Praca Lublin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 624

Praca w Lublinie

Lublin zajmuje znaczącą pozycję w kraju zarówno pod względem gospodarczym, administracyjnym, jak i akademickim. Mówi się o nim jako o ambasadorze spraw wschodnich w Unii Europejskiej. Kozi Gród, bo tak bywa nazywana stolica województwa lubelskiego, to dobry kierunek na poszukiwanie zatrudnienia w bardzo wielu branżach. Zatrudnienie znaleźć tu można na budowie, w zakładach produkcyjnych, przedsiębiorstwach transportowych. Na kandydatów czekają również wakaty w firmach usługowych, w tym praca w ochronie. Lublin to także dobre miejsce na rozwijanie kariery w branży usług dla biznesu. Jednym z filarów działalności miasta jest sektor BPO.

Miasto Lublin

Stolica województwa lubelskiego ma jednak o wiele więcej powodów do dumy. Czytaj dalej i poznaj:

 • podstawowe fakty o mieście,
 • sytuację na rynku pracy (stopę bezrobocie, zapotrzebowanie na rynku pracy w Lublinie),
 • Lublin jako miasto studentów (najczęściej wybierane kierunki, oferty pracy dla studentów),
 • lubelskie ogłoszenia o pracę na produkcji,
 • możliwości pracy dodatkowej w Lublinie i opcje pracy w Lublinie w niepełnym wymiarze czasu,
 • statystyki dotyczące zarobków oferowanych przez firmy w Lublinie,
 • lubelskie firmy,
 • ważne informacje na temat PUP Lublin (oferty pracy, doradztwo zawodowe, wsparcie bezrobotnych).

Lublin liczba mieszkańców, położenie geograficzne

Lublin, jak wspomniano na wstępie, jest centrum gospodarczym regionu. To także największy ośrodek akademicki i administracyjny po wschodniej stronie Wisły. Miasto liczy 336,3 tys. mieszkańców (stan na 30 XII 2021). Ok. 18% stanowią młodzi ludzie, wybierający studia w Lublinie.

To miasto na prawach powiatu leżące we wschodniej Polsce, na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej. Jest stolicą województwa i powiatu lubelskiego. Jednocześnie stanowi centralny ośrodek Aglomeracji Lubelskiej. Uznaje się go za 9. co do wielkości populacji miasto w Polsce i 16. pod względem powierzchni. Jednym z największych atutów Lublina jest położenie w pobliżu wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Swoje funkcje gospodarcze miasto zawdzięcza między innymi lokalizacji. Od Warszawy dzieli je 170 km, od przejścia granicznego do Ukrainy w Dorohusku – niecałe 100 km, a do przejścia do Białorusi w Terespolu – 150 km. Międzynarodowy port lotniczy w Świdniku, rozbudowana sieć kolejowa i infrastruktura drogowa z obwodnicą to kolejne atuty regionu.

Kozi Gród ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych, wydarzeń kulturalnych, również o zasięgu międzynarodowym, a że to największe miasto studenckie południowo-wschodniego pasma Polski – juwenalia trwają tu wyjątkowo długo. W mieście corocznie odbywają się także festiwale teatralne i muzyczne, liczne wydarzenia artystyczne. 

Lublin – rynek pracy, bezrobocie, Barometr zawodów

Osobom poszukującym pracy Lublin ma naprawdę wiele do zaoferowania. O gospodarczym wzroście stolicy Lubelszczyzny mówi się głośno i na wielu frontach. Budowanie potęgi miasta na podstawie analiz eksperckich wyznaczających najważniejsze sektory przemysłu przynosi wymierne korzyści.

Lubelszczyzna znana jest przede wszystkim z przewagi rolnictwa, dlatego też gospodarka regionu skupia się w dużej mierze na produkcji rolniczej. W miesiącach zbiorów owoców i warzyw można w tej okolicy łatwo znaleźć sezonową pracę z zakwaterowaniem. Lublin i inne miejscowości aglomeracji przyciągają ludzi z różnych zakątków Polski.

Na gospodarczej mapie Lublina wyraźnie zaznacza się także branża spożywcza i technologiczna. Mówiąc o sektorze spożywczym, warto w ramach ciekawostki wspomnieć o tradycyjnym wypieku z tego regionu. Cebularz jest wizytówką miasta, jego kulinarnym symbolem, podobnie jak rogal świętomarciński w Poznaniu i toruńskie pierniczki. Cebularz ma nawet swoje muzeum.

