Praca Dębica

Najnowsze oferty pracy: 32

Praca w Dębicy

Dębica to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w woj. podkarpackim. Jest siedzibą władz powiatu dębickiego oraz gminy Dębica. Miejscowość stanowi ważny ośrodek gospodarczy na Podkarpaciu. 

Dębica to przyjazne miejsce do życia, z różnorodną ofertą kulturalną, atrakcjami turystycznymi, także szerokimi możliwościami, jeśli chodzi wybór placówek edukacyjnych dla dzieci i dorosłych (nauka na poziomie podstawowym, ponadpodstawowym, szkoły policealne, artystyczne i wyższe). 

Jak natomiast wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Kto znajdzie w Dębicy pracę od zaraz? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Dębica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Dębica to jedno z największych miast w regionie – i pod względem powierzchni, i gdy chodzi o populację. Zajmuje teren i wielkości 33,83 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Dębicy to z kolei około 45,5 tys. osób. 

Dębica:

 • powiat dębicki, 
 • województwo podkarpackie, 
 • kraina Małopolski, 
 • numer kierunkowy (+48) 14,
 • kod pocztowy 39-200,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych RDE.

Dębicy na mapie kraju należy szukać mniej więcej w połowie drogi między Tarnowem a Rzeszowem. Dystans od pierwszego miasta wynosi 35 kilometrów, a drugiego – 45 kilometrów. Nieopodal Dębicy znajdują się też Mielec (31 kilometrów), Pilzno (14 kilometrów), Brzostek (26 kilometrów), Ropczyce (15 kilometrów) czy Radomyśl Wielki (22 kilometry). 

Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana – przecina ją droga krajowa nr 94, zapewniająca bezpośrednie połączenie np. z Pilznem, Tarnowem, Ropczycami, Rzeszowem, Łańcutem, Jarosławem i polsko-ukraińską granicą. Na północ od Dębicy wiedzie z kolei najważniejsza arteria transportowa południowej Polski – autostrada A4. 

Dębica leży niedaleko granicy z województwem małopolskim, w historycznej krainie Małopolski. Dzieje miejscowości są bardzo długie – Dębica uzyskała prawa miejskie już w XIV wieku, a po ich utracie w XVIII wieku – ponownie w 1912 roku. Pozostałością po historii Dębicy są liczne zabytki. Do najważniejszych należą na przykład XVI-wieczny kościół św. Jadwigi z dzwonnicą, dworek wraz z parkiem – dawna siedziba rodu Gryfitów, synagoga, zespół klasztoru Sióstr Służebniczek Dębickich. 

Atrakcją Dębicy jest też zielona, malownicza okolica. Przez miasto przebiega wiele szlaków turystycznych wiodących na przykład na Łysą Górę, Klonową Górę, Kamieniec i wiele innych szczytów i ciekawych miejsc. Do dyspozycji jest infrastruktura sportowa (w tym stadiony, boiska, baseny, hale sportowe, lodowisko, korty tenisowe), liczne placówki kulturalne (m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Biblioteka Pedagogiczna, Miejska Biblioteka Publiczna, kino itp.). 

Miasto rozwija się gospodarczo między innymi dzięki przyjaznym warunkom do prowadzenia biznesu, zapewnianym przez najstarszą SSE w Polsce, czyli Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Podstrefa Dębica obejmuje ponad 59 hektarów powierzchni przystosowanej pod inwestycje – znajdują się one zarówno na terenie miasta, jak i gminy wiejskiej. 

Dębica to ośrodek przemysłu chemicznego – funkcjonuje tu znana w całej Europie fabryka opon. Rozpoznawalnych w kraju i za granicą dużych przedsiębiorstw jest w Dębicy więcej – producenci farb i lakierów, fabryka rowerów, motorowerów i skuterów. W miasteczku znajduje się też oddział jednego z największych producentów mięsa w Polsce. Rozwijają się branże maszynowa (tutejsza fabryka urządzeń chłodniczych rozpoczęła produkcję przed wojną), przetwórstwa spożywczego (producent salami) i innych. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na 31.10.2020 r.) w Dębicy funkcjonuje 4469 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 duże zatrudniające co najmniej 1000 pracowników, 
 • 9 dużych o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 49 średnich tworzących 50-249 miejsc pracy, 
 • 189 małych, o liczbie pracowników 10-49 osób, 
 • 4220 mikro, do 9 zatrudnionych. 

Na terenie powiatu dębickiego działa z kolei 10 534 podmiotów gospodarki, w tym łącznie 15 dużych jednostek. 

W mieście jest najwięcej firm handlowych lub trudniących się naprawą pojazdów samochodowych – łącznie 1060. Na drugim miejscu są firmy budowlane (513), a na trzecim podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną (502). Sporo jest też zakładów przetwórstwa przemysłowego (450) oraz firm z branży transportowo-magazynowej (365).

Rynek pracy, oferty pracy – Dębica

Bezrobocie w powiecie dębickim należy do najniższych w woj. podkarpackim. 

Stopa bezrobocia wg GUS (październik 2020 r.):

 • powiat dębicki – 5,7%, 
 • województwo podkarpackie – 8,9%, 
 • Polska – 6,1%.

Miasto stanowi duży rynek zatrudnienia, stwarzający możliwości pracy dla wielu różnych specjalistów. Wakaty generują przede wszystkim przedsiębiorstwa przemysłowe, ale nie tylko. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów, wykonywanym na polecenie resortu pracy, w powiecie w 2020 r. zapotrzebowanie pracodawców (przy braku chętnych i posiadających kwalifikacje kandydatów) dotyczy aż 51 grup profesji. 

Na liście zawodów deficytowych są między innymi:

 • wykwalifikowani budowlańcy i robotnicy budowlani, 
 • pracownicy transportu,
 • specjaliści z bra ży motoryzacyjnej i elektromaszynowej, 
 • pracownicy budżetówki – oświaty, opieki zdrowotnej, 
 • specjaliści ds. finansowo-księgowych, 
 • pracownicy gastronomii. 

PUP Dębica

Adres: ul. Cmentarna 20, 39-200 Dębica
E-mail: rzde@praca.gov.pl
Telefon: +48 14 680 91 00

Szukaj pracy w mieście