Praca Sułkowice

Najnowsze oferty pracy: 381

Praca w Sułkowicach

Sułkowic na mapie Polski należy szukać na południowy-zachód od stolicy województwa małopolskiego. Jest to mała miejscowość należąca do aglomeracji krakowskiej. Stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. 

Administracyjnie Sułkowice tworzą gminę miejsko-wiejską i znajdują się w obrębie powiatu myślenickiego. Władze lokalne mają siedzibę w Urzędzie Miejskim w Sułkowicach. Z kolei bezrobotni z gminy Sułkowice są obsługiwani przez Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach. 

Sułkowice (małopolskie) to miasteczko, które ma wiele do zaoferowania. Poznaj tutejszy profil gospodarczy, zapotrzebowanie rynku pracy i dowiedz się, kto ma największe szanse na dynamiczny rozwój zawodowy w Sułkowicach i okolicy.

Sułkowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Sułkowic wynosi około 6,6 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na powierzchni równej 16,46 kilometra kwadratowego. Żeby się tu dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 12. Z kolei przesyłkę do Sułkowic trzeba zaadresować z kodem pocztowym 32-440. Sułkowickie samochody można rozpoznać po oznaczeniu KMY. 

Choć historia Sułkowic sięga średniowiecza, prawa miejskie otrzymały dopiero w 1969 roku. Przez wieki miejscowość rozwijała się jako ośrodek rzemiosła (znani byli tutejsi kowale), przemysłu wydobywczego, handlu. Mieszkańcy miasta wykazali się męstwem w czasie II wojny światowej – miasto Sułkowice zostało odznaczone za działalność tutejszego ruchu oporu.

Sułkowice znajdują się w pobliżu ważnych tras południowej Polski – drogi krajowej nr 52, która łączy się w okolicy z drogą krajową nr 7. Trasy te zapewniają bezpośrednie połączenie na przykład z Wadowicami, Bielsko-Białą, Cieszynem, Myślenicami, Rabką-Zdrojem, Krakowem, Kielcami, Warszawą i Gdańskiem. 

Przez same Sułkowice przebiega z kolei droga wojewódzka nr 956 oraz rozpoczyna się tu droga wojewódzka nr 955. Szybki dojazd do okolicznych miejscowości zapewnia sieć dróg gminnych i powiatowych. 

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa to ważny atut miejscowości – poszerza rynek pracy, umożliwia przedsiębiorcom działalność w obrębie rozległych rynków zbytu.

Tutejsi pracodawcy to przedsiębiorstwa i inne jednostki różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w sierpniu 2020 r.) w Sułkowicach funkcjonuje jedna duża firma, deklarująca zatrudnienie rzędu 250-999 pracowników (sektor prywatny). Ponadto na terenie miejscowości działa 7 średnich podmiotów (3 z sektora prywatnego), czyli obejmujących od 50 do 249 pracowników. Małych jednostek (10-49 osób) jest z kolei 16. Pozostałe podmioty gospodarki narodowej zatrudniają do 9 osób. 

W miejscowości najwięcej firm zajmuje się handlem detalicznym, hurtowym i naprawą pojazdów (155 podmiotów). Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych (129) oraz działających w branży produkcji przemysłowej (133). Te trzy sekcje PKD obejmują łącznie 62,7% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, działających w miejscowości. 

Rynek pracy, oferty pracy – Sułkowice

Gdzie zatem szukać w Sułkowicach pracy? Na początek nie zaszkodzi zapoznać się w wynikami badania Barometr zawodów, czyli corocznej prognozy zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy, wykonywanej na zlecenie ministerstwa. 

W 2020 r. w całym powiecie myślenickim zanotowano bardzo liczną grupę zawodów deficytowych. Za mało jest na przykład chętnych i spełniających wymagania pracodawców specjalistów z branży technologicznej (administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, techników informatyków). 

Luki w zatrudnieniu notuje się w budownictwie (oferty czekają na betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników ds. budownictwa drogowego, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych). 

Kolejna branża zmagająca się z niedoborem pracowników do produkcja i przetwórstwo przemysłowe. Deficyt chętnych do podjęcia się zadań zawodowych dotyczy operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy czy specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki.

O zatrudnienie nie powinno być także trudno w budżetówce – brakuje nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, lekarzy, pielęgniarek, położnych, pracowników służb mundurowych. 

Lista zawodów deficytowych jest znacznie dłuższa. Warto przy tym pamiętać, że w powiecie są też profesje, które nie rokują łatwym znalezieniem zatrudnienia wg Barometrów zawodów. Zbyt dużo – w stosunku do liczby dostępnych ofert pracy – jest kandydatów do pracy w charakterze architekta krajobrazu, ekonomisty, pracownika biura podróży i obsługi turystycznej, specjalisty rolnictwa i leśnictwa, technika budownictwa. 

Szukaj pracy w mieście