Praca Marki Najnowsze oferty pracy: 44

Praca w Markach

Marki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jak zostało wspomniane na wstępie, Marki przynależą do Obszaru Metropolitalnego Warszawy i są jedną z gmin silnie powiązanych ze stolicą – funkcjonalnie, gospodarczo i społecznie (skupionych w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym). Miasto z centrum Warszawy dzieli zaledwie 10 km. Inne nieodległe miejscowości to Ząbki (6 km), Zielonka (5 km), Kobyłka (9 km), Radzymin (13 km), Sulejówek (18 km), Legionowo czy Łomianki (po 20 km). Wołomin – siedziba władz powiatowych znajduje się w odległości 12 km.

Marki stanowią część aglomeracji warszawskiej – Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Liczba mieszkańców miasta wciąż rośnie. Miejscowość jest chętnie wybierana na miejsce zamieszkania przez osoby pracujące w Warszawie. Niższe niż w mieście stołecznym koszty zakupu czy wynajmu nieruchomości, spokojna okolica i jednocześnie dobra komunikacja z dzielnicami stolicy to niewątpliwe atuty Marek. Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z oferty kulturalnej i rozrywkowej stolicy. W Markach działa Marecki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, kilka klubów sportowych.

Na sieć drogową tego miasta, poza drogami lokalnymi, składają się także drogi wojewódzkie nr 629 (relacji Warszawa – Marki), nr 631 (z Warszawy do Nowego Dworu Mazowieckiego) oraz nr 632 (łącząca Marki z Płońskiem). Miasto ma swoją obwodnicę – w ciągu trasy S8.

Marki rozciągają się na powierzchni 26 kilometrów kwadratowych, co stanowi 2,7% terenu powiatu, od zachodu graniczą z Warszawą, a mówiąc dokładniej, z dzielnicami Targówek i Białołęka. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Markach mieszka 35,5 tys. osób.

Rynek pracy, oferty pracy – Marki

Rynek pracy w województwie mazowieckim cechuje się dużym zróżnicowaniem terytorialnym, co widać wyraźnie w analizie stopy bezrobocia w poszczególnych powiatach. Najniższy wskaźnik jest w Warszawie. W październiku 2020 r. wynosił 1,8%, najwyższy w powiecie szydłowieckim – 24% (dane GUS). Średnia dla Polski w tym okresie to 6,1%, a dla województwa mazowieckiego – 5,1%. Jak na tym tle wypada powiat wołomiński? Tu wskaźnik bezrobocia od lat utrzymuje się powyżej średniej wojewódzkiej. W omawianym okresie wynosił 8,1%. W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie zapisanych było 6697 osób bezrobotnych, w tym 820 mieszkańców Marek.

Marki podlegają pod Filię Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie zlokalizowaną w Radzyminie przy ul. Komunalnej 8A. Oddział PUP obsługuje także mieszkańców gmin Dąbrówka i Radzymin.

Marki otoczone są przez inne ośrodki miejskie, które tworzą duży i różnorodny rynek pracy. Co miejscowość ma do zaoferowania osobom, odrzucającym możliwość pracy z dojazdem?

W REGON wpisanych jest 5698 podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Markach (stan na 31 października 2020 r.). Są wśród nich przedsiębiorstwa i jednostki budżetowe zróżnicowane pod względem wielkości. Największą grupę stanowią mikropodmioty, z których nie wszystkie generują miejsca pracy – jest ich 5534 (stan zatrudnienia: 0-9 pracowników). Liczba podmiotów małych, liczących od 10 do 49 pracowników, wynosi 141, a średnich – z kadrą w przedziale 50-249 osób – 20. W mieście działają także 3 duże zakłady pracy – dwa zatrudniające od 250 do 999 osób i jeden generujący 1000 lub więcej miejsc pracy.

Do sektora publicznego należy 0,4% ogółu podmiotów (8 mikro, 8 małych, 6 średnich i 1 duże, zatrudniające 250-999 osób).

Najwięcej mareckich firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów. W mieście działa ponad 700 przedsiębiorstw budowlanych i podmiotów trudniących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Spora jest również liczba firm transportowych i zakładów przemysłowych.

W Markach rozwijają się różnorodne gałęzie przemysłu: przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, odzieżowy, materiałów budowlanych, drzewny i inne. Miasto jest także sporym ośrodkiem handlu detalicznego i hurtowego oraz usług.