Najnowsze oferty pracy

  • Architekt it w zespole rozwoju iko

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Na co dzień w naszym zespole: odpowiadasz za przygotowywanie architektury dla nowych, złożonych projektów w największych aplikacjach bankowości elektronicznej w Polsce, określasz wymagania dotyczące projektów: środowisko sprzętowe, infrastruktura, oprogramowanie, dobór narzędzi i...
Zobacz więcej ofert pracy

Architekt Funkcjonalny

ProData Consult Sp.z o.o
Kraków
praca stacjonarna
2580 dni temu

Jesteśmy jedną z największych międzynarodowych firm konsultingowych z siecią placówek w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Holandii i w Polsce. Zatrudniamy najlepszych na rynku Specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Prowadzimy na co dzień kilkadziesiąt rozwojowych projektów w każdej branży z wyłączeniem sił zbrojnych. We współpracy z konsultantami jesteśmy nastawieni na otwartą i przejrzystą komunikację.

Jako firma hołdujemy skandynawskiej kulturze pracy, nastawionej na osiąganie celów z zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Kierujemy się zasadami fair play zarówno wobec naszych klientów, jak i konsultantów.

Miejsce pracy: Kraków
Nr ref.: #8287
INFORMACJE O PROJEKCIE:
  • Branża: Finansowa/ Bankowość.
  • Typ projektu: Architektura/ Analiza Funkcjonalna / Infrastruktura
  • Szczegóły: Osoba na tym stanowisku odpowiada za architekturę funkcjonalną obszarów wybranych obszarów biznesowych Banku.
  • Lokalizacja: Kraków.
  • Długość projektu: 10-12 miesięcy.
  • Start: ASAP.
  • Współpraca typu: B2B.
GŁÓWNE ZADANIA:

Specjalista zatrudniony na tym stanowisku odpowiedzialny będzie za:

  • Odpowiada za architekturę funkcjonalną obszarów wybranych obszarów biznesowych Banku.
  • Opracowuje kierunki rozwoju architektury funkcjonalnej Banku w celu zapewnienia możliwości sprawnej realizacji wymagań biznesowych.
  • Opisuje warstwę funkcjonalną systemu informatycznego Banku zgodnie z językiem opisu Grupy (EAGLE) i przyjętym w Banku metamodelem repozytorium architektonicznego.
  • Opracowuje i upowszechnia zgodne z wytycznymi Grupy reguły rozwoju architektury funkcjonalnej a także pryncypia architektoniczne i dobre praktyki.
  • Uczestniczy w przygotowywaniu reguł decyzyjnych dotyczących zmian wprowadzanych w architekturze Banku, stosuje uzgodnione kryteria podczas prac nad przygotowywaniem wszelkich rekomendacji;
  • Bierze udział w pracach nad rozszerzeniem repozytorium architektonicznego Banku; utrzymuje aktualność danych w repozytorium w części związanej z warstwą funkcjonalną;
  • Utrzymuje referencyjną listę głównych elementów funkcjonalnych wchodzących w skład systemu informatycznego Banku; decyduje o klasyfikacji nowych elementów na liście referencyjnej w oparciu o obowiązujące kryteria i informacje otrzymane od innych jednostek;
  • Opracowuje i utrzymuje aktualność diagramów architektonicznych zgodnych z modelami referencyjnymi Grupy i lokalnymi: w tym aplikacyjnego, funkcjonalnego i informacyjnego dla całego systemu informatycznego Banku.

Prace projektowe

  • Analizuje wpływ zmian planowanych w ramach nowych projektów na obowiązująca wizję docelowego stanu architektury Banku, w wymagających tego sytuacjach przygotowuje rekomendacje zmierzające do zmiany wizji wraz z uzasadnieniem i wskazaniem kierunku zmian;
  • Proponuje wyodrębnienie stanów architektury przejściowej jeśli osiągnięcie rekomendowanego stanu docelowego dla danego obszaru nie jest możliwe w ramach analizowanego projektu z uwagi na bieżące ograniczenia (np. kosztowe lub terminowe);
  • Analizuje wpływ zmian planowanych w ramach nowych projektów na architekturę funkcjonalną, wskazuje ewentualne konsekwencje planowanych zmian na istniejące rozwiązania;
  • Wskazuje miejsce realizacji nowych procesów biznesowych w elementach systemu informatycznego, rekomenduje konieczność budowy nowych komponentów jeśli istniejące rozwiązania nie są rekomendowanym miejscem realizacji nowych potrzeb biznesowych;
  • Współpracuje z innymi architektami, analitykami, ekspertami i pracownikami biura projektów podczas przygotowywania i dokumentowania propozycji architektury dla nowych projektów;
  • Proponuje architekturę funkcjonalną dla projektów z uwzględnieniem zewnętrznych i wewnętrznych ograniczeń wskazując ich wpływ na istniejącą i docelową architekturę funkcjonalną Banku;
  • Dokonuje oceny zgodności prac projektowych z przyjętymi normami, regułami i rekomendacjami;
  • Kieruje się koniecznością zapewnienia zgodności z obowiązującymi regułami, zasadami, standardami i dobrymi praktykami oraz koniecznością zapewnienia wysokiej jakości dostarczanych usług wspieranych budowanymi lub rozwijanymi rozwiązaniami informatycznymi realizującymi wymagania biznesowe.
Wymagania:
  • Co najmniej 5 lat doświadczenia w branży finansowej lub w branży świadczącej usługi IT dla sektora bankowego w obszarze projektowania systemów informatycznych, doświadczenie w pracy na stanowisku architekta
  • Dobra znajomość metodologii zarządzania architekturą i ram architektonicznych TOGAF;
  • dobra znajomość funkcjonalności typowych systemów bankowych w obszarze kanałów dostępu do usług bankowych dla klientów;
  • doświadczenie w prowadzeniu projektów;
  • dobra znajomość technologii IT;
  • umiejętność dobrania odpowiednich do celu prezentacji typów schematów i raportów;
  • znajomość narzędzi i typowych modeli wspierających prace architekta;
  • umiejętność współpracy z biznesem;
  • umiejętność definiowania i jasnego wyjaśniania reguł.