Miasto stanowi potęgę w zakresie rozwoju specjalistycznych centrów finansowych obsługujących biznes. Na chętnych czekają liczne oferty pracy biurowej. Lublin jest otwarty na specjalistów IT, księgowości, HR, marketingowców i pracowników call center.

W rozkwicie jest tu sektor BPO/SSC dotyczący obsługi outsourcingowej dla biznesu, sektor IT, prawny czy finansowo-księgowy. Miejsca pracy zapewniają takie firmy jak Capgemini Polska Sp. z o.o., BPO International, ManpowerGroup. Nikomu nie trzeba przedstawiać także takich marek jak wywodzące się z lubelskiego Black Red White, Stokrotka Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy czy Biomed-Lublin.

Warto też wspomnieć o możliwości pracy w hotelarstwie, gastronomii. Lublin jest bowiem popularnym kierunkiem turystycznym. Co roku miasto odwiedza ok. 450 tys. gości.

Ciekawe spojrzenie na rynek pracy w województwie lubelskim i jego stolicy daje analiza stopy bezrobocia. Dobrą koniunkturę i zmniejszanie się problemu ze znalezieniem zatrudnienia obserwowaliśmy tu z roku na rok. Jeszcze w 2016 roku stopa bezrobocia wynosiła w Lublinie 7,2%, ale już na koniec 2019 roku wskaźnik kształtował się na poziomie 5,0% (dane GUS). Pandemia koronawirusa zachwiała równowagę nie tylko na lubelskim rynku pracy. Odbiła się na sytuacji w całej Polsce.

Sprawdźmy, jak wyglądały statystyki bezrobocia dla Lublina, województwa lubelskiego i dla kraju na koniec 2019 r., a więc przed początkiem pandemii w Polsce, a także w grudniu 2020 r. i 2021 r.

Stopa bezrobocia
Oprac. własne na podst. danych GUS

Wg danych na kwiecień 2022 r. stopa bezrobocia jest jeszcze niższa – w Polsce wynosi 5,2%, w woj. lubelskim – 7,0%. W Lublinie nieznacznie wzrosła do poziomu 5,3%.

Jedni czekają na zatrudnienie latami, inni nie mają problemu ze znalezieniem posady. Z czego to wynika? Bardzo często za przyczyny problemów ze znalezieniem zatrudnienia uznaje się brak koniecznej specjalizacji czy niezbędnego doświadczenia zawodowego. Warto jednak mieć na uwadze, że poszczególne rynki pracy charakteryzuje zróżnicowane zapotrzebowanie na specjalistów. Wyznacznikiem dla osób poszukujących pracy w Lublinie może być prognoza Barometru zawodów, która wskazuje zawody nadwyżkowe i deficytowe.

Szukając zatrudnienia, warto też zrobić research i przejrzeć ogłoszenia zamieszczone na praca.pl. Lublin, zgodnie z Barometrem, jest świetnym miejscem na poszukiwanie pracy w różnorodnych branżach. Zawody deficytowe to takie, w których chętnych i wykwalifikowanych kandydatów jest mniej niż dostępnych ofert w danym regionie. W Lublinie ich lista obejmuje naprawdę wiele pozycji!

Znajdują się na niej liczne profesje z branży budowlanej (np. murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, ale też kierownicy budowy czy inżynierowie budownictwa). Dobre perspektywy zatrudnienia stwarza też sektor produkcyjny. Szanse na pracę od zaraz mają m.in. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy i operatorzy maszyn i urządzeń, pracownicy przetwórstwa spożywczego.

Poszukiwani są ponadto pracownicy sektora TSL (transport, spedycja, logistyka). Dla listonosza, kuriera, spedytora, logistyka, magazyniera czy kierowcy Lublin to dobre miejsce na szukanie pracy. Ponadto wakaty czekają w sektorze usług medycznych i opiekuńczych. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci, logopedzi i audiofonolodzy oraz opiekunowie osób starszych i z niepełnosprawnością nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy w całym kraju. Stolica Lubelszczyzny oferuje również pracę dla nauczycieli.

Lublin, jako centrum usługowe, stwarza też duże możliwości rozwoju dla specjalistów. Trudności ze znalezieniem ofert nie doświadczy tu księgowy, ale też specjalista ds. HR, rachunkowości i księgowości, sprzedaży internetowej. Lublin oferuje szeroką paletę możliwości także dla pracowników IT – specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, projektantów i administratorzy baz danych, programistów.

Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych. Trzeba jednak pamiętać, że w Barometrze zawodów wskazano także profesje nadwyżkowe. Wśród nich przeważają osoby ze stricte humanistycznym wykształceniem, ale znajdują się w tej grupie np. także kelnerzy i barmani, opiekunki dziecięce, specjaliści ds. finansowych. instruktorzy rekreacji i sportu czy technicy informatycy. Przedstawiciele profesji w nadwyżce powinni liczyć się z nieco większą konkurencją wśród kandydatów i mniejszą liczbą dostępnych ofert pracy.

Studia Lublin – najczęściej wybierane kierunki studiów

To, że Lublin jest miastem studenckim, widać na każdym kroku. Mówi się, że przyszłość tego miejsca w dużej mierze leży w rękach młodych ludzi i zadecyduje o niej właściwe wykorzystanie potencjału przyszłych absolwentów. Od wielu lat Lublin uważany jest za jeden z głównych ośrodków akademickich w kraju.

Działa tu 9 uczelni wyższych – 5 publicznych: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Akademia Medyczna im. F. Skubiszewskiego, Uniwersytet Przyrodniczy i 4 uczelnie niepubliczne. W obrębie woj. lubelskiego uczelni publicznych i niepublicznych jest łącznie 16. Z 67,5 tys. studentów w Lubelskiem 88% kształci się w Lublinie (dane na koniec 2020 r.).

Młodym mieszkańcom miasto oferuje naukę na ponad 200 kierunkach z różnych dziedzin. Akademicki Lublin znany jest także z wysokiego poziomu umiędzynarodowienia – do stolicy województwa lubelskiego każdego roku przyjeżdżają studenci z całego świata. Szacuje się, że prawie 8 tys. żaków stanowią cudzoziemcy.

Studenci wg grup kierunków studiów
oprac. własne na podst. danych GUS

 

Praca dla studentów Lublin

Każdego roku lubelskie uczelnie opuszcza ok. 15 tys. absolwentów. To młodzi, ambitni i świetnie wykwalifikowani pracownicy, z niewielkim jednak doświadczeniem. Z tego powodu znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie może być niekiedy skomplikowane. Lubelscy pracodawcy świetnie zdają sobie jednak sprawę z kapitału ludzkiego, jakim dysponują. Rozpoczynając ścieżkę kariery w tym mieście, warto rozejrzeć się za ofertami staży czy praktyk dla studentów i absolwentów. Takie propozycje znajdują się na praca.pl.

Wielu młodych ludzi, często jeszcze w trakcie studiów, decyduje się na zajęcie niepełnoetatowe, dorywcze. W mieście dostępne są wakaty w gastronomii, punktach usługowych, czy niepełnoetatowa praca w sklepie. Lublin, jako centrum usług biznesowych, daje także szansę na zdobycie doświadczenia w finansach, marketingu, IT. Część pracodawców stawia na młodych ludzi, dając im szansę pięcia się po szczeblach kariery w jednej firmie. Wiele ofert z elastycznym grafikiem znaleźć można również w call center. Lublin na studia i czas po studiach to zatem dobry wybór.

Praca dorywcza Lublin

Z wielu różnych względów nie każdemu odpowiada praca od poniedziałku do piątku. Lublin jest lokalizacją, gdzie znajdziemy wiele ofert pracy dorywczej i weekendowej. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają studenci, którzy chcą pogodzić zarobkowanie z nauką, ale nie tylko. Dorywcze zajęcia są też świetną opcją dla młodych mam, osób, które chcą dorobić sobie do etatu i podreperować domowy budżet. Szukając ofert pracy dodatkowej, warto przyjrzeć się w szczególności ogłoszeniom w sektorze usługowym – podczas eventów, wesel czy wydarzeń kulturalnych. Inną opcją jest gastronomia. Bary i restauracje na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście w sezonie letnim zatrudniają kelnerów czy barmanów wyłącznie weekendowo, kiedy ruch jest największy. Warto także rozważyć oferty pracy zdalnej. Często zadania można wykonywać w dowolnych godzinach, co daje świetną sposobność, aby połączyć zlecenia z innymi obowiązkami.

W pełnym wymiarze czasu pracy mamy 40 godzin tygodniowo. Wybór połowy etatu daje duże możliwości organizacji własnego dnia. Takich propozycji zatrudnienia znajdziemy naprawdę wiele. Na kandydatów czekają m.in. różne oferty pracy biurowej. Lublin to też dobre miejsce na szukanie niepełnoetatotowej pracy w handlu i obsłudze klienta. Dużą bazę ofert znaleźć można na praca.pl w łatwy sposób je znajdziemy, zaznaczając filtr wymiar pracy – część etatu.

Praca produkcja Lublin

Jak wyżej wspomniano, w stolicy Lubelszczyzny rozwija się przetwórstwo spożywcze, ale nie tylko. Liczne miejsca pracy generuje też przemysł motoryzacyjny i maszynowy. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w przemyśle? Raz jeszcze zajrzyjmy do Barometru zawodów. W deficycie znajdują się:

 • blacharze i lakiernicy samochodowi,
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
 • kierownicy ds. produkcji,
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • mechanicy pojazdów samochodowych,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • monterzy konstrukcji metalowych,
 • monterzy maszyn i urządzeń,
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • pracownicy przetwórstwa spożywczego,
 • przetwórcy mięsa i ryb,
 • spawacze.

Zarobki w Lublinie

Lokalne rynki pracy rządzą się swoimi prawami. Odróżniają je nie tylko warunki zatrudnienia, ale także wynagrodzenie za pracę. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw na koniec kwietnia 2022 r. wynosiło 6626,95 zł brutto. Wiadomo jednak, że wartość ta będzie wyglądała nieco inaczej w poszczególnych rejonach Polski. A jak kształtuje się płaca w województwie lubelskim? Według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w omawianym miesiącu wyniosło 5374,03 zł, a w samym Lublinie – 5654,96 zł.

Firmy Lublin

W Lublinie działają zarówno duże korporacje, zatrudniające setki czy tysiące pracowników, jak i mikrobiznesy, często prowadzone rodzinnie. Liczba podmiotów gospodarki narodowej na koniec 2021 r. wynosiła tu prawie 50 tys., na koniec kwietnia 2022 r. było to już 50 211 podmiotów. 15 zakładów pracy zatrudnia co najmniej 1000 osób, a w 42 pracuje od 250 do 999 osób. W mieście jest także 30 średniej wielkości podmiotów, liczących między 50 a 249 zatrudnionych oraz 1228 małych firm i innych jednostek, generujących od 10 do 49 miejsc pracy. Największą grupę – 48 625 podmiotów stanowią mikrojednostki (dane GUS, stan REGON na koniec kwietnia 2022 r.). To łącznie samozatrudnieni oraz zakłady do 9 pracujących.

Lubelscy pracodawcy kierują swoje oferty do absolwentów z wyższym wykształceniem, ale też szukają chętnych do pracy fizycznej, rzemieślników z doświadczeniem i fachem w ręku. Co ważne, na portalach ogłoszeniowych pojawia się coraz więcej propozycji pracy zdalnej. Lublin to dla wielu kandydatów świetny wybór.

Praca – Lublin: od zaraz, kluczowe sektory lubelskiej gospodarki:
 • branża BPO/SSC/IT (nowoczesne usługi biznesowe)
 • biotechnologia
 • sektor spożywczy
 • przemysł – motoryzacyjny i maszynowy
 • branża TSL
 • usługi

 

PUP Lublin

Mieszkańcy Lublina, którzy są bezrobotni, poszukując pracy, stażu czy różnych form aktywizacji zawodowej, mogą skorzystać z pomocy instytucjonalnej, jaką oferuje Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Warto też wspomnieć, że na terenie miasta znajduje się siedziba Powiatowego Urzędu Pracy. PUP Lublin obsługuje mieszkańców miejscowości leżących na terenie powiatu. Ma także dwie filie – w Bychawie oraz Bełżycach.


Miejski Urząd Pracy w Lublinie
ul. Niecała 14,
20-080 Lublin
tel.: + 48 81 466 52 00
e-mail: mup@mup.lublin.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie
ul. Mełgiewska 11c
20-209 Lublin
tel.: tel.: 81 745-18-15, 81 745-18-16, 81 745-18-17, 81 749-66-36, 81 745-19-01
e-mail: urzad@puplublin.pl; lul1@praca.gov.pl

 

Źródła:

 • Barometr zawodów 2022
 • dane GUS:
  REGON, dane na grudzień 2021 i kwiecień 2022
  Bezrobotni zarejestrowani i stopa bezrobocia
  Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2020/2021

Szukaj pracy w mieście