Misją Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – jednostki podległej Ministerstwu Edukacji i Nauki - jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju.

Zadania ORPEG:
1. Koordynowanie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich przebywających
za granicą. Obecnie nadzorujemy 74 szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych RP w 36 krajach na całym świecie. Szkoły realizują program uzupełniający (przedmioty: język polski i wiedza o Polsce), a zajęcia odbywają się zwykle w soboty. W roku szkolnym 2022/2023 naukę rozpoczęło ponad 16 000 uczniów. W szkołach pracuje blisko 600 nauczycieli. ORPEG sprawuje także nadzór nad Szkołami Europejskimi oraz nauczycielami oddelegowanymi do pracy w 4 sekcjach polskich w szkołach we Francji.
2. Organizowanie kształcenia na odległość dla ponad 1700 dzieci obywateli polskich przebywających za granicą. Osoby, które w związku z zagranicznym wyjazdem nie mogą kontynuować nauki w polskiej szkole, mają możliwość realizacji uzupełniającego lub ramowego planu nauczania w jednej ze szkół prowadzonych przez ORPEG:
- Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej.
3. Kierowanie nauczycieli do pracy za granicą w celu wspomagania wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej.
4. Przekazywanie za granicę podręczników i pomocy dydaktycznych służących nauczaniu języka polskiego i w języku polskim.
5. Polonijne Centrum Nauczycielskie (PCN) - organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków za granicą.
6. Współpraca z organizacjami i środowiskami działającymi na rzecz oświaty polskiej, polonijnej i polskojęzycznej za granicą.

Strona internetowa Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą: orpeg.pl

Archiwalne oferty pracy

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

ul. Wołoska 5

02-675 Warszawa