Praca Krosno

Najnowsze oferty pracy: 392

Praca w Krośnie

Krosno – miasto w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz powiatu krośnieńskiego i miejsko-wiejskiej gminy Krosno. Miejscowość leży w województwie podkarpackim.

Krosno jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturalnych, oświatowych i administracyjnych w regionie. Miasto i otaczające je gminy tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno. Jest to prężnie rozwijające się centrum przemysłowe i usługowe. Inwestorzy korzystają z udogodnień podatkowych, przyjaznego otoczenia biznesu, zaplecza technologiczno-badawczego i terenów inwestycyjnych zapewnianych przez Podstrefę Krosno Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec i Krakowskiego Parku Technologicznego. 

Podkarpackie Krosno

Kto ma spore szanse na znalezienie w Krośnie pracy? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto, szukając zatrudnienia na Podkarpaciu. 

Krosno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Krosno stanowi miasto na prawach powiatu. Jednocześnie jest siedzibą powiatu krośnieńskiego (do którego sama miejscowość nie należy). Powiat obejmuje 4 gminy miejsko-wiejskie: Duklę, Iwonicz-Zdrój, Jedlicze, Rymanów, a także 6 gmin wiejskich: Chorkówkę, Jaśliska, Korczynę, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówkę.

Miasto Krosno zajmuje powierzchnię 43,5 kilometra kwadratowego. Ma przypisany numer kierunkowy (+48) 13, kod pocztowy 38-400 i oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów RK. Liczba mieszkańców Krosna wynosi około 46 tys. osób. 

Powiat krośnieński to z kolei 923,79 kilometrów kwadratowych terenu, na którym mieszka niespełna 112,3 tys. osób. 

Ważnym atutem Krosna, wpływającym korzystnie na gospodarczy rozwój miasta, jest strategiczna lokalizacja dająca dostęp do rozległych rynków zbytu, a zarazem w malowniczej okolicy turystycznej. Z Krosna niedaleko do takich miast jak Jasło (odległość 25 kilometrów), Dukla (19 kilometrów), Sanok (40 kilometrów), Rzeszów (56 kilometrów). By dostać się z Krosna do polsko-czeskiego przejścia granicznego Barwinek – Vyšný Komárnik, trzeba pokonać 34 kilometry. Do granicy z Ukrainą również jest stosunkowo blisko – około 91 kilometrów. 

Krosno jest przy tym świetnie skomunikowane z regionem. Na infrastrukturę miasta i okolicy składają się – oprócz dróg powiatowych i gminnych – takie ważne trasy o znaczeniu ponadlokalnym jak DK 28, DK 19, DW 990, DW 991. W mieście działają 4 stacje kolejowe. Najbliższy międzynarodowe lotnisko obsługujące połączenia pasażerskie znajduje się w Rzeszowie-Jasionce, w odległości około 77 kilometrów. 

Jest to przyjazne do życia miasteczko zlokalizowane wśród pól i lasów, nad rzekami Wisłokiem i Lubatówką. Samo miasto ma średniowieczny rodowód. Świadectwem wielowiekowej historii Krosna są liczne zabytki. Wrażenie robi całe stare miasto wraz z rynkiem, rzucającą się w oczy wieżą farną czy licznymi starymi kościołami – np. Trójcy Przenajświętszej, klasztorem franciszkanów. Warto odwiedzić także Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie czy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Do ważnych atrakcji turystycznych w obrębie powiatu krośnieńskiego należą też ruiny gotyckiego Zamku Kamieniec, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła i inne. W Krośnie i okolicy bez wątpienia jest co zwiedzać.

Rynek pracy, oferty pracy – Krosno

Jak wspomniano, Krosno to ważny ośrodek przemysłowy Polski Południowej, ośrodek handlowy i usługowy. Zgodnie z rejestrem REGON (listopad 2020 r.) w Krośnie działa 5751 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 5 zatrudniających co najmniej 1000 pracowników, 
 • 5 zatrudniających od 250 do 999 pracowników,
 • 63 zatrudniające od 50 do 249 pracowników, 
 • 178 zatrudniające od 10 do 49 pracowników,
 • 5500 zatrudniających od 0 do 9 pracowników. 

Najwięcej jednostek w Krośnie działa w branżach:

 • handlowej, związanej z naprawą pojazdów  – 24,3% ogółu podmiotów gospodarki, 
 • profesjonalnej, naukowej i technicznej – 11,7%, 
 • przetwórstwa przemysłowego – 10%, 
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – 9,9%, 
 • budowlanej – 8,2%.

Sytuacja na krośnieńskim rynku pracy jest bardzo dobra. Świadczy o tym wyjątkowo niska stopa bezrobocia, która utrzymuje się w mieście. W listopadzie 2020 r. wskaźnik był na poziomie 3,1%, a więc znacznie niższym niż ten obliczony dla kraju (6,1%) i dla województwa podkarpackiego (8,9%). W listopadzie 2020 r. w krośnieńskim urzędzie pracy zarejestrowanych było około 900 bezrobotnych mieszkańców miasta. 

Do kogo najczęściej kierowane są propozycje zatrudnienia? Lokalni pracodawcy szukają w szczególności specjalistów z wykształceniem technicznym, pracowników przemysłu i budownictwa oraz opieki zdrowotnej, ale nie tylko. Oceniając indywidualne szanse na etat, warto sprawdzić wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce. 

W Krośnie w 2021 prognozuje się duży deficyt: 

 • pracowników budownictwa – cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, 
 • pracowników motoryzacji, produkcji przemysłowej – blacharzy i lakierników samochodowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, spawaczy, 
 • pracowników oświaty –  nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, 
 • innych – fryzjerów, piekarzy.  

Ponadto lista zawodów deficytowych ma aż 53 pozycje. Luki kadrowe zauważalne są między innymi w IT, finansach, telekomunikacji, gastronomii, transporcie i innych branżach. 

Warto też zwrócić uwagę na nadwyżkę przedstawicieli poszczególnych profesji, jaką zanotowano w Krośnie. Trudności ze znalezieniem posady mogą mieć:

 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
 • pracownicy administracyjni i biurowi,
 • pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • sprzątaczki i pokojowe.

PUP Krosno

Adres: ul. Bieszczadzka 5, 38-400 Krosno
E-mail: rzks@praca.gov.pl
Telefon: +48 13 43 720 50 (centrala)

Szukaj pracy w mieście