Praca Skawina

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 397

Praca w Skawinie

Skawina to miasto położone w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Należy do aglomeracji krakowskiej, jest też lokalnym ośrodkiem administracyjnym – znajduje się tu Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

Skawina, powiat krakowski

Miejscowość korzysta z bliskości stolicy województwa, rozwija się gospodarczo, kulturalnie, ma wiele do zaoferowania również pod względem turystycznym. Co warto wiedzieć o tym mieście województwa małopolskiego? Kto ma największe szanse na znalezienie w Skawinie pracy tymczasowej lub na stałe? Oto podstawowe informacje na temat miasteczka. 

Skawina – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Skawina (małopolskie) jest położona na południowy-zachód od Krakowa. Centra obu miast dzieli odległość około 18 km. W pobliżu Skawiny znajdują się także inne ośrodki miejskie, między innymi Myślenice (w odległości mniej więcej 24 km), Kalwaria Zebrzydowska (oddalona o 19 km), Oświęcim (dystans 50 km), Trzebinia (miejscowości dzieli 48 km), Wieliczka (w odległości 21 km). 

Skawina jest przy tym bardzo dobrze skomunikowana z regionem. Przebiega przez nią droga krajowa nr 44, łącząca Kraków, Skawinę właśnie, Zator, Oświęcim, Tychy, Mikołów i Gliwice. Ponadto w okolicy Skawiny trasa ta łączy się z autostradą A4, a więc główną arterią komunikacyjną południowej Polski, wiodącą od granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu, do granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej. 

Przez Skawinę przebiega też droga wojewódzka nr 953 i wiele dróg lokalnych. Znajdują się tu także stacje kolejowe – pociągi odjeżdżają między innymi w kierunku Żywca, Krakowa, Oświęcimia. Najbliższe lotnisko jest zlokalizowane w Krakowie-Balicach. Jest to Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II, oddalony od Skawiny o zaledwie 13,5 km. 

Liczba mieszkańców Skawiny wynosi ponad 24 tys. osób. Powierzchnia miejscowości to 20,5 km². Gęstość zaludnienia jest tu dość duża, bliska 1186 os/km². Inne podstawowe dane dotyczące miasta Skawina to: numer kierunkowy (+48) 12, oznaczenie tablic rejestracyjnych: KRA, kod pocztowy 32-050.  

W Skawinie znajdują się między innymi zabytkowe: ratusz oraz stacja kolejowa. Różnego rodzaju wydarzenia organizuje Centrum Kultury i Sportu. 

Rynek pracy, oferty pracy – Skawina

Skawina i okolice to tereny wyjątkowo atrakcyjne inwestycyjnie. Decyduje o tym znajdujący się w pobliżu, wspomniany węzeł komunikacyjny, umożliwiający dostęp do rozległych rynków zbytu, a także bliskość stolicy województwa, zapewniająca zaplecze technologiczne, biznesowe i naukowe. Gospodarka miasta jest zróżnicowana. Znajdziemy w Skawinie firmy np. z branży spożywczej, motoryzacyjnej, budowlanej, maszynowej. Wiele miejsc pracy zapewnia także tutejsza elektrownia cieplna. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w sierpniu 2020 r.) w mieście Skawina funkcjonuje 3306 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

  • 1 duże przedsiębiorstwo (sektor prywatny), zatrudniające minimum 1000 osób,
  • 9 dużych jednostek (w tym 8 z sektora prywatnego), o kadrze rzędu 250-999 pracowników,
  • 29 średnich jednostek (w tym 17 prywatnych), o stanie zatrudnienia od 50 do 249 osób,
  • 109 małych podmiotów (łącznie 99 z sektora prywatnego), obejmujących od 10 do 49 pracowników,
  • 3158 mikropodmiotów (w tym 3083 prywatnych działalności), zatrudniających maksymalnie 9 pracowników. 

Sytuację na rynku pracy w powiecie krakowskim w stosunku do średniej krajowej można określić jako korzystną. W sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 5%, co stanowi wartość niższą zarówno od wskaźnika obliczonego dla województwa małopolskiego (5,2%), jak i dla kraju (6,1%). 

Sama Skawina stanowi prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy, niemniej część mieszkańców miasta decyduje się za zatrudnienie w Krakowie i innych miejscowościach aglomeracji. 

Szukając pracy w Małopolsce, warto brać pod uwagę zapotrzebowanie zgłaszane przez tutejszych pracodawców. Ważnym wskaźnikiem jest Barometr zawodów, badanie wykonywane dla wszystkich powiatów w Polsce na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Pokazuje ono, że w powiecie krakowskim w 2020 r. lista zawodów deficytowych jest bardzo długa – obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Braki kadrowe notuje między innymi branża IT, budowlana, transportowa, edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gastronomia, motoryzacja i wiele innych. Na liście znaleźli się na przykład tacy specjaliści jak: administrator stron internetowych, florysta, fryzjer, kierownik ds. usług, pracownik ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, ratownik medyczny, tapicer. 

PUP Skawina

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, Filia w Skawinie
Adres: ul. Ogrody 17, 32-050 Skawina
E-mail: filia_skawina@uppk.pl
Telefon: (12) 276 16 93

Szukaj pracy w mieście