Praca Błażowa Najnowsze oferty pracy

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.
Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca PODKARPACKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Błażowej

Błażowa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Błażowa to małe miasto, zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Zajmuje obszar 4,23 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Błażowej wynosi około 2,1 tys. osób. 

Do miasteczka są przypisane: numer kierunkowy (+48) 17 i kod pocztowy 36-030. Tutejsze samochodowy można rozpoznać po oznaczeniu na tablicach rejestracyjnych RZE. 

Z kolei gmina Błażowa rozciąga się na powierzchni 112,6 kilometra kwadratowego. Mieszka w niej łącznie 10,8 tys. osób. Gmina ma w przeważającej mierze charakter rolniczy, sporo jest tu także terenów leśnych – stanowią ¼ jej powierzchni. 

Błażowa jest zlokalizowana na południowy wschód od Rzeszowa, w odległości około 24 kilometrów od stolicy województwa. Gmina Błażowa należy do Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych “Aglomeracja Rzeszowska”. 

Nieopodal miasteczka znajdują się między innymi Tyczyn (15 kilometrów), Brzozów (32 kilometrów), Dynów (16 kilometrów), Łańcut (29 kilometrów), Krosno (47 kilometrów). Komunikacja w Błażowej opiera się na drogach lokalnych. Na wschód od miejscowości przebiegają drogi wojewódzkie – 835, 877, 877, 878, na południu zaś – 884. 

Miasto ma historię sięgającą około XV wieku. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, ale odwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny kościół św. Marcina i św. Mikołaja, neogotycką kaplicę cmentarną z początku XX wieku czy dworek z przełomu XIX i XX wieku wraz z pozostałościami kompleksu parkowego. Historia miasta miała wiele burzliwych momentów. Błażową trawiły pożary, między innymi w 1907 r., gdy w mieście ocalały jedynie nieliczne wówczas budynki murowane. W czasie II wojny światowej działał tu ruch oporu i stacjonowały oddziały AK. W dziejach miejscowości zapisała się też ludność żydowska, która przed wojną stanowiła niemal jedną piątą populacji Błażowej. 

Rynek pracy, oferty pracy – Błażowa

Błażowa to niewielki ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, 31.10.2020 r.) w miasteczku funkcjonują 224 podmioty gospodarki narodowej. Nie ma tu dużych firm, a jedyne 2 podmioty średniej wielkości, tj. zatrudniające 50-249 pracowników, należą do sektora budżetowego. Państwowych jest też 6 z 17 małych jednostek (10-49 pracowników). Zdecydowaną większość wszystkich podmiotów gospodarki w Błażowej stanowią mikrojednostki (0-9 zatrudnionych), głównie z sektora prywatnego – budżetowych jest 6. 

Najwięcej tutejszych firm zajmuje się handlem lub naprawą pojazdów samochodowych – 25,9% ogółu jednostek. Znaczny jest także odsetek firm budowlanych (13,4%) punktów usługowych (9,4%) i zakładów przetwórstwa przemysłowego (7,6%).

Błażowa (podkarpackie) podlega Powiatowemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie (adres: ul. Partyzantów 1a, 35-242 Rzeszów, telefon: 459 595 060). W rejestrze urzędu w październiku 2020 r. znajdowało się około 6,5 tys. bezrobotnych. 

W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie rzeszowskim wyniosła 8,7%. To dość wysoki poziom wskaźnika, szczególnie na tle średniej krajowej (6,1%). Stopa bezrobocia obliczona dla woj. podkarpackiego jest jednak jeszcze wyższa, w październiku 2020 r. wyniosła 8,9%. Tworzenie nowych miejsc pracy, wspieranie przedsiębiorczości i aktywizacja bezrobotnych to zatem wciąż niezwykle istotne zadania stojące przed władzami samorządowymi. 

Dość wysoki odsetek osób bezrobotnych nie oznacza, że w powiecie rzeszowskim nie ma ofert zatrudnienia. Osoby zainteresowane pracą w Błażowej i okolicy, oceniając indywidualne perspektywy zawodowe, mogą posiłkować się wynikami corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie resortu pracy. 

W 2020 r. w powiecie rzeszowskim zanotowano deficyt 17 grup profesji. Są to:

 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani,
 • z branży motoryzacyjnej, maszynowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych,
 • z branży medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
 • z branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
 • z branży gastronomicznej – kucharze,
 • z branży edukacyjnej – nauczyciele przedszkoli.

Należy zwrócić uwagę na długie listy profesji nadwyżkowych i o dużej nadwyżce. Osoby, które wykonują te zawody, mogą mieć bowiem szczególnie duże trudności ze znalezieniem dla siebie posady.

Najwyżka pracowników w powiecie rzeszowskim (2020 r., Barometr zawodów):

 • architekci krajobrazu,
 • archiwiści i muzealnicy, 
 • fryzjerzy,
 • kosmetyczki,
 • obuwnicy,
 • pedagodzy,
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
 • pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy,
 • specjaliści administracji publicznej,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia,
 • technicy informatycy.

Duża nadwyżka dotyczy natomiast ekonomistów, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, a także socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych. 

Szukaj pracy w mieście