Praca Myślenice

Najnowsze oferty pracy: 450

Praca w Myślenicach

Myślenice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Myślenice to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Stanowią siedzibę powiatu myślenickiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Myślenice. Są również jednym z najliczniejszych miast aglomeracji krakowskiej. Myślenice to ośrodek gospodarczo-kulturalny o znaczeniu lokalnym. Są też atrakcyjne pod względem turystycznym. Kto może znaleźć w Myślenicach pracę? Czy warto brać pod uwagę to miasteczko, szukając pracy w Małopolsce? Oto garść informacji o mieście.

Liczba mieszkańców Myślenic wynosi około 18,4 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 30,22 kilometrów kwadratowych. Na mapie Polski należy szukać jej na południe od Krakowa – oba miasta dzieli odległość około 33 kilometrów. Inne większe miejscowości w pobliżu to na przykład Rabka-Zdrój (dystans 38 kilometrów), Skawina (oddalona o 23 kilometry) czy Wieliczka (by dostać się do niej z Myślenic, należy przejechać 23 kilometry).

Myślenice (małopolskie) cechuje przy tym rozbudowana infrastruktura transportowa, która zapewnia dobre połączenia na poziomie lokalnym i w skali ponadregionalnej. Przez miasto przebiega ogólnopolska trasa nr 7, wiodąca od granicy polsko-słowackiej do wybrzeża Bałtyku, przez takie miasta jak Nowy Targ, Kraków, Kielce, Radom, Warszawa, Elbląg, Gdańsk. W Myślenicach początek bierze także droga wojewódzka nr 967, łącząca miasto z Bochnią. Gęsta sieć mniejszych dróg zapewnia szybkie przejazdy po okolicy. Dzięki temu część mieszkańców Myślenic korzysta z poszerzonego rynku pracy i znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach.

Miasto leży na obszarze wyjątkowo atrakcyjnym pod względem turystycznym, pomiędzy górami (Chełm, Dalin, Uklejna, Śliwnik), pośród lasów. Przez miejscowość przepływa rzeka Raba, na wschód od niej natomiast znajduje się Jezioro Dobczyckie. Okolica zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wycieczek pieszych i rowerowych, uprawiania różnego rodzaju sportów.

Również samo miasto przyciąga wczasowiczów. Poszukiwanie ciekawych miejsc Myślenic najlepiej rozpocząć od udania się na tutejszy rynek. Wokół niego znajdują się zabytkowe kamienice, a od zachodniej strony również gotycki, XV-wieczny kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Na płycie rynku warto zatrzymać się przy pomniku św. Floriana i studni-fontannie z żeliwną figurą, czyli tzw. Teresce z XIX wieku. Do atrakcji Myślenic należy także Dom Grecki pochodzący z XVII wieku, w którym niegdyś zatrzymywali się „Grecy”, jak mieszkańcy miasta nazywali kupców ormiańskich. Współcześnie jest to siedziba Muzeum Regionalnego. Na uwagę zasługuje też XV-wieczny kościół św. Jakuba Apostoła. Miasteczko zachęca do spacerów, przyciągają tutejsze knajpki i restauracje. O ciekawą ofertę kulturalno-rozrywkową dbają z kolei Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Myślenickie Towarzystwo Kultury.

Rynek pracy, oferty pracy – Myślenice

W powiecie myślenickim bezrobocie jest bardzo niskie, zarówno na tle kraju, jak i Małopolski. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 4,1% (w tym samym okresie w Polsce – 6,1%, a w województwie małopolskim 5,2%). Jest to dobry prognostyk dla osób szukających w Myślenicach pracy dorywczej lub stałej.

Do kogo kierowane są oferty? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w powiecie notuje się braki kadrowe w wielu różnych branżach.

W Myślenicach i okolicy oferty pracy kierowane są na przykład do specjalistów IT – administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, techników informatyków. Spore zapotrzebowanie generuje branża budowlana (pracodawcy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, a także robotników budowlanych czy operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych. Kolejną branżą stwarzającą perspektywy na zatrudnienie w tej okolicy jest gastronomia. Brakuje cukierników, kucharzy i pomocy kuchennych.

Etaty czekają w handlu i transporcie – na stanowiskach kierowcy ciężarówki, magazyniera, przedstawiciela handlowego, sprzedawcy, kasjera. Notuje się zapotrzebowanie w usługach – pracodawcy szukają na przykład fryzjerów, kosmetyczki, krawców, księgowych, specjalistów ds. finansowych. By poznać swoje szanse na znalezienie w Myślenicach pracy biurowej, fizycznej czy innej, warto przyjrzeć się pełnej liście zawodów deficytowych. Warto dodać, że w powiecie zanotowano również kilka pozycji na liście zawodów nadwyżkowych. Z dużą konkurencją na rynku pracy mogą zmagać się architekci krajobrazu, ekonomiści, pracownicy obsługi turystycznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, a także technicy budownictwa.

PUP Myślenice

Adres: ul. Drogowców 2, 32-400 Myślenice
E-mail: krmy@praca.gov.pl
Telefon: 12 372-96-00, 12 372-96-04

Szukaj pracy w mieście