Praca Wieliczka

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 244

Praca w Wieliczce

Wieliczka leży w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Miasteczko znane jest w Polsce i za granicą z uwagi na jedną z największych atrakcji turystycznych regionu – kopalni soli. Niemniej Wieliczka to nie tylko turystyka – stanowi ośrodek przemysłowy, handlowy i usługowy. 

Atrakcja turystyczna Wieliczki - kopalnia

Wieliczka jest jednym z miast Krakowskiego Okręgu Przemysłowego i aglomeracji krakowskiej. Bliskość stolicy Małopolski ma korzystny wpływ na rozwój gospodarczy okolic, a także zapewnia stały napływ turystów, którzy często łączą zwiedzanie królewskiego miasta z odwiedzinami w wielickiej kopalni. 

Kto może liczyć na pracę w Wieliczce? Jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza powiat? Oto krótka społeczno-gospodarcza charakterystyka miasta. 

Wieliczka – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wieliczka to jedno z mniejszych miast województwa małopolskiego, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. Miejscowość zajmuje obszar 13,41 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Wieliczki to z kolei 23,8 tys. osób.

Jest to siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Wieliczka, a także powiatu wielickiego. Miasteczko ma przypisany numer kierunkowy (+48) 12, kod pocztowy 32-020 i oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów KWI. 

Wieliczki na mapie województwa trzeba szukać na południowy-wschód od Krakowa. Od stolicy Małopolski (dzielnicy Podgórze Duchackie) oddziela ją rozciągająca się tu równoleżnikowo autostrada A4. Z Wieliczki do krakowskiego rynku jest z kolei 12,5 kilometra. Inne pobliskie miejscowości to: Skawina (dystans 19,5 kilometra), Dobczyce (odległość 15,5 kilometra), Gdów (oddalony o 14,4 kilometra) czy Bochnia (miasta dzieli 28 kilometrów). 

Przez wieliczkę przebiegają drogi lokalne i ponadlokalne, zapewniające szybki dojazd do Krakowa i innych miejscowości. Wiodą tędy droga krajowa nr 94, łącząca się na północ od miasta z autostradą A4, a także drogi wojewódzkie nr 964 i 966. W sąsiedztwie znajduje się również początek drogi ekspresowej nr 7.

Z Krakowa do Wieliczki można dostać się koleją (przystanek Wieliczka Rynek-Kopalnia), autobusami podmiejskimi (np. z Dworca Głównego w Krakowie), autobusami dalekobieżnymi czy busami prywatnych przewoźników. 

Turystyka stanowi bez wątpienia jeden z kluczowych elementów gospodarki miasta. Każdego roku przybywa do niego ponad milion turystów z całego świata. Głównym celem zwiedzania jest w Wieliczce trasa turystyczna kopalni soli. 

Niemniej, w Wieliczce i okolicy znajdują się też inne atrakcje, między innymi:

 • szlaki turystyczne – piesze, rowerowe, tematyczne (szlak techniki, szlak architektury drewnianej),
 • Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – muzeum górnicze, należące do największych tego typu obiektów w Europie,
 • Pałac Konopków z XVIII w. (obecnie siedziba IPN),
 • kościół św. Sebastiana z witrażami zaprojektowanymi przez Jana Matejkę,
 • kościół św. Klemensa w stylu klasycystycznym,
 • kompleks klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów.

Przy klasztorze oo. Franciszkanów funkcjonuje Dom Pielgrzyma. Ogromne zapotrzebowanie na miejsca noclegowe sprawia, że część mieszkańców Wieliczki decyduje się na prowadzenie hoteli, pensjonatów, działalności agroturystycznej. Rozwija się też gastronomia, usługi związane z organizacją ruchu turystycznego, transportowe.

Rynek pracy, oferty pracy – Wieliczka

Wysokie walory turystyczne miejscowości mają wpływ na jej profil gospodarczy. Niemniej w Wieliczce rozwijają się także przemysł, handel czy usługi. Zgodnie z REGON (sierpień 2020 r.) w mieście działa 4297 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 173 zajmują się działalnością w zakresie usług administrowania (w tym organizowaniem turystyki),
 • 157 to jednostki prowadzące działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi,
 • 967 to firmy handlowe i oferujące naprawę pojazdów,
 • 224 to podmioty z branży informacyjno-komunikacyjnej,
 • 473 są przedsiębiorstwami budowlanymi,
 • 119 należy do branż finansowej i ubezpieczeniowej,
 • 587 prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną,
 • 243 działa w opiece zdrowotnej,
 • 160 zajmuje się edukacją,
 • 265 wybrało PKD: pozostała działalność usługowa. 

Część mieszkańców Wieliczki decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania – szczególnie w Krakowie. Niemniej możliwości znalezienia pracy stwarza również powiat wielicki. Zapotrzebowanie lokalnych pracodawców obrazują wyniki prognozy Barometr zawodów 2020. To badanie wykonywane co roku na polecenie resortu pracy pokazuje, że w 2020 r. w powiecie wielickim notuje się aż 34 grupy zawodów deficytowych z różnych branż i ani jednego nadwyżkowego. Braki kadrowe widać na przykład w gastronomii, budowlance, oświacie, księgowości, transporcie i motoryzacji. 

PUP Wieliczka

Bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia pomaga mieszczący się w Wieliczce urząd pracy. 

Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce
Adres: ul. Sienkiewicza 13a, 32-020 Wieliczka
E-mail: sekretariat@pupwieliczka.pl
Telefon: 12 289 70 25

PUP monitoruje sytuację na rynku pracy. Zgodnie z jego informacją w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 5,7%. Była zatem wyższa niż wartość wskaźnika obliczona dla Małopolski w tym samym okresie (5,2%), ale zarazem niższa od średniej krajowej (6,1%).