Praca Niepołomice

Najnowsze oferty pracy: 414

Praca w Niepołomicach

Niepołomice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Niepołomice to miejscowość znajdująca się w powiecie wielickim, w województwie małopolskim. To jedno z miast aglomeracji krakowskiej i bez wątpienia korzysta z bliskości stolicy Małopolski. Samo stanowi lokalny ośrodek gospodarczy, kulturalny, jak i administracyjny – znajdziemy tu Urząd Gminy Niepołomice. Jakie są największe atrakcje Niepołomic i okolicy? Czy łatwo dostać tutaj pracę? Oto garść podstawowych informacji na temat miejscowości.

Niepołomic (małopolskie) na mapie kraju należy szukać na wschód od Krakowa – centra obu miast dzielą około 23 kilometry. Żeby dostać się z miasteczka do siedziby powiatu – Wieliczki, należy z kolei pokonać 14-kilometrową trasę. Inne większe miejscowości w pobliżu to między innymi Bochnia (dystans 20 kilometrów), Myślenice (oddalone o 35 kilometrów), Brzesko (odległość 33 kilometrów). Bliskie położenie innych miejscowości umożliwia mieszkańcom Niepołomic szukanie pracy w obrębie całego regionu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że okoliczna infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, dzięki temu komunikacja między miastami przebiega sprawnie. Przez same Niepołomice przebiega droga krajowa nr 75, a w sąsiedztwie wiodą jedne z najważniejszych tras południowej Polski – autostrada A4 i droga ekspresowa S7, a także drogi krajowe – nr 94 i nr 79.

Powierzchnia miasta wynosi 27,4 kilometry kwadratowe, miejsko-wiejskiej gminy – 95,1 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców Niepołomic wynosi około 13,6 tys. osób, na terenie gminy mieszka natomiast mniej więcej 27 tys. osób. Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 12, oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów KWI oraz kod pocztowy 32-005.

Historia Niepołomic jest długa – sięga około XIV wieku. Wtedy też wzniesiono tutaj zamek królewski, który do dziś stanowi największą atrakcję okolic. Zamek został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i niekiedy bywa nazywany drugim Wawelem. Turyści mogą podziwiać w nim zbiory zgromadzone przez Muzeum Niepołomickie.

Miasteczko przez wieki rozwijało się jako miejsce, do którego chętnie przybywali królowie wraz ze swoją świtą, by cieszyć się walorami przyrodniczymi okolicy i wypoczywać. Odbywały się tu słynne królewskie polowania. Samo miasto rozwijało się jako ośrodek handlu i rzemiosła.

Rynek pracy, oferty pracy – Niepołomice

Miejscowość dynamicznie się rozwija. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) działa tu 2168 podmiotów gospodarki narodowej. 4 z nich to duże przedsiębiorstwa (wszystkie z sektora prywatnego), deklarujące zatrudnienie od 250 do 999 pracowników. Średnich jednostek (kadra rzędu 59-249 osób) jest 25, a małych 78 (od 10 do 49 pracowników). Pozostałe podmioty to mikrojednostki do 9 zatrudnionych. W jakich branżach czeka w Niepołomicach praca? Najwięcej tutejszych przedsiębiorstw zajmuje się handlem i naprawą pojazdów (473). Sporo jest także w Niepołomicach firm budowlanych (247).

ozwijane są też w szczególności: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (239 podmiotów), przetwórstwo przemysłowe (197 jednostek) czy transport i gospodarka magazynowa (125 firm). W Niepołomicach działają przedsiębiorstwa we wszystkich sektorach PKD (łącznie np. z górnictwem, rolnictwem, branżą energetyczną i in.) oprócz sekcji: Organizacje i zespoły eksterytorialne. Silne zróżnicowanie gospodarcze przekłada się na sytuację na tutejszym rynku pracy.

Niepołomice i okolice (w obrębie powiatu) cechuje poziom bezrobocia porównywalny do średniej wojewódzkiej – w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,5% (w tym samym czasie w województwie małopolskim – 5,2%, a w całej Polsce – 6,1%).

Informacji na temat tego, gdzie szukać pracy w Niepołomicach i całym powiecie wielickim dostarcza między innymi badanie Barometr zawodów. Prognoza, wykonywana każdego roku na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazuje, że w 2020 r. w powiecie wielickim notuje się bardzo dużą grupę zawodów deficytowych. Oznacza to, że tutejsi pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem spełniających wymagania i chętnych do podjęcia pracy przedstawicieli poszczególnych profesji.

Na liście znajdują się na przykład pracownicy z branży budowlanej: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani. Widoczne są braki kadrowe w firmach transportowych. Za mało jest: kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów, spedytorów i logistyków. Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników produkcji przemysłowej oraz specjalistów z branży motoryzacyjnej (blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników samochodowych, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy).

W Niepołomicach i okolicy oferty pracy kierowane są też często do pracowników usług, handlu i gastronomii (fryzjerów, kelnerów i barmanów, kosmetyczek, kucharzy, opiekunek dziecięcych, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, samodzielnych księgowych czy sprzedawców i kasjerów). Na liście znajdują się także nauczyciele różnych specjalności oraz pielęgniarki i położne. Możliwości zatrudnienia w Niepołomicach są zatem spore.

Samo miasteczko natomiast stwarza pozytywne wrażenie – to turystyczna miejscowość, która tętni życiem i zachwyca zabytkami. Prócz wspomnianego zamku, do najważniejszych atrakcji Niepołomic należą Ogrody Królowej Bony, gotycki, monumentalny Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników czy Kopiec Grunwaldzki. Do ciekawych miejsc należą też między innymi Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, krzewiące naukę wśród uczniów, czy Izba Regionalna, pełna eksponatów rozwijanej na tych terenach sztuki ludowej.

Szukaj pracy w mieście