Praca Stalowa Wola

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 334

Praca w Stalowej Woli

Stalowa Wola – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Stalowa Wola to powiatowe miasto w województwie podkarpackim, leżące w Kotlinie Sandomierskiej. Zamieszkuje je ponad 60,4 tys. osób. Na próżno szukać tu sięgających średniowiecza śladów dawnych dziejów, ruin zamków czy fortyfikacji. To jedno z najmłodszych polskich miast.

W Stalowej Woli atrakcje turystyczne są i warto zatrzymać się tu choćby na chwilę, aby poczuć wyjątkową atmosferę i odrobinę pozwiedzać. Do zobaczenia przyjezdni będą mieli m.in. Muzeum Jana Pawła II oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – mieszczące się w Zamku Lubomirskich w Rozwadowie, obelisk w Charzewicach, upamiętniający stracenie przez Niemców 25 zakładników w 1943 roku, Kościół Świętego Floriana z drewnianą dzwonnicą oraz Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie.

Przez miejscowość przepływa rzeka San, sporo tutaj także zieleni. W powiecie, niedaleko miasta, znajdują się rezerwaty: rezerwat przyrody Pniów z dwoma jeziorkami oraz Rezerwat przyrody Jastkowice w dawnej Puszczy Sandomierskiej. Do dyspozycji mieszkańców lubiących aktywnie spędzać czas są liczne obiekty – w tym stadion, hala sportowa, dwie pływalnie, korty tenisowe, strzelnica, park linowy, wodny plac zabaw – i kluby sportowe. Najważniejsze stalowowolskie instytucje kultury to dwa miejskie domy kultury, muzea, biblioteki i kina.

Historia Stalowej Woli rozpoczyna się od budowy w latach 1937-1939 przyfabrycznego osiedla mieszkalnego przy zakładach metalurgiczno-mechanicznych powstałych w Ramach idei Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP, jak powiedział ówczesny minister spraw wojskowych generał Tadeusz Kasprzycki, miał być stalową wolą narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Na przestrzeni lat rozwijało się osiedle Stalowa Wola, liczba mieszkańców rosła, pojawiały się kolejne szkoły, sklepy i lokale usługowe, obiekty sportowe, a w 1945 r. obszarowi nadano prawa miejskie.

Modernizowane i budowane są tu drogi oraz parkingi, infrastruktura wciąż jest rozwijana, by ułatwić mieszkańcom bezpieczne i wygodne poruszanie się po mieście. Stalowa Wola ma także dobre połączenie z sąsiednimi miejscowościami. Z Sandomierzem dzielą ją 24 km, z Janowem Lubelskim – 29 km, a z Tarnobrzegiem 26 km. Mieszkańcy mają do dyspozycji także stację kolejową w Rozwadowie (jedna z dzielnic miasta). Pociągiem można dostać się bezpośrednio np. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina czy Częstochowy.

Rynek pracy, oferty pracy – Stalowa Wola

Współczesna Stalowa Wola reklamuje się jako miasto z przemysłowym DNA i czerpie ze swojej historii, budując na jej podwalinach nowoczesny ośrodek gospodarczy. Przemysł wciąż się tutaj rozwija, a tereny inwestycyjne, zaplecze biznesowe, technologiczne i dobrze wykształcone kadry przyciągają inwestorów również z zagranicy. Przedsiębiorcy, którzy obierają ten kierunek dla swojego biznesu, mają do dyspozycji Podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK WISŁOSAN, a wraz z nią ulgi podatkowe, ponad 20 hektarów przystosowanych pod inwestycje terenów.

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w ramach strefy generują wiele miejsc pracy, przede wszystkim w branżach metalowej, przetwórstwa aluminium, drzewnej, stomatologicznej. Produkuje się tutaj m.in. armaturę łazienkową, medale i puchary, wyroby z tworzyw sztucznych, maszyny sterowane numerycznie czy odlewy magnezowe. Małe, lokalne przedsiębiorstwa to w większości działalność usługowa oraz handel detaliczny. Sporo jest także firm budowlanych. Mikrofirmy, jak i większe podmioty, mogą także liczyć na pomoc ze strony Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej. To instytucja otoczenia biznesu, której celem jest kształtowanie dogodnego klimatu dla innowacyjności i przedsiębiorczości. Osoby bezrobotne, które planują otworzyć działalność i szukają funduszy, mogą zgłosić się do PUP w Stalowej Woli i sprawdzić warunki otrzymania dofinansowania z Funduszu Pracy. To spokojne miasto mogą wybrać także studenci. Funkcjonują tu bowiem filie Politechniki Rzeszowskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

A jak wygląda w Stalowej Woli rynek pracy? Stopa bezrobocia w powiecie stalowowolskim w maju 2020 r. wyniosła 5,9% (zarejestrowanych bezrobotnych było 2638, w tym 1395 kobiet), w skali województwa podkarpackiego to 8,9%, a w tym czasie w Polsce – 6,0%. Zgodnie z prezentowaną corocznie prognozą sytuacji na rynku pracy – Barometr zawodów jako nadwyżkowe profesje – czyli takie, w których liczba kandydatów do pracy znacznie przewyższa liczbę dostępnych na danym terenie ofert – w powiecie wskazano pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, a także spedytorów i logistyków. Lista zatem nie jest długa.

Wiele wskazano natomiast zawodów deficytowych i cechujących się dużym deficytem. W Stalowej Woli oferty pracy, zgodnie z badaniem, czekają przede wszystkim na: elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, mechaników maszyn i urządzeń, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników przetwórstwa metali oraz spawaczy.

PUP Stalowa Wola:

Adres: ul. Dmowskiego 8, 37-450 Stalowa Wola
E-mail: rzsw@praca.gov.pl pup@pupstalowawola.pl
Telefon: 15-643-37-80

Szukaj pracy w mieście