Praca Rymanów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 215

Praca w Rymanowie

Rymanów to miejscowość zlokalizowana w południowo-wschodniej części kraju, w Beskidzie Niskim (Karpaty). Leży w województwie podkarpackim i w powiecie krośnieńskim. Jako lokalny ośrodek administracyjny stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Rymanów. 

Rymanów to bardzo stare miasteczko, prawa miejskie uzyskało już w 1376 roku. Warto zwrócić uwagę na herb miasta, jeden z najstarszych herbów szlacheckich w Polsce – Topór. Nadali go miastu przedstawiciele rodu Ossolińskich, dla których Topór był godłem rodowym. 

Rymanów bez wątpienia warto odwiedzić w celach wypoczynkowych, prozdrowotnych. Jak natomiast wyglądają szanse na znalezienie tutaj zatrudnienia? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczym profilem miasta. 

Rymanów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Rymanów zajmuje powierzchnię 12,39 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi mniej więcej 3,7 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest w mieście niska. Oprócz zabudowanego centrum w granicach miasta znajdują się też tereny rolnicze. Na południu rozciągają się natomiast lasy. 

Do Rymanowa są przypisane: 

 • kod pocztowy – 38-480, 
 • numer kierunkowy – (+48) 13, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RKR.

Rymanów to jedno z czterech miast należących do powiatu krośnieńskiego. Pozostałymi są: Dukla, Iwonicz-Zdrój i Jedlicze. Krosno – siedziba starostwa powiatowego, stanowi oddzielną jednostkę administracyjną i nie należy do powiatu krośnieńskiego.

Rymanów jest dobrze skomunikowany z regionem. Jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta stanowi droga krajowa nr 28, łącząca je bezpośrednio między innymi z Sanokiem, Przemyślem i granicą polsko-ukraińską na wschodzie oraz z Nowym Sączem, Rabką-Zdrojem i Wadowicami na zachód od miasta. Rymanów przecina także droga wojewódzka nr 887. Odległość między miasteczkiem a Krosnem wynosi 17 kilometrów. Żeby dostać się z Rymanowa do Sanoka, trzeba pokonać 27 kilometrów, a do Rzeszowa jest 66 kilometrów. 

Z Rymanowa niedaleko do granicy ze Słowacją – około 30 kilometrów do przejścia granicznego Barwinek – Vyšný Komárnik, a także do granicy z Ukrainą – do przejścia granicznego Krościenko – Smolnica jest 77 kilometrów. 

Miasteczko jest malowniczo położone wśród tzw. Wzgórz Rymanowskich i nad rzekami (największą jest Tabor). Rymanów stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek na łonie natury. Wiodą tędy piesze i rowerowe szlaki turystyczne, między innymi ścieżka historyczna tropem okolicznych zabytków czy szlak doliną Wisłoka.  

Na terenie gminy, we wsi Rymanów-Zdrój, znajduje się uzdrowisko – sanatoria, pijalnie wód, park zdrojowy. W rymanowskim uzdrowisku bywali między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński. 

Rynek pracy, oferty pracy – Rymanów

W Rymanowie rozwija się turystyka, agroturystyka. Znajdują się tu liczne zakłady lecznicze. Miasteczko stanowi także lokalny ośrodek handlu i usług, a także drobnego przemysłu. Działają tu między innymi producenci mebli, galanterii skórzanej, wyrobów ze szkła, blachy, zabawek, wód mineralnych, firmy z branży IT, budowlanej, gospodarstwa agroturystyczne, sklepy. 

Zgodnie z prowadzonym przez GUS rejestrem REGON (listopad 2020 r.) w mieście Rymanów funkcjonuje łącznie 418 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 9 średniej wielkości (50-249 zatrudnionych), 
 • 14 małych (10-49 zatrudnionych), 
 • 395 mikro (0-9 zatrudnionych). 

Najczęściej wybierane sekcje PKD podmiotów gospodarki w Rymanowie to:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 25,4% ogółu jednostek, 
 • budownictwo – 13,4%, 
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 11,7%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 10%,
 • przetwórstwo przemysłowe – 9,3%.

Czy trudno o pracę w Rymanowie i okolicy? Samo miasto stanowi niewielki rynek pracy, dlatego część mieszkańców znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Stopa bezrobocia w powiecie krośnieńskim należy przy tym do najniższych w województwie – w listopadzie 2020 r. wg GUS wyniosła 6,4%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla woj. podkarpackiego był na poziomie 8,9%, a dla Polski – 6,1%. 

Szukający zatrudnienia mieszkańcy Rymanowa mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. 

 • PUP Krosno
  Adres: Bieszczadzka 5, 38-400 Krosno
  Telefon: 13 436 17 19

W listopadzie 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 2,3 tys. bezrobotnych.