Praca Dobczyce

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 349

Praca w Dobczycach

Dobczyce: liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Dobczyce to niewielkie miasto położone w powiecie myślenickim, w województwie małopolskim. Jako siedziba władz gminy Dobczyce stanowią lokalne centrum administracyjne. To bardzo stara miejscowość, której początki sięgają wieków średnich. Prawa miejskie otrzymała już w 1340 r. W znajdującym się do dziś w Dobczycach zamku niegdyś wychowywał się syn Kazimierza IV Jagiellończyka, święty Kazimierz. Przebywał tu również słynny historyk Jan Długosz. Ruiny tej warownej budowli znajdują się na wzgórzu zamkowym, nad Jeziorem Dobczyckim i stanowią nie lada gratkę turystyczną. Na wzgórzu zamkowym znajduje się też punkt widokowy, z którego można podziwiać szczyty Beskidów. Sztucznie utworzone na rzece Raba jezioro wraz ze znajdującą się w Dobczycach zaporą to kolejna wielka atrakcja okolicy. Można uprawiać tu różnego rodzaju sporty wodne, wypoczywać na łonie natury.

Czy warto rozwijać się tutaj zawodowo? Kto bez problemu znajdzie w Dobczycach i okolicy pracę, a komu może sprawić to więcej trudności? Oto garść informacji o miasteczku.

Liczba mieszkańców Dobczyc to około 6,4 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię niespełna 13 kilometrów kwadratowych. Chcąc się dodzwonić do Dobczyc, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 12. Przesyłki do miasta nadawane są z kodem pocztowym 32-410. Z kolei numery rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od liter KMY.

Rynek pracy, oferty pracy: Dobczyce

Jak wygląda tutejszy rynek pracy? Szanse na znalezienie zatrudnienia wydają się znaczne. W całym powiecie myślenickim poziom bezrobocia jest bowiem bardzo niski w stosunku do sytuacji zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w końcu lipca 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 4,1%. W tym samym okresie wskaźnik dla województwa małopolskiego to 5,2%, a dla Polski 6,1%. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach miał w tym czasie w swoim rejestrze łącznie 2034 bezrobotnych.

Gdzie pracują mieszkańcy gminy i miasta Dobczyce? Dwie wiodące sfery działalności gospodarczej tutejszych przedsiębiorstw to budownictwo oraz handel i naprawa pojazdów. Sporo, bo ponad sto w gminie, jest także firm transportowych i zajmujących się gospodarką magazynową. Wiele przedsiębiorstw prowadzi też działalność profesjonalną, naukową i techniczną oraz działa w branży przetwórstwa przemysłowego.

Ani w gminie, ani w mieście nie znajdziemy przy tym dużych zakładów o rozbudowanych strukturach organizacyjnych. Największe jednostki zatrudniają od 50 do 249 osób. Zgodnie z rejestrem REGON (lipiec 2020 r.) takich podmiotów gospodarki narodowej jest w mieście 11, w gminie zaś 13. Ponadto 21 na terenie miasta i 30, gdy weźmie się pod uwagę całą gminę, podmiotów to małe jednostki, o kadrze rzędu 10-49 pracowników. Pozostałą, najliczniejsza grupę tworzą mikropodmioty do 9 osób. Wszystkich jednostek jest w mieście 916, a w gminie 1718. Pracę w Dobczycach i okolicy zapewniają zatem różnorodne firmy.

Część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie poza miasteczkiem, w jednej z okolicznych miejscowości. Zgodnie z cyklicznym badaniem Barometr zawodów w całym powiecie myślenickim w 2020 r. brakuje przedstawicieli kilkudziesięciu profesji. Duże trudności z obsadzeniem stanowisk mają w szczególności pracodawcy z branży budowlanej. Za mało jest wyspecjalizowanych betoniarzy, zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, pracowników robót wykończeniowych. Propozycje zatrudnienia czekają również na robotników budowlanych bez kwalifikacji. Braki kadrowe dostrzegane są też w przemyśle. W cenie są przedstawiciele takich zawodów jak pracownik produkcji odzieży, operator maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, projektant wzornictwa przemysłowego i operator CAD, robotnik obróbki drewna, spawacz, specjalista elektroniki, automatyki i robotyki.

Lista zawodów deficytowych jest długa, niemniej w powiecie zanotowano również nadwyżkę specjalistów o określonych kwalifikacjach. Z wysoką konkurencją na rynku pracy mogą zmagać się architekci krajobrazu, ekonomiści, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa oraz technicy budownictwa. Dobczyce przyciągają spokojną, pełną uroku okolicą i różnego rodzaju atrakcjami, które wyróżniają je na tle innych miast województwa małopolskiego. Zaplecze turystyczne nie jest tu co prawda bardzo rozbudowane, jednak coraz więcej mieszkańców decyduje się na działalność agroturystyczną.

Szukaj pracy w mieście