Praca Świdnica

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 331

 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  5 godz.
 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  5 godz.

Praca w Świdnicy

Świdnica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Świdnica to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz powiatu świdnickiego w województwie dolnośląskim. Należy do aglomeracji wałbrzyskiej oraz obejmuje ją podstrefa Świdnice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park. Miejscowość stanowi ważny ośrodek gospodarczy w regionie, przyciąga również turystów. Sprawdź, kto ma największe szanse na pracę w Świdnicy od zaraz, co miasto oferuje mieszkańcom i przyjezdnym, a także jakie są największe atrakcje turystyczne Świdnicy i okolic.

Liczba mieszkańców Świdnicy wynosi 56,8 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to natomiast 21,76 kilometrów kwadratowych. Do Świdnicy (dolnośląskie) przypisany jest numer kierunkowy 74, a rejestracje tutejszych samochodów rozpoczynają się od DSW.

Miasteczko ma długą i ciekawą historię. We wczesnym średniowieczu była to osada Ślężan, później Mieszko I przyłączył ją do państwa Polan. Świdnica otrzymała prawa miejskie już w drugiej połowie XIII wieku. W średniowieczu umacniała swoją pozycję, miała nawet własną monetę, a europejską sławę zyskała jako miejsce warzenia wybornego piwa. Prężnie rozwijało się w miasteczku rzemiosło, nie tylko browarnictwo, ale też sukiennictwo i inne. Targi w Świdnicy przyciągały kupców z terenów polskich i zagranicznych. W ciągu wieków miasto było wielokrotnie oblegane, dotykały je wojny, pożary i inne klęski żywiołowe. Ścierały się tu również wpływy kilku narodów, a także zamieszkiwali je przedstawiciele różnych wyznań. Pozostałością po burzliwych dziejach są wspaniałe zabytki, na jakie można się tu natknąć. Warto również wspomnieć o najnowszej historii Świdnicy i okolic. W XX wieku zaczęły funkcjonować tu wielkie zakłady przemysłowe.

Tempo życia jest tu niższe niż w centrum aglomeracji, a jednocześnie nie brakuje atrakcji i ciekawych miejsc. Warto zwrócić uwagę na zabytki Świdnicy, które dodają uroku miasteczku. Jest to na przykład Kościół Pokoju, czyli największa barokowa świątynia w Europie wykonana z drewna. Wokół rynku znaleźć można bardzo wiele zabytkowych kamienic, świątyń, na uwagę zasługuje też tutejszy ratusz. Ciekawostką Świdnicy, wywołującą śmiech, jest pomnik tzw. Bolka Myśliciela. W miasteczku znajduje się wiele parków, rozbudowana infrastruktura sportowa, a także instytucje dbające o ciekawą ofertę kulturalną, w tym Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Młodzieżowy Ośrodek Kultury.

Rynek pracy, oferty pracy – Świdnica

Ważnym pracodawcą stała się tutejsza fabryka taboru kolejowego – dawna państwowa Fabryka Wagonów Świdnica, współcześnie przekształcone w przedsiębiorstwo prywatne. W Świdnicy zaczęły działać też firmy z branży maszynowej, samochodowej i inne.

Tradycje przemysłowe Świdnicy przetrwały do dziś. Inwestorów przyciąga do tego miejsca dobrze rozwinięte zaplecze biznesowe, dostęp do terenów pod inwestycję i ulgi podatkowe zapewniane przez WSSE.

Nie bez znaczenia jest też korzystna lokalizacja Świdnicy. Miasteczko znajduje się w odległości około 20 kilometrów od Wałbrzycha, 13 kilometrów od Świebodzic, 19 kilometrów od Dzierżoniowa oraz 55 kilometrów od Wrocławia. Jednocześnie jest zlokalizowane niedaleko granicy polsko-czeskiej. Przez samą Świdnicę przebiega droga krajowa nr 35 (wiodąca do granicy z Czechami w Golińsku z jednej strony, do Wrocławia z drugiej), a także drogi wojewódzkie: nr 379 (łącząca Świdnicę w Wałbrzychem) i nr 382 (relacja Strzegom-Ząbkowice Śląskie).

Dobre połączenia drogowe ułatwiają dostęp do rozległych rynków zbytu, poszerzają możliwości rozwoju przedsiębiorstw, a także zachęcają specjalistów z okolicznych miejscowości do szukania zatrudnienia w świdnickich firmach.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2020 r.) w gminie Świdnica działa 8500 podmiotów gospodarki narodowej. 227 to jednostki małe, zatrudniające od 10 do 49 osób. 68 ma status średniego podmiotu, obejmującego kadrę rzędu 50-249 pracowników. Funkcjonuje tu również 7 dużych przedsiębiorstw, deklarujących zatrudnienie 250-999 osób. Pozostałe podmioty to mikroprzedsiębiorstwa, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze oraz firmy do 9 pracowników.

Gdzie szukać w Świdnicy i okolicy pracy? Zapotrzebowanie lokalnego rynku jest bardzo różnorodne, wielu mieszkańców decyduje się też na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. W specjalnej strefie ekonomicznej działają na przykład przedsiębiorstwa związane z branżą kosmetyczną i środków czystości, tworzyw sztucznych, instalacji budowlanych, urządzeń wentylacyjnych i innych. Wciąż działa tu również producent taboru kolejowego – obecnie firma z kapitałem amerykańskim.

Zatem czy trudno znaleźć w Świdnicy pracę dodatkową lub na cały etat? Statystyki GUS-u pokazują, że sytuacja na rynku pracy tylko nieznacznie odbiega od średniej ogólnokrajowej. W czerwcu 2020 r. w Urzędzie Pracy w Świdnicy zarejestrowanych było 4,1 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 6,9%. W tym samym okresie wartość dla całej Polski to 6,1%.

PUP Świdnica

Adres: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5, 58-100 Świdnica
E-mail: wrsw@praca.gov.pl
Telefon: (074) 856 18 26

Szukaj pracy w mieście