doskonały kierunek urlopowy i przyjazne miejsce do życia. Jak natomiast wygląda gospodarka tego miasta? Czy trudno o znalezienie w Łęknicy pracy? Oto garść podstawowych informacji na temat miasteczka. Czy warto brać je pod uwagę, szukając pracy w województwie lubuskim?

Łęknica –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Łęknica jest jednym z czterech miast powiatu żarskiego (pozostałymi są Żary, Jasień i Lubsko). Miasto rozciąga się na powierzchni 16,43 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Łęknicy wynosi z kolei 2,5 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 68, kod pocztowy 68-208. 

W granicach miasta znajduje się zabudowane centrum na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, a także otaczające je lasy (zajmują one ponad dwie trzecie obszaru Łęknicy). 

Miasteczko leży na obszarze o wysokich walorach przyrodniczych, na skraju Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. W granicach miasta znajdują się Rezerwat Przyrody Nad Mysią Strugą, Park Mużakowski, Ścieżka Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”. Do atrakcji miasta należą ścieżka geoturystyczna prowadząca do Dawnej Kopalni Babina Jedynka, most arkadowy, wieża widokowa. Przyjezdni i mieszkańcy mają do dyspozycji pola namiotowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, hotele i pensjonaty. Działa tu Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa. Atrakcją turystyczną jest znajdujący się w Łęknicy zamek, a właściwie pałac „Belweder” – współcześnie będący siedzibą Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Do spacerów zachęca również otaczający go, XIX-wieczny park. 

Infrastruktura transportowa nie jest tu bardzo rozbudowana, niemniej sprawny dojazd do miasta zapewniają drogi lokalne i ponadlokalne. Biegnie tędy droga krajowa nr 12 (łącząca Łęknicę bezpośrednio z Żarami, Żaganiem, Głogowem, Lesznem, Jarocinem, Kaliszem, Sieradzem i wiodąca do granicy polsko-niemieckiej). Na układ drogowy Łęknicy składa się też droga wojewódzka nr 350, którą można dojechać np. do Bolesławca. 

Dystans między Łęknicą a powiatowymi Żarami wynosi 37 kilometrów. Do Jasienia jest 36 kilometrów i mniej więcej tyle samo do Lubska. Po niemieckiej stronie granicy leżą np. Biała Woda (9 kilometrów), Döbern (15 kilometrów) czy Spremberg (27 kilometrów). 

Rynek pracy, oferty pracy – Łęknica

Mieszkańcy Łęknicy utrzymują się przede wszystkim z turystyki i związanych z nią usług (zakwaterowania, gastronomii itp.), handlu. Rozwija się tu budownictwo. W miasteczku funkcjonuje także elektrownia wodna. Zakładów przemysłowych jest bardzo mało. 

Łęknicę na siedzibę działalności wybrało 401 podmiotów gospodarki narodowej, wśród nich:

  • 1 średniej wielkości (50-249 miejsc pracy), 
  • 7 małych (10-49 miejsc pracy), 
  • 393 mikro (0-9 miejsc pracy). 

Najwięcej jest w Łęknicy:

  • sklepów, hurtowni i punktów naprawy pojazdów – stanowią aż 49,4% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, 
  • przedsiębiorstw budowlanych – 14,7%, 
  • firm z branży nieruchomości – 12,7%. 

Łęknica tworzy niewielki i jednorodny rynek pracy. Bliskość miast powiatowych oraz polsko-niemieckiej granicy ułatwia jednak łękniczanom podejmowanie pracy poza miejscem zamieszkania. 

Poziom bezrobocia w całym powiecie żarskim jest zbliżony do średnich wojewódzkiej i krajowej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (grudzień 2020 r.):

  • powiat żarski – 6,6%, 
  • woj. lubuskie – 6,2%, 
  • Polska – 6,2%. 

Na kogo czekają w powiecie żarskim, Łęknicy oferty pracy? Wskazówkę dotyczącą zapotrzebowania lokalnych firm stanowi badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku z inicjatywy resortu pracy. W 2021 r. w powiecie żarskim wskazano kilka grup profesji z dużym deficytem kandydatów do pracy. Brakuje w szczególności kierowców ciężarówek, lekarzy, pielęgniarek i położnych.