Praca Krzeszowice Najnowsze oferty pracy: 5

Praca MAŁOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Krzeszowicach

Krzeszowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Krzeszowice to mała miejscowość znajdująca się w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Krzeszowice. Miasto należy do aglomeracji krakowskiej – leży na zachód od stolicy Małopolski, w odległości około 26 kilometrów. Bliskość największego ośrodka gospodarczego w regionie pozytywnie wpływa na rozwój Krzeszowic – poszerza rynek pracy i zarazem rynek zbytu dla tutejszych przedsiębiorców. Czym wybijają się Krzeszowice na tle innych miast województwa małopolskiego? Oto garść podstawowych informacji na temat tej miejscowości.

Krzeszowice to przyjazne miasteczko, w którym jest co zwiedzać. Wrażenie robi XIX-wieczny zespół pałacowy Potockich, w którego skład wchodzą stary i nowy pałac oraz rozległy park. Inne atrakcje Krzeszowic to na przykład Willa Japonka z początku XX wieku, dawne budynki zdrojowe czy zabytkowe kościoły, na przykład neogotycki kościół św. Marcina.

Liczba mieszkańców Krzeszowic wynosi niespełna 10 tys. osób. Powierzchnia miasta to z kolei 16,92 kilometry kwadratowe. Żeby się tu dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 12. Paczki do Krzeszowic (małopolskie) adresuje się z kodem 32-065. Z kolei numery rejestracyjne samochodów można rozpoznać po początkowych literach: KRA.

Jak wspomniano, Krzeszowic na mapie Polski należy szukać w pobliżu Krakowa. W niedalekiej odległości zlokalizowane są również takie miejscowości jak: Trzebinia (dystans 13 kilometrów), Olkusz (odległość 18 kilometrów), Oświęcim (oddalony o 38 kilometrów), Alwernia (14 kilometrów) czy Skawina (29 kilometrów). Z Krzeszowic można ponadto szybko dostać się do międzynarodowego portu lotniczego w Krakowie-Balicach – wystarczy pokonać około 18-kilometrową trasę.

Krzeszowice cechuje przy tym dobrze rozwinięta sieć dróg. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 79, wiodąca między innymi do Trzebini (i dalej w kierunku Katowic) oraz do Krakowa. Na zachód od miejscowości wiedzie droga wojewódzka nr 791, na południe rozciąga się autostrada A4 i droga wojewódzka nr 780. Miasteczko cechuje zróżnicowanie gospodarcze. Do lat 60. funkcjonowało tu uzdrowisko, współcześnie rozwijają się przede wszystkim branża budowlana, handel, usługi, drobny przemysł.

Krzeszowice znajdują się na styku Krakowskiego Okręgu Przemysłowego i Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Jakie są działające w Krzeszowicach firmy? Przede wszystkim różnorodne. Zgodnie z rejestrem REGON (koniec lipca 2020 r.) w gminie miejsko-wiejskiej funkcjonuje łącznie 3459 podmiotów gospodarki narodowej. Jeden z nich to duże przedsiębiorstwo, zatrudniające od 250 do 999 osób. 19 ma status średnich jednostek o kadrze rzędu 50-249 pracowników. Działa tu także 87 małych firm (zatrudniających od 10 do 49 osób). Pozostałe to mikropodmioty. Najwięcej jest firm zajmujących się handlem i naprawą pojazdów (857), a także z branży budowlanej (535). W mniejszym stopniu reprezentowane są też sektory: przetwórstwo przemysłowe (361), pozostała działalność usługowa (286), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (283), transport i gospodarka magazynowa (238) czy opieka zdrowotna i pomoc społeczna (152).

Rynek pracy, oferty pracy – Krzeszowice

Profil gospodarczy Krzeszowic przekłada się na zapotrzebowanie na rynku pracy. Zatrudnienia warto szukać w obrębie całego powiatu krakowskiego, szczególnie w świetle notowanych tu braków kadrowych. Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, zlecanym co roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lista tzw. zawodów deficytowych jest w powiecie bardzo długa, obejmuje aż 78 grup zawodowych.

Gdzie zatem szukać w Krzeszowicach pracy? A w szerszym kontekście, kto ma szansę na pracę w Małopolsce, w powiecie krakowskim? Zgodnie z przywołanym badaniem, w ofertach pracy mogą wybierać na przykład pracownicy budowlani: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, a także robotnicy budowlani. Praca w Krzeszowicach i okolicy (w obrębie powiatu) czeka też w gastronomii. Za mało jest tu cukierników, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych, szefów kuchni, kelnerów i barmanów.

Bez problemu zatrudnienie powinni dostać specjaliści branży IT: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy, graficy komputerowi. Oferty dotyczą też pracowników wykonujących różnego rodzaju usługi. Poszukiwani przez pracodawców są floryści, fryzjerzy, kosmetyczki, krawcy, opiekunki dziecięce, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, sprzątaczki, pokojowe, ślusarze, tapicerzy.

W powiecie krakowskim można także liczyć na pracę biurową, na przykład w charakterze sekretarki, asystentki, pracownika administracji, pracownika ds. rachunkowości i księgowości, recepcjonisty, rejestratora, specjalisty administracji publicznej, specjalisty ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży. Wśród zawodów deficytowych są też takie pozycje jak pracownik zajmujący się zwierzętami, operator urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownik ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownik myjni, pralni i prasowalni, prawnik, specjalista rolnictwa i leśnictwa, specjalista technologii żywności i żywienia, wychowawca w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

PUP Krzeszowice

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, Filia w Krzeszowicach
Adres: ul. Kolejowa 1, 32-065 Krzeszowice
E-mail: filia_krzeszowice@uppk.pl
Telefon: (12) 282 20 51