Najnowsze oferty pracy

  • Programista C#

    Praca.pl Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    14 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie i utrzymanie wysokiej jakości kodu dla aplikacji; Aktywny rozwój nowych funkcjonalności oprogramowania; Projektowanie i implementacja testów automatycznych; Dokonywanie dokładnej dokumentacji wdrażanych rozwiązań;
Zobacz więcej ofert pracy

BI Analyst

Devire
Warszawa, Warsaw
praca stacjonarna
1526 dni temu

Agencja zatrudnienia nr licencji 3260

Find your own at devire.pl

Miejsce pracy/

Location: Warsaw

Nr ref.: PL40901

Devire to międzynarodowa firma specjalizująca się w usługach rekrutacji, outsourcingu i employer brandingu. Od ponad 30 lat reprezentujemy wiodących pracodawców na rynku europejskim, prowadząc kompleksowe projekty poszukiwań menedżerów i wyspecjalizowanej kadry, wdrażając najnowsze rozwiązania z obszaru usług IT oraz wspierając w budowaniu wizerunku pracodawcy z wyboru.

Nasze biura zlokalizowane są w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz Monachium, Frankfurcie, Pradze i Hradec Kralove.

BI Analyst

For our Client - one of the leading providers of Information and Communication Technology (ICT) to service providers, we are looking for a BI Analyst to join a Warsaw team.

Responsibilities:

  • Monitoring and maintenance of data warehouse and database integration process (monitoring of ETL process, fixes to existing SSRS and other reports, i.e.: Excel, Power BI, Pyramid) reports, data imports and data migration on user request
  • UAM – user access management troubleshooting for data warehouse and application related issues
  • UAT – user acceptance testing for new features to be deployed and post-deployment testing and monitoring
  • Application’s SharePoint site contents maintenance
  • Producing application instructions and release notes for end-users
  • Identification and fixing of bugs; providing investigation information on those issues that may not be resolved by L3, to Developers Team members
  • Working in close connection with client, developers and service desk. In some cases, under pressure and in strict time limits

Requirements:

  • Experience working with data and reports made in Excel
  • Basic knowledge of VBA
  • Working with data from multidimensional (OLAP) models
  • Analytical thinking in order to know and understand relations between teams, applications, and systems
  • Good level of writing and verbal communication skills in English
  • Team-oriented - collaborative style willing to support others and ask for help when needed

Nice to have:

  • Understanding of Agile (Scrum) and ITIL methodology is a plus
  • Advanced VBA skills
  • Experience working with Service Now
  • Knowledge of Microsoft BI Stack (SSAS, SSRS, Power BI)

Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji"

Uprzejmie informujemy, że odpowiemy tylko na wybrane aplikacje.