Praca Mielec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 375

Praca w Mielcu

Mielec to miejscowość położona w południowej części kraju, w województwie podkarpackim. Stanowi ośrodek administracyjny, jako siedziba władz miasta, wiejskiej gminy Mielec i powiatu mieleckiego. 

Mielec leży nad rzeką Wisłoką, która wyznacza jego zachodnią granicę. Od wschodniej strony rozciągają się rozległe lasy, których część obejmują rezerwaty przyrody. W granicach miasta, oprócz wysoko zurbanizowanego centrum, znajdują się także pola uprawne. 

Mielec - centrum

Mielec kojarzy się przede wszystkim z przemysłem lotniczym. W strukturach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec działają Polskie Zakłady Lotnicze, produkujące samoloty, śmigłowce, w tym na potrzeby wojska. W miejscowości działają także inne przedsiębiorstwa przemysłowe, rozwinięte są handel czy usługi. Kto zatem ma największe szanse na znalezienie w Mielcu pracy? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza ta miejscowość. 

Mielec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Mielca wynosi około 60,2 tys. osób. Miasto rozciąga się na powierzchni 46,89 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest tu dość wysoka, przekracza 1284 osoby na kilometr kwadratowy. Do Mielca są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 17, 
 • kody pocztowe – 39-300, 39-301, 39-302, 39-303, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RMI. 

Do miasta można dojechać między innymi jedną z kilku krzyżujących się tu dróg wojewódzkich – DW 875, DW 983, DW 984, DW 985. Miejscowość jest zlokalizowana pomiędzy ważnymi trasami Polski Południowej – autostradą A4 i DK 94 na południu, DK 73 na zachodzie, DK 79 na północy i DK 9 na wschodzie. 

Większe miasta w pobliżu to na przykład Pacanów (w odległości 43 kilometrów), Połaniec (oddalony o 24 kilometry), Kolbuszowa (28 kilometrów), Dębica (32 kilometrów), Tarnobrzeg (41 kilometrów), Rzeszów (58 kilometrów), Tarnów (49 kilometrów). 

Mielec jest jednym z trzech miast w powiecie mieleckim, pozostałe to Radomyśl Wielki i Przecław. Znajduje się tu także 7 gmin wiejskich. Powiat rozciąga się na powierzchni  880,21 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje go około 136,7 tys. osób. 

Historia Mielca jest długa – sięga średniowiecza. Status miasta nadano mu w XV wieku. Do dziś można podziwiać tu wiele ciekawych zabytków – jak XVI-wieczną bazylikę św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, XIX-wieczny Dworek Suchorzewskich, również XIX-wieczny gmach sądu rejonowego, stare domy przy rynku. W miejscowości znajdują się liczne instytucje kultury, między innymi Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna. Kształcenie prowadzone jest na wszystkich poziomach edukacji – funkcjonują tu między innymi szkoły artystyczne, policealne, a także uczelnie wyższe (w tym Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych). Do dyspozycji mielczan jest także rozwinięta infrastruktura sportowa. Mielec jest miastem wielbicieli piłki nożnej, ale nie tylko – w miasteczku działa aeroklub, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, kluby sztuk walki, klub żeglarski i inne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Mielec

Mielec jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w regionie. Stanowi centralny ośrodek Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, najstarszej SSE w kraju. Podstrefa Mielec zajmuje ponad 605 powierzchni inwestycyjnej podzielonej na 5 kompleksów. Ponadto w miejscowości został utworzony Mielecki Park Przemysłowy, działa tu także inkubator przedsiębiorczości. Na przedsiębiorców czekają zaplecze biznesowe, ulgi podatkowe i inne udogodnienia. 

Jak wspomniano na wstępie, w Mielcu rozwija się przemysł lotniczy i maszynowy, ale nie tylko. W mieście produkuje się samochody i części samochodowe, sprzęt elektroniczny, elementy budowlane np. okna, panele podłogowe, szkło hartowane, meble, lody i inne. 

Mielec to także prężnie rozwijający się sektor handlowo-usługowy. Funkcjonuje tu wiele firm budowlanych czy zajmujących się działalnością profesjonalną. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, listopad 2002 r.) w mieście funkcjonuje 6716 podmiotów gospodarki narodowej:

 • 1 duża firma zatrudniająca co najmniej 1000 pracowników, 
 • 9 dużych jednostek o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 77 średnich podmiotów tworzących 50-249 miejsc pracy, 
 • 219 małych jednostek zatrudniających 10-49 osób, 
 • 6410 mikropodmiotów do 9 zatrudnionych.

Mieleccy przedsiębiorcy podczas rejestracji działalności wybierali sekcje PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 1654 podmiotów gospodarki,
 • przetwórstwo przemysłowe – 801,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 738,
 • budownictwo – 732,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 545. 

Czy trudno dostać pracę w Mielcu? Możliwości są dość duże, szczególnie dla osób z wykształceniem technicznym, branżowym. Oceniając indywidualne szanse na znalezienie posady, warto sprawdzać coroczną prognozę zapotrzebowania na pracowników – Barometr zawodów. Eksperci rynku pracy wskazują, że w 2021 r. największy deficyt w powiecie mieleckim dotyczy:

 • kierowców samochodów ciężarowych, 
 • pielęgniarek i położnych, 
 • specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

Z kolei największe trudności ze zdobyciem zatrudnienia mogą mieć:

 • ekonomiści,
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

O dobrej kondycji na mieleckim rynku pracy świadczy chociażby niski wskaźnik bezrobocia, szczególnie na tle całego Podkarpacia. 

Stopa bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):

 • powiat mielecki – 5,6%, 
 • województwo podkarpackie – 8,9%, 
 • Polska – 6,1%. 

W listopadzie 202 r. w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu znajdowało się 3,7 tys. osób. 

PUP Mielec

Adres: ul. Chopina 16A, 39-300 Mielec
E-mail: sekretariat@pup.mielec.pl
Telefon: +48 17 788 00 50

Szukaj pracy w mieście