Praca Dukla Najnowsze oferty pracy: 3

Praca PODKARPACKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Dukli

Dukla – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Dukla to małe miasto, i jeśli chodzi o populację, i zajmowaną powierzchnię. Mieszka tu około 2,1 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na terenie o wielkości 5,48 kilometra kwadratowego. 

Do Dukli są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 13,
 • kod pocztowy – 38-450,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RKR.

Dukla tworzy gminę miejsko-wiejską. Obszar całej gminy ma powierzchnię 233,5 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje go niespełna 14,7 tys. osób. Gmina ma charakter w znacznej mierze leśny – ponad połowę jej obszaru zajmują lasy – a także rolniczy. 

Dukla stanowi węzeł komunikacyjny, w którym droga wojewódzka nr 993 łączy się z drogą krajową nr 19. Ta ostatnia jest jedną z najważniejszych arterii transportowych w kraju,  przecina wertykalnie wschodnią ścianę Polski (relacja przejście graniczne polsko-białoruski Kuźnica-Bruzgi – Białystok – Lublin – Rzeszów – przejście graniczne polsko-słowackie Barwinek-Vyšný Komárnik).

Z miasteczka można dostać się szybko do takich miast jak stolica powiatu – Krosno (dystans 20 kilometrów), Rymanów (18 kilometrów) czy Jasło (32 kilometry). Z Dukli do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa – są 72 kilometry. 

Na liście atrakcji Dukli znajdują się przede wszystkim XVIII-wieczny pałac, obecnie siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, wraz z otaczającym go parkiem i budynkami gospodarczymi oraz kaplicami. Do spacerów zachęca zabytkowe centrum miasta z rynkiem, na którym znajduje się renesansowy ratusz. Na uwagę zasługują także zabytkowe budynki sakralne, np. zlokalizowany w samym centrum Dukli kościół św. Marii Magdaleny, kościół św. Jana z Dukli. W mieście znajduje się też zabytkowy cmentarz wojenny z mogiłami z I i II wojny światowej. 

Dukla ma potencjał turystyczny, zarówno z uwagi na zabytki, jak i walory przyrodnicze okolicy. Rozwija się w Dukli agroturystyka i turystyka, działają punkty handlowo-usługowe związane z obsługą przyjezdnych. Ponadto część mieszkańców prowadzi gospodarstwa rolne. Miasteczko jest też ośrodkiem przemysłowym i budowlanym o zasięgu przede wszystkim lokalnym. 

Zgodnie z REGON (GUS, 31.10.2020 r.) w mieście działa 248 podmiotów gospodarki narodowej. Większość to mikro lub małe podmioty. Tylko jedna z trzech średniej wielkości jednostek (tj. o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 pracowników) to firma prywatna – pozostałe dwie należą do sektora budżetowego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Dukla

Miasteczko stanowi mały ośrodek gospodarczy, dlatego liczba dostępnych wakatów jest ograniczona. W związku z tym część mieszkańców Dukli decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, przede wszystkim w Krośnie. 

Stopa bezrobocia w powiecie krośnieńskim jest na takim samym poziomie co średnia ogólnopolska – wynosi 6,1%. W Krośnie wskaźnik jest dużo niższy – tylko 3%. To znacznie mniej od średniej wojewódzkiej – 8,9% (źródło: GUS, październik 2020 r.). Niska stopa bezrobocia w okolicy Dukli jest dobrym prognostykiem dla osób szukających tu zatrudnienia. 

Rozglądając się za pracą na Podkarpaciu, w powiecie krośnieńskim, warto sprawdzać wyniki corocznej prognozy wykonywanej na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barometr zawodów. 

W 2020 r. w powiecie Krośnieńskim eksperci rynku pracy wskazali grupę zawodów z dużym deficytem, obejmującą 10 pozycji. W zestawieniu najbardziej poszukiwanych pracowników znaleźli się:

 • blacharze i lakiernicy samochodowi,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • kierowcy autobusów,
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • kucharze,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie. 

Z kolei lista profesji deficytowych obejmuje aż 37 pozycji. Figurują na niej pracownicy takich branż jak budowlanka, gastronomia, motoryzacja, stolarstwo i produkcja mebli, finanse, opieka zdrowotna, IT czy transport. 

W powiecie wskazano też nadwyżki specjalistów. Wg badania kłopoty ze znalezieniem pracy mogą mieć:

 • ekonomiści,
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
 • prawnicy,
 • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.