Praca Słomniki Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 45

Praca w Słomnikach

Słomniki – podstawowe dane

Słomniki (małopolskie) to nieduża miejscowość zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Miasto rozciąga się na 3,34 kilometra kwadratowego i zamieszkuje je około 4,3 tys. osób.  

Liczba mieszkańców gminy Słomniki to z kolei około 13,7 tys. osób. Jest to przede wszystkim teren rolniczy (użytki rolne stanowią 83% powierzchni gminy), choć znajdują się tu także lasy. Łączna powierzchnia gminy to 113 kilometrów kwadratowych. 

Żeby dodzwonić się do Słomnik (miasta i gminy), należy wybrać numer kierunkowy (+48) 12. Tutejsze samochody rejestrowane są z oznaczeniem KRA. 

Lokalizacja i transport

Słomnik na mapie Małopolski należy szukać na północ od stolicy województwa. By dostać się z miejscowości na krakowski rynek, trzeba pokonać około 25-kilometrową trasę. Dojazd samochodem przebiega przy tym sprawnie (zajmuje mniej więcej 30 minut), gdyż miasta są połączone odcinkiem drogi krajowej nr 7. Ta ważna trasa przecinająca wertykalnie centrum kraju, na północ od Słomnik wiedzie na przykład przez Miechów (oddalone o 15 kilometrów), Jędrzejów (54 kilometry) czy dalej Kielce (92 kilometry). 

W pobliżu Słomnik znajdują się też takie miasta jak:

  • Skała (dystans 18 kilometrów),
  • Proszowice (odległość 17 kilometrów),
  • Wieliczka (miejscowości dzieli 37 kilometrów),
  • Skalbmierz (oddalony o 30 kilometrów),
  • Olkusz (dystans 44 kilometrów).

Ze wspomnianą krajową siódemką na terenie miasta łączy się droga wojewódzka nr 775 (wiodąca między innymi do Proszowic i Nowego Brzeska). Miejscowość przecinają też drogi powiatowe i gminne. 

Rynek pracy w Słomnikach i okolicy

W powiecie krakowskim stopa bezrobocia należy do niższych zarówno od średniej wojewódzkiej, jak i ogólnopolskiej. Zgodnie z opracowaniem Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu 2020 r. sytuacja wyglądała następująco:

Stopa bezrobocia:

  • powiat krakowski – 5,0%,
  • województwo małopolskie – 5,2%,
  • Polska – 6,1%.

Część mieszkańców Słomnik korzysta z poszerzonego rynku pracy i znajduje zatrudnienie w Krakowie i innych pobliskich miejscowościach. Zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy obrazują wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów (wykonywanej na polecenie resortu pracy). Przykładowo, w powiecie krakowskim w 2020 r. zanotowano tylko jeden zawód nadwyżkowy – ekonomista. Oznacza to, że osoby, które go wykonują, mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy –  zmagać się zt dużą konkurencją na rynku bądź nie znajdować propozycji zatrudnienia odpowiadających ich kwalifikacjom. 

Lista tzw. zawodów deficytowych jest za to bardzo długa i dotyczy pracowników zarówno z wykształceniem podstawowym, technicznym, branżowym, jak i wyższym. 


Znajdują się na niej na przykład pracownicy branży gastronomicznej (cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne, piekarze, szefowie kuchni). Z kolei z branży handlowej brakuje florystów, pracowników sprzedaży internetowej, sprzedawców i kasjerów. Jeśli chodzi o usługi, luki w zatrudnieniu dotyczą na przykład fryzjerów, kosmetyczek, kierowników ds. usług, sprzątaczek i pokojowych, ślusarzy, tapicerów, techników informatyków, samodzielnych księgowych. 

Słomniki – firmy w mieście i możliwości zatrudnienia

Miasteczko stanowi nieduży ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) funkcjonują tu 533 podmioty gospodarki narodowej, w większości mikro- i małe jednostki. Na terenie miasta jest 6 podmiotów średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 249 osób – połowa z nich należy do sektora prywatnego. 

Zdecydowaną większość (37,9%) stanowią firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów – razem 202 przedsiębiorstwa. Na terenie miasta znajdziemy też 45 firm z branży transportowo-magazynowej i 36 podmiotów zajmujących się przetwórstwem przemysłowym.