Zagórz (podkarpackie) – podstawowe informacje
Zagórz zajmuje powierzchnię 22,39 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi około 5,1 tys. mieszkańców. W Zagórzu obowiązują:
- numer kierunkowy – (+48) 13,
- kod pocztowy – 38-540,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – RSA.
Zagórz jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Gmina rozciąga się na obszarze 160,05 kilometra kwadratowego. Liczba jej mieszkańców wynosi 13,3 tys. osób. Zagórz to jedno z dwóch miast powiatu sanockiego, obok stolicy powiatu, czyli Sanoka.
W Zagórzu znajduje się siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miasta i Gminy
Adres: ul. 3 Maja 2, 38-540 Zagórz
Telefon: 13 462 20 62
Z kolei bezrobotni mieszkańcy miasteczka mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sanoku:
- PUP Sanok
Adres: ul. Rymanowska 20A, 38-500 Sanok
Telefon: 13 465 70 00
Zagórz ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Największą trasą przecinającą miasto jest droga krajowa nr 84. Łączy się ona z drogą wojewódzką nr 892. Zagórz i centrum Sanoka dzieli dystans niespełna 7 kilometrów. Z miasteczka blisko także do Leska (8 kilometrów), nieco dalej do Ustrzyk Dolnych (32 kilometry). By dostać się z Zagórza do granicy z Ukrainą (przejście graniczne Krościenko – Smolnica), trzeba pokonać około 43 kilometry trasy.
Miasteczko jest gospodarczo i kulturalnie powiązane z Sanokiem. Jak wspomniano na wstępie, przez kilka lat stanowiło dzielnicę stolicy powiatu. Wcześniej, od około XV wieku, rozwijało się jako wieś. Prawa miejskie otrzymało natomiast w 1977 roku.
Do dziś w Zagórzu można znaleźć kilka ciekawych zabytków. Duże wrażenie robią ruiny warownego klasztoru Karmelitów Bosych z XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na kościół Wniebowstąpienia NMP, cerkiew św. Michała Archanioła i inne budowle sakralne.
Zagórz – sytuacja gospodarcza
Ważną dziedziną działalności mieszkańców jest turystyka i związane z nią usługi. W Zagórzu rozwija się także handel, drobny przemysł, funkcjonują tu firmy budowlane. Jak podaje rejestr REGON prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec listopada 2020 r.) w miejscowości działa łącznie 436 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 1 duży (250-999 pracowników),
- 2 średnie (50-249 pracowników),
- 13 małych (10-49 pracowników),
- 420 mikro (0-9 pracowników).
Najliczniejsze są firmy zajmujące się handlem lub naprawą pojazdów – stanowią 21,6% ogółu jednostek. Na drugim miejscu pod względem liczebności są zakłady przetwórstwa przemysłowego (12,2%), a na trzecim przedsiębiorstwa budowlane (11,5%). Sporo jest też podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (9,6%).
Zagórz – praca od zaraz
Część mieszkańców Zagórza, z uwagi na niewielkie odległości między miejscowościami, szuka zatrudnienia w obrębie całego powiatu sanockiego. Poziom bezrobocia w powiecie sanockim jest przy tym niższy od średniej wojewódzkiej.
Stopa bezrobocia (GUS, listopad 2020 r.):
- powiat sanocki – 7,2%,
- woj. podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
Oceniając swoje szanse na pracę w Zagórzu i okolicy, na przykład w Sanoku, warto brać pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów. Jest to wykonywana co roku na zlecenie resortu pracy prognoza zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy.
Przykładowo, w 2021 r. lista zawodów deficytowych w powiecie sanockim zawiera 20 pozycji. Tutejsi pracodawcy poszukują:
- w branży gastronomicznej – cukierników, kucharzy, piekarzy, szefów, kuchni,
- w branży motoryzacyjnej, maszynowej, produkcji przemysłowej – diagnostów i mechaników samochodowych, pracowników ds. jakości, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, techników mechaników, spawaczy,
- w branży medycznej – lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, fizjoterapeutów i masażystów, logopedów i audiofonologów,
- w branży beauty– fryzjerów,
- w branży edukacyjnej – nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
- w branży handlowej i marketingowej – przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży
- w branży leśnej – robotników leśnych,
- w branży finansowej – samodzielnych księgowych.