Najnowsze oferty pracy

  • Kierownik Zespołu Programowania

    Asseco Data Systems S.A.   mazowieckie    praca zdalna   dziś wygasa
    siedziba firmy: Gdańsk
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 dni
    Zadania: kierowanie zespołem programistów, czuwanie nad terminowością i efektywnością wykonywanych prac oraz jakością oprogramowania, zarządzanie różnymi grupami wytwórczymi, opracowywanie koncepcji oraz planowanie nowych modułów i funkcjonalności, optymalizacja działania...
Zobacz więcej ofert pracy

Scrum Master

Jit Team™ the human factor of IT
Warszawa
specjalista junior / mid / senior
praca stacjonarna
912 dni temu
Miejsce pracy: Warszawa

Nordic Bank is looking for Scrum Master who will join a Scrum Team in Agile at large scale setup.

Responsibilities:
  • Ensuring Agile process is being followed
  • Assisting the self-organizing, self-managing team to achieve its goals
  • Engaging with stakeholders and managing internal/external relationships
  • Driving Iteration planning and Daily Stand-Ups with the Agile Teams
  • Tracking iteration progress, manage blockers to ensure iteration goals are met
  • Providing transparency - clear and accurate metrics on iteration reports
  • Running iteration retrospective and review meeting, drive Agile Teams to continuously improve
  • Working with the team to define a release and launch plan
Requirements:
  • At least three years of a Scrum Master and Agile Ways of Working experience in IT, preferably in a financial sector
  • Analytical skills and ability to deal with complex issues
  • Experience with Agile development methods
  • Experience of building strong stakeholder relationships
  • Experience in Business Facilitation
  • Holder of a relevant university degree e.g. IT, finance, economics or similar
  • Scrum Master and/or Agile Project Management experience, SAFe knowledge is an advantage
We offer:
  • A nice atmosphere in a team that will efficiently introduce you to all corporate top
  • Benefits package (private medical care, life insurance - including Covid, sports card, English lessons, work / rest at JIT Summer Office in Chałupy)
  • B2B/ contract of employment