Dębica (podkarpackie) – garść podstawowych danych
Dębica to jedno z największych miast w regionie – i pod względem powierzchni, i gdy chodzi o populację. Zajmuje teren i wielkości 33,83 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Dębicy to z kolei około 45,5 tys. osób.
Dębica:
- powiat dębicki,
- województwo podkarpackie,
- kraina Małopolski,
- numer kierunkowy (+48) 14,
- kod pocztowy 39-200,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych RDE.
Dębicy na mapie kraju należy szukać mniej więcej w połowie drogi między Tarnowem a Rzeszowem. Dystans od pierwszego miasta wynosi 35 kilometrów, a drugiego – 45 kilometrów. Nieopodal Dębicy znajdują się też Mielec (31 kilometrów), Pilzno (14 kilometrów), Brzostek (26 kilometrów), Ropczyce (15 kilometrów) czy Radomyśl Wielki (22 kilometry).
Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana – przecina ją droga krajowa nr 94, zapewniająca bezpośrednie połączenie np. z Pilznem, Tarnowem, Ropczycami, Rzeszowem, Łańcutem, Jarosławem i polsko-ukraińską granicą. Na północ od Dębicy wiedzie z kolei najważniejsza arteria transportowa południowej Polski – autostrada A4.
Firmy w Dębicy
Miasto rozwija się gospodarczo między innymi dzięki przyjaznym warunkom do prowadzenia biznesu, zapewnianym przez najstarszą SSE w Polsce, czyli Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Podstrefa Dębica obejmuje ponad 59 hektarów powierzchni przystosowanej pod inwestycje – znajdują się one zarówno na terenie miasta, jak i gminy wiejskiej.
Dębica to ośrodek przemysłu chemicznego – funkcjonuje tu znana w całej Europie fabryka opon. Rozpoznawalnych w kraju i za granicą dużych przedsiębiorstw jest w Dębicy więcej – producenci farb i lakierów, fabryka rowerów, motorowerów i skuterów. W miasteczku znajduje się też oddział jednego z największych producentów mięsa w Polsce. Rozwijają się branże maszynowa (tutejsza fabryka urządzeń chłodniczych rozpoczęła produkcję przed wojną), przetwórstwa spożywczego (producent salami) i innych.
Zgodnie z REGON (stan rejestru na 31.10.2020 r.) w Dębicy funkcjonuje 4469 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 2 duże zatrudniające co najmniej 1000 pracowników,
- 9 dużych o kadrze rzędu 250-999 pracowników,
- 49 średnich tworzących 50-249 miejsc pracy,
- 189 małych, o liczbie pracowników 10-49 osób,
- 4220 mikro, do 9 zatrudnionych.
Na terenie powiatu dębickiego działa z kolei 10 534 podmiotów gospodarki, w tym łącznie 15 dużych jednostek.
W mieście jest najwięcej firm handlowych lub trudniących się naprawą pojazdów samochodowych – łącznie 1060. Na drugim miejscu są firmy budowlane (513), a na trzecim podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną (502). Sporo jest też zakładów przetwórstwa przemysłowego (450) oraz firm z branży transportowo-magazynowej (365).
Oferty pracy – Dębica i okolice
Bezrobocie w powiecie dębickim należy do najniższych w woj. podkarpackim.
Stopa bezrobocia wg GUS (październik 2020 r.):
- powiat dębicki – 5,7%,
- województwo podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
Miasto stanowi duży rynek zatrudnienia, stwarzający możliwości pracy dla wielu różnych specjalistów. Wakaty generują przede wszystkim przedsiębiorstwa przemysłowe, ale nie tylko. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów, wykonywanym na polecenie resortu pracy, w powiecie w 2020 r. zapotrzebowanie pracodawców (przy braku chętnych i posiadających kwalifikacje kandydatów) dotyczy aż 51 grup profesji.
Na liście zawodów deficytowych są między innymi:
- wykwalifikowani budowlańcy i robotnicy budowlani,
- pracownicy transportu,
- specjaliści z bra ży motoryzacyjnej i elektromaszynowej,
- pracownicy budżetówki – oświaty, opieki zdrowotnej,
- specjaliści ds. finansowo-księgowych,
- pracownicy gastronomii.