Praca Przemyśl

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 322

Praca w Przemyślu

Przemyśl ma wiele do zaoferowania zarówno osobom szukającym zatrudnienia, jak i inwestorom, rodzinom z dziećmi czy uczącej się młodzieży. Jest to miasto na prawach powiatu położone w województwie podkarpackim. Przepływa przez nie rzeka San. Już sam symbol miasta – herb z wizerunkiem niedźwiedzia i koroną – zwracają uwagę na unikatowość i długą historię tej miejscowości. Prawa miejskie Przemyśl otrzymał w 1389 roku i przez wieki, jako miasto królewskie, stanowił ważny ośrodek życia gospodarczego i kulturalnego w regionie. Dziś przyciąga inwestorów, ludzi nauki i kultury. Warto poznać miasto, znaleźć w Przemyślu pracę i zostać tu na dłużej.

Przemyśl – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Przemyśla wynosi blisko 61 tysięcy osób (stan z maja 2020 wg danych GUS-u). Z kolei powierzchnia miejscowości obejmuje 46,17 kilometrów kwadratowych. Jeśli chodzi o inne podstawowe dane dotyczące miasta – strefa numeryczna to 16, a tablice rejestracyjne rozpoczynają się od RP.

Przemyśl cechuje bardzo dobra komunikacja zarówno z pobliskimi miejscowościami, jak i na poziomie ponadlokalnym. Otacza je obwodnica, w skład której wchodzi most na Sanie Brama Przemyska. Obwodnica ta, łącząca drogi krajowe nr 28 i 77, stanowiła ważną inwestycję dla miasta, usprawniającą między innymi dojazd do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Ponadto do miasta wiodą drogi wojewódzkie (884, 885, w pobliżu również 881). Do najbliższego międzynarodowego portu lotniczego, tj. Rzeszów-Jesionka, można dojechać, kierując się w stronę pobliskiej autostrady A4. Odległość centrum miasta od lotniska to około 90 kilometrów.

Południowo-wschodnie usytuowanie na mapie Polski i przede wszystkim bliskość granicy decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej miejscowości. Rozwijają się tu przedsiębiorstwa korzystające nie tylko z rodzimych, ale również zagranicznych rynków zbytu. Profil miasta cechuje zróżnicowanie, jednak bez wątpienia ważną gałęzią lokalnej gospodarki jest przemysł, między innymi drzewny, mechaniczny, kosmetyczny. Do kultywowanych do dziś tradycji należy z kolei działalność tutejszych rzemieślników – ludwisarzy i fajczarzy. Historia wytwarzania dzwonów i tzw. fajki przemyskiej sięga XIX wieku.

Przemyśl to spokojne, nieduże miasto, obfitujące jednak w wiele ciekawych miejsc i zapraszające, by zgłębiać jego historię i kulturę. Co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje w Przemyślu to między innymi: stare miasto z rynkiem i zabytkowymi kamieniczkami, Zamek Kazimierzowski (znajduje się na wzgórzu ponad miastem; historia zamku w Przemyślu sięga XI wieku), Muzeum Dzwonów i Fajek, Twierdza Przemyśl, a także zespół pałacowy i folwarczny (Pałac Lubomirskich z otaczającym je parkiem). Warto odwiedzić kościoły w Przemyślu i inne stare budowle sakralne, między innymi monumentalną Archikatedrę Przemyską, nie mniej okazały Sobór św. Jana Chrzciciela, a także Kościół Franciszkanów, Kościół Reformatów czy Nową Synagogę. Do interesujących miejsc należą też Kopiec Tatarski, zabytkowy budynek dworca kolejowego czy Dom Robotniczy.

W jaki sposób wypoczywają mieszkańcy Przemyśla? Przede wszystkim mają do dyspozycji liczne ośrodki kultury, począwszy od Centrum Kulturalnego oraz Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, przez tutejsze muzea – narodowe, archidiecezjalne i inne, po galerie sztuki, kina, teatry, biblioteki. Przemyśl stoi również licznymi festiwalami, imprezami i koncertami. By wymienić tylko kilka – Festiwal Filmów Kina Niezależnego CK OFF, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez...", Przemyska Wiosna Fredrowska, Bike Town Przemyśl Festival, Dni Patrona Miasta „Wincentiada”, Święto Fajki i wiele innych.

Z kolei osoby szukające w Przemyślu atrakcji dla aktywnych mogą skorzystać z tutejszych tras rowerowych, turystycznych lub wybrać się na spływ kajakowy po Sanie. W samym mieście znajduje się rozbudowana infrastruktura sportowa, do której należą np. trzy stadiony, boiska, Przemyski Park Sportowo-Rekreacyjny, pływalnie, lodowisko, stok narciarski, skate park, hala sportowa, korty tenisowe. Mieszkańcy rozwijają swoje pasje w licznych klubach sportowych, podczas spotkań literackich, teatralnych, w zespołach muzycznych i tanecznych. Przemyśl jest miastem tętniącym życiem i atrakcyjnym dla osób o różnorodnych zainteresowaniach – warto wziąć je pod uwagę, szukając nowej pracy.

Rynek pracy, oferty pracy – Przemyśl

W samym mieście, zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020), działa 6551 podmiotów gospodarki narodowej. 72 z nich stanowią jednostki średniej wielkości, a 9 to duże przedsiębiorstwa (w tym dwa zatrudniające co najmniej tysiąc osób).

Jeśli chodzi o atrakcyjną pracę, Przemyśl stwarza różnorodne możliwości. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów tutejsi pracodawcy poszukują między innymi spawaczy, monterów maszyn, mechaników, a także wykwalifikowanych pracowników budowy, służby zdrowia czy oświaty. Oferty pracy w Przemyślu są różnorodne i obejmują również te skierowane do studentów. Propozycje zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, dorywczo, wysuwane są przede wszystkim przez lokalne restauracje i knajpki.

PUP Przemyśl:

Adres: ul. Katedralna 5, 37-700 Przemyśl
E-mail: sekretariat@przemysl.praca.gov.pl
Telefon: (0-16) 678-59-80

Szukaj pracy w mieście