Praca Brzozów

Najnowsze oferty pracy: 399

Praca w Brzozowie

Brzozów to małe miasteczko w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Stanowi siedzibę władz powiatu brzozowskiego, a także miejsko-wiejskiej gminy Brzozów. 

Brzozów to także zaplecze edukacyjne powiatu. W miasteczku działają przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (w tym branżowe, o profilu budowlanym, ekonomicznym). 

Jak z kolei wygląda sytuacja gospodarcza w miasteczku? Czy łatwo znaleźć w Brzozowie pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką tej okolicy. 

Brzozów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brzozów zajmuje powierzchnię 11,46 kilometra kwadratowego. Znajduje się na Pogórzu Karpackim, a konkretnie – na Pogórzu Dynowskim. Przez miejscowość przepływa rzeka Stobnica. 

Brzozowa na mapie Polski należy szukać na wschód od Krosna, w odległości około 26 kilometrów, i na północny zachód od Sanoka – miasta dzielą 23 kilometry. Inne większe miejscowości w pobliżu Brzozowa to na przykład oddalony o 37 kilometrów Dynów czy o 31 kilometrów – Strzyżów. Z Brzozowa do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa – jest około 51 kilometrów. 

Brzozów łączy z regionem sieć dróg lokalnych, a także drogi wojewódzkie – nr 886 i 887. Na zachód od miasta przebiega droga krajowa nr 19. 

Liczba mieszkańców Brzozowa wynosi około 7,5 tys. osób. W miejscowości obowiązuje numer kierunkowy (+48) 13, kod pocztowy 36-200. Tutejsze samochody można rozpoznać po oznaczeniu na tablicach rejestracyjnych RBR. 

Brzozów otrzymał prawa miejskie w 1386 roku. Historia miejscowości jest burzliwa – miejscowość była niejednokrotnie napadana przez Tatarów. Z jednym z ataków tatarskich wiąże się legenda – głosi ona, że podczas obrony miasta ukazała się na niebie głowa Jana Chrzciciela, która wystraszyła najeźdźców i tym samym uratowała miasto. Do legendy nawiązuje herb Brzozowa z wizerunkiem Jana Chrzciciela.

Współczesny Brzozów to przyjazne miejsce do życia, zielone, pełne zabytków, oferujące liczne atrakcje, w tym ciekawą ofertę kulturalną przedstawioną przez Brzozowski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Muzeum Regionalne im. A. Fastnachta i inne instytucje. W Brzozowie działają zespoły taneczne, muzyczne i teatralne, orkiestra dęta, różnego rodzaju stowarzyszenia. Do dyspozycji mieszkańców są także obiekty sportowe – stadion, hala sportowa, baseny, skate park i inne. Miasteczko znajduje się też w okolicy atrakcyjnej przyrodniczo, wśród lasów i wzgórz. Wielbiciele pieszych wycieczek mogą wybrać się ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Brzozów-Zdrój”. Z kolei na fanów wypraw rowerowych czeka szlak wyczynowy. 

Rynek pracy, oferty pracy – Brzozów

Stolica powiatu brzozowskiego jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowo-usługowym dla mieszkańców okolicy. Jest to dawna miejscowość uzdrowiskowa. Do dziś znajdują się w niej liczne zakłady lecznicze. 

Zgodnie z rejestrem REGON w miasteczku funkcjonuje 820 podmiotów gospodarki narodowej (GUS, 31.10.2020 r.). 

Największa, budżetowa jednostka deklaruje zatrudnienie co najmniej 1000 pracowników – jest to Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny. Ponadto w Brzozowie działa 17 średniej wielkości podmiotów gospodarki (w tym 11 z sektora publicznego) tworzących od 50 do 249 miejsc pracy. Kolejne 40 to mikropodmioty (19 publicznych) zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Pozostałe 762 mają status mikrojednostek i zatrudniają 0-9 pracowników – wśród nich 49 należy do budżetówki. 

W mieście najwięcej jest firm o profilu handlowym i oferujących usługę naprawy pojazdu (195). Na drugim miejscu są podmioty zajmujące się opieką zdrowotną bądź pomocą społeczną (96), a na trzecim firmy budowlane (93). Znaczny udział w profilu gospodarczym Brzozowa mają też jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną (81), firmy usługowe (78) oraz zakłady przetwórstwa przemysłowego (64). 

PUP Brzozów

Instytucją rynku pracy obsługującą mieszkańców Brzozowa i okolicznych miejscowości jest PUP Brzozów:

  • Powiatowy Urząd Pracy w Brzozowie
    Adres: Rynek 9, 36-200 Brzozów
    Telefon: 13 434 21 37

W rejestrze urzędu w październiku 2020 r. znajdowało się 4,3 tys. bezrobotnych. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia stanowią poważny problem w powiecie. Obliczony dla niego wskaźnik bezrobocia należy bowiem do najwyższych na Podkarpaciu – w październiku 2020 r. wyniósł 15,3% (źródło: GUS). Stopa bezrobocia w powiecie brzozowskim znacząco przekroczyła więc średnią wojewódzką – 8,9%, a także krajową – 6,1%. 

Nie oznacza to, że w Brzozowie i okolicy nie ma ofert pracy. Oceniając swoje szanse na etat, warto sprawdzić wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. W 2020 r. na liście zawodów deficytowych w powiecie brzozowskim znajdują się liczni specjaliści np. z branży budowlanej, zdrowotnej, motoryzacyjnej, finansowej czy transportowej. 

Szukaj pracy w mieście