Praca Chocianów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 367

Praca w Chocianowie

Chocianów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chocianów to małe miasteczko zlokalizowane w powiecie polkowickim w województwie dolnośląskim. Ta pełna uroku miejscowość położona na skraju Lasów Chocianowskich, może być dobrym wyborem dla osób szukających pracy w województwie dolnośląskim. Kto ma największą szansę na zatrudnienie w mieście i okolicy? Jakie funkcjonują w Chocianowie firmy? Oto kilka informacji, które pomogą ocenić, czy warto poszukać w Chocianowie pracy i związać się z miejscowością na dłużej.

Administracyjnie Chocianów stanowi gminę wiejsko-miejską. Może się poszczycić bardzo długą, sięgającą czasów średniowiecza historią. Zaczął rosnąć u boku wybudowanego na tych terenach przez księcia jaworskiego – Bolka Surowego – zamku. Potem swoją obecność zaznaczyły między innymi takie rody jak Hohenzollernowie czy Habsburgowie, wyznaczając kierunek rozwoju miejscowości. Przez wieki mieszały się tu wpływy kilku narodów: Czechów, Niemców i Polaków. Wcześnie, bo około XIX w. zaczął prężnie rozwijać się przemysł, w szczególności hutniczy. Od połowy XX wieku z kolei podjęto tu działalność z branży maszynowej. Chocimów był lokowany dwukrotnie, po raz pierwszy w 1703 r., a powtórnie w 1894 r.

Do dziś znaki ciekawej i burzliwej historii widoczne są w postaci tutejszych zabytków. Liczba mieszkańców Chocianowa wynosi 7866 mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Inne podstawowe informacje to:

  • strefa numeracyjna – 76,
  • kod pocztowy – 59-140,
  • tablice rejestracyjne – DPL.

Chocianów nie stanowi typowej miejscowości turystycznej, jednak bez wątpienia jest tu co zwiedzać. Miasto stwarza bardzo dobre warunki do wypoczynku i stanowi doskonały punkt wypadowy do pieszych czy rowerowych wycieczek – przede wszystkim po pobliskim Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Nic dziwnego, że każdego roku zjawiają się tu wielbiciele wspinaczki po Sudetach i osoby, które po prostu chcą odetchnąć świeżym powietrzem w tak spokojnej okolicy, jaką oferuje Kotlina Kłodzka.

W samym miasteczku warto zwrócić uwagę na rynek z zabytkową zabudową, pałac w Chocianowie wraz z okolicznym parkiem, Kościół św. Józefa Oblubieńca czy monumentalny ratusz. Miasteczko jest przyjazne mieszkańcom, chętnie wita turystów i zachęca do pozostania tu na dłużej. Bez wątpienia warto wziąć je pod uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim.

Rynek pracy, oferty pracy – Chocianów

Czy trudno znaleźć w Chocianowie pracę? Zgodnie z danymi GUS-u (raport z maja 2020 r.) stopa bezrobocia w całym powiecie polkowickim wyniosła 4,6%, co jest wartością znacznie niższą od średniej krajowej (6%). W powiecie zarejestrowało się łącznie 1,8 tys. szukających nowej posady. Gmina Chocianów podlega Powiatowemu Urzędowi Pracy w Polkowicach. Urząd ten podaje, że w Chocianowie mieszka 481 osób bezrobotnych, z czego 61% stanowią kobiety (stan z końca czerwca 2020 r.).

Jednocześnie w tym miesiącu sprawozdawczym do PUP-u zgłoszono łącznie 303 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej. Miasto w sposób aktywny stara się pomóc bezrobotnym w znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia. Do najbardziej popularnych form wsparcia należą: staże (w czerwcu 2020 r. skorzystało z nich 106 osób), prace społecznie użyteczne (58 osób) oraz zatrudnienie przy pracach interwencyjnych (16 osób). Wydawane są bony na zasiedlenie, mieszkańcy korzystają również z dofinansowania na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Warto zaznaczyć, że oferty pracy w Chocianowie są zróżnicowane. Zapotrzebowanie na kadrę dobrze oddaje coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. W samym powiecie tzw. Zawody deficytowe tworzą listę ponad 70 pozycji.

Największe braki kadrowe notuje się w przemyśle – za mało jest chętnych, by podjąć pracę jako elektryk, elektromechanik, monter maszyn i urządzeń, operator maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych czy też operator maszyn wydobywczych.

Luki kadrowe widoczne są też w branży transportowej – oferty pracy czekają na spedytorów, logistyków, magazynierów, zaopatrzeniowców, dostawców, kierowców ciężarówek. Nie brakuje również propozycji zatrudnienia skierowanych do pracowników budowlanych (murarzy, tynkarzy, robotników budowlanych i innych).

Obserwuje się zapotrzebowanie na nauczycieli, przede wszystkim języków obcych, ale też na przykład przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, nauczania początkowego. Chętni bez trudu powinni znaleźć etat w ochronie czy opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

To zróżnicowane zapotrzebowanie na pracowników spowodowane jest niejednorodnością profilu gospodarczego miejscowości. Wciąż bardzo ważnymi pracodawcami w regionie są zakłady przemysłowe – w szczególności z branży metalurgicznej i maszynowej, ale nie tylko.

W samym mieście Chocianów zarejestrowanych jest 681 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z REGON – maj 2020 r.). Nie ma tu dużych firm, niemniej z powodzeniem działają 3 średnie podmioty, zatrudniające do 249 osób, a także 14 małych.

Szukaj pracy w mieście