Praca Skała Najnowsze oferty pracy: 1

Praca MAŁOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Skale

Skała – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Skała leży na północ od Krakowa – od centrum stolicy województwa oddalona jest o około 23 kilometry. W pobliżu Skały znajdują się też takie miejscowości jak Olkusz (w odległości około 27 kilometrów) czy Trzebinia (dystans mniej więcej 39 kilometrów), Miechów (oddalony o 27 kilometrów).

Miejscowość Skała jest przy tym dobrze skomunikowana z regionem. Krzyżują się tu drogi wojewódzkie nr 794 i nr 773. W sąsiedztwie przebiegają też drogi krajowe nr 94 oraz nr 7. Gęsta jest także w okolicy sieć dróg lokalnych. 

Na południowy-zachód od miasteczka rozciąga się wspomniany Ojcowski Park Narodowy z licznymi szlakami krajoznawczymi i rozbudowanym zapleczem turystycznym. Prócz ruin zamku znajdują się tu Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Ojcowski Dworek, Brama Krakowska, jaskinie (Ciemna, Krowia) i inne atrakcje. 

Skałę zamieszkuje około 3,8 tys. osób. Miasteczko zajmuje powierzchnię 2,97 kilometra kwadratowego. By dodzwonić się do Skały, należy wybrać nr kierunkowy (+48) 12. Przesyłki adresowane są kodem 32-043. Z kolei rejestracje tutejszych samochodów mają oznaczenie KRA. 

Rynek pracy, oferty pracy – Skała 

Samo miasteczko nie jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Nie znajdziemy tu firm o rozbudowanej strukturze organizacyjnej, a jedynie mniejsze firmy, na przykład rodzinne, oraz mikroprzedsiębiorstwa. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) w Skale funkcjonuje łącznie 400 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

  • 3 średniej wielkości (od 50 do 249 zatrudnionych),
  • 18 małych (od 10 do 49 pracowników),
  • 379 mikrojednostek (do 9 osób). 

Również w gminie Skała nie ma dużych firm – zarejestrowane są 4 średnie, 29 małych i 1068 mikropodmiotów (łącznie 1101 jednostek). 

Jeśli chodzi o profil działalności, najwięcej podmiotów w Skale to firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów (115). Sporo jest też w mieście przedsiębiorstw budowlanych (52) czy zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (33). Te trzy sekcje PKD mają duże znaczenie, również, gdy chodzi o całą gminę. 

Jakie są szanse na znalezienie zatrudnienia w gminie Skała? Pracy najlepiej szukać na terenie całego powiatu. Poszerzony rynek zatrudnienia oferuje bowiem różnorodne możliwości – sytuację obrazuje na przykład Barometr zawodów, czyli prognoza wykonywana każdego roku z polecenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

Badanie pokazuje, że w powiecie krakowskim w 2020 r. jest bardzo duża grupa zawodów deficytowych – lista zajmuje aż 79 pozycji. Okoliczni pracodawcy mają problem ze znalezieniem spełniających warunki i chętnych do pracy osób z takich branż jak:

  • technologie informatyczne (brakuje administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków),
  • budownictwo (poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani),
  • motoryzacja i produkcja przemysłowa (oferty czekają na blacharzy i lakierników samochodowych, diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników maszyn i urządzeń, mechaników pojazdów samochodowych, monterów maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotników obróbki drewna i stolarzy, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki).

Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych w tym regionie. Z kolei trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć ekonomiści – jest to jedyna profesja nadwyżkowa w powiecie. 

Osoby poszukujące zatrudnienia są obsługiwane przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego – Filię Słomniki.