Praca Wrocław

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 560

 • Nauczyciel / Korepetytor

  Superprof   Wrocław  
  specjalista (mid)  rekrutacja online
  15 godz.
 • Cieśla / Zbrojarz / Betoniarz

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Nysa
  pracownik fizyczny
  1 dni

Praca we Wrocławiu

Wrocław to miasto z wielkim potencjałem, zarówno gospodarczym, jak i kulturalnym oraz turystycznym. Tak korzystne warunki są zdeterminowane przede wszystkim przez położenie miejscowości w centralnej Europie, blisko granicy z Czechami oraz Niemcami. Jest to idealny punkt komunikacyjny naziemny i lotniczy, łączący ważne ośrodki gospodarcze zarówno na terenie Polski, jak i poza nią.

Administracyjnie Wrocław stanowi miasto na prawach powiatu, stolicę województwa dolnośląskiego, siedzibę władz powiatu wrocławskiego. To także centrum aglomeracji wrocławskiej i jedno z największych pod względem liczby mieszkańców oraz powierzchni miast w Polsce.

Miasto Wrocław, woj. dolnośląskie

Wrocław jest ważnym w skali kraju ośrodkiem produkcyjnym. Infrastruktura stolicy województwa dolnośląskiego, w szczególności zaplecze techniczne w postaci parków przemysłowych oraz naukowo-technologicznych, przyciąga inwestorów z Polski i zagranicy. W mieście znajdują się liczne przestrzenie biurowe, nie ma również problemu z dostępnością wykwalifikowanej kadry, co dodatkowo zachęca do rozwijania biznesu. Potencjał gospodarczy Wrocławia wykorzystują liderzy branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej, chemicznej oraz inżynieryjnej. Kapitał inwestycyjny ma swoje przełożenie w wysokim wskaźniku produktywności w kraju.

Inwestorzy chętnie lokują siedziby swoich firm właśnie tutaj również ze względu na benefity, które mogą otrzymać od miasta. Preferencyjne zasady prowadzenia działalności oznaczają z kolei liczniejsze oferty pracy we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska to także wyjątkowo ciekawy zakątek turystyczny. Znajdują się tu liczne zabytki usytuowane przede wszystkim w obrębie zespołu historycznego centrum  (m.in. Ratusz na rynku, Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego). Do atrakcji Wrocławia i okolic należą też punkty widokowe czy rejsy po Odrze. Jednak o tym, że do miasta każdego roku przyjeżdża kilka milionów turystów, decydują również tutejsze imprezy kulturalne – festiwale filmowe i teatralne, targi książek czy koncerty. Branże turystyczna i rozrywkowa stanowią bardzo mocny filar lokalnej gospodarki. 

Miasto stanowi dobre miejsce do życia. Znajdują się tutaj liczne szkoły oraz uczelnie wyższe – to trzeci pod względem wielkości ośrodek uniwersytecki w kraju. W mieście stawia się na rozwój oświaty i kultury, poprawę jakości życia. Prowadzi się rewitalizację obszarów miejskich, prace remontowe dotyczące dróg czy budynków użyteczności publicznej, działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Możliwe są również dofinansowania Urzędu Pracy we Wrocławiu dla poszczególnych grup mieszkańców na podjęcie działalności gospodarczej oraz wsparcie ze strony innych instytucji. Miasto nieustannie się rozwija, co sprawia, że mieszkanie we Wrocławiu staje się atrakcyjną opcją zarówno dla studentów, singli, jak i osób z rodzinami.

To dobry kierunek i do rozwoju własnej działalności, i do podjęcia zatrudnienia. Jakie obszary zawodowe są najbardziej perspektywiczne, jeśli chodzi o stolicę Dolnego Śląska? Zapoznaj się z podstawowymi danymi na temat gospodarki i rynku pracy tego miasta.

WROCŁAW – POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE, LICZBA MIESZKAŃCÓW, DROGI

Rozwijająca się gospodarka Wrocławia generuje ogromną liczbę miejsc pracy. Te zapełniane są zarówno przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, jak i sąsiednich miejscowości, przede wszystkim znajdujących się w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego we Wrocławiu liczba mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wynosi