Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty

Praca Lublin Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 476

Praca w Lublinie

Wśród miast położonych na wschód od Wisły Lublin wymieniany jest jako jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych. To stolica województwa, centrum aglomeracji lubelskiej, niekiedy określane jako Brama Wschodu, łącząca Polskę w kontaktach z sąsiednimi państwami. Takie funkcje miasto zawdzięcza między innymi swojej lokalizacji. Od Warszawy dzieli je 170 km, od przejścia granicznego na Ukrainę – około 100 km. Port lotniczy, rozbudowana sieć kolejowa i infrastruktura drogowa z obwodnicą to kolejne atuty regionu.

W co inwestuje się na wschodzie Polski? W Lublinie rozwija się branża BPO/SSC, która obejmuje dostawców na rynku centrów usług wspólnych oraz SSC, czyli obsługi outsourcingowej dla biznesu, odpowiada zapotrzebowaniu na usługi finansowo-księgowe, IT, prawne, inżynieryjne oraz obsługi klienta.

Na gospodarczej mapie Lublina wyraźnie odznacza się też branża spożywcza. Obejmuje ona zarówno produkty spożywcze, jak i dostawców technologii oraz usług, które wykorzystywane są na jej potrzeby. Na Lubelszczyźnie rozwija się rolnictwo. Uprawia się tutaj m.in. chmiel, tytoń, a także zboża i owoce. Mówiąc o sektorze spożywczym, warto w ramach ciekawostki wspomnieć o tradycyjnym wypieku z tego regionu. Cebularz jest wizytówką miasta, jego kulinarnym symbolem, podobnie jak rogal świętomarciński w Poznaniu i toruńskie pierniczki. Cebularz ma nawet swoje muzeum.

Silne zaplecze naukowo-badawcze sprzyja inwestowaniu w przemysł motoryzacyjny i maszynowy, w biotechnologię oraz logistykę. Włodarze miasta realizują projekty mające wspierać ekosystem przedsiębiorczy regionu. Nowe inwestycje mogą uzyskać dofinansowanie w ramach funduszy unijnych.

Lublin to także prężny ośrodek akademicki, kształcący wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową. Jej wartość doceniania jest nie tylko na lokalnym rynku pracy, ale także na terenie kraju i za granicą. Wzrastające zapotrzebowanie na grupy specjalistyczne predestynuje do wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia. Praca w Lublinie dla studentów często nie jest oczywistym wyborem – ze względu na dużą liczbę kandydatów i sporą konkurencję część osób decyduje się na migrację z miasta zaraz po ukończeniu kształcenia bądź na samozatrudnienie i stworzenie dla siebie miejsca pracy w mieście. Dzięki różnorodnym programom każdego roku w Lublinie powstaje wiele działalności gospodarczych, innowacyjnych startupów. Pracodawcy z kolei, zgodnie z badaniem Barometr zawodów, mają problemy z rekrutacją do pracy osób głównie z wykształceniem zawodowym i technicznym, ale nie tylko. Wśród zawodów deficytowych znajdują się również m.in. pielęgniarki i położne, fryzjerzy, szefowie kuchni, kierownicy sprzedaży, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

W mieście funkcjonują uczelnie publiczne (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Akademia Medyczna im. F. Skubiszewskiego, Uniwersytet Przyrodniczy) oraz 4 niepubliczne szkoły wyższe. Co roku uczelnie opuszcza ponad 20 tys. absolwentów, a studia w Lublinie cieszą się dużą popularnością także wśród obcokrajowców.

Położenie i bogata historia regionu sprawiają, że weekend w Lublinie jest świetnym wyborem dla osób nastawionych na aktywny wypoczynek, ale też chcących zregenerować siły, wyciszyć się przed kolejnym tygodniem pracy. Odnajdą się tutaj pasjonaci historii i ci, którzy wolą podziwiać piękno przyrody, samotnicy i rodziny z dziećmi.

Jakie atrakcje w Lublinie trzeba zobaczyć? Przede wszystkim nie sposób pominąć urokliwych uliczek starówki pełnych dobrze zachowanych zabytków. Bramy Grodzka i Krakowska w XIV-wiecznych murach obronnych, neogotycka Wieża Trynitarska, Baszta Gotycka, archikatedra i liczne kamienice, w których dziś prowadzone są restauracje, oraz inne zabytki Lublina pozwalają na długie godziny zanurzyć się w historii miasta. A ta była burzliwa, co można dostrzec, np. śledząc losy lokalnej społeczności żydowskiej czy wzniesionego na wzgórzu zamku. Powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w I połowie XIV wieku i był miejscem sejmowych obrad, a w 1569 r. zawarto w nim Unię Lubelską, która wpłynęła na losy Polski i Litwy. Zamek nie przetrwał wojen i w XVIII wieku został rozebrany. Zachować udało się jedynie kaplicę, wieżę i fragment baszty. Budowlę wzniesiono na nowo w XIX wieku i przeznaczono na więzienie, którym była przez prawie 130 lat. Obecnie mieści się w niej siedziba Muzeum w Lublinie.

Zabytki to nie jedyne walory okolicy. Będąc w mieście, warto też zobaczyć Centrum Spotkania Kultur, Zalew Zemborzycki, Ogród botaniczny UMCS, obóz koncentracyjny na Majdanku, skansen w Lublinie i Muzeum Wsi Lubelskiej. Kozi Gród ma do zaoferowania wiele wydarzeń kulturalnych, również o zasięgu międzynarodowym, a że to największe miasto turystyczne i studenckie południowo-wschodniego pasma Polski – juwenalia trwają tu wyjątkowo długo. W mieście corocznie odbywają się także festiwale teatralne i muzyczne, liczne wydarzenia artystyczne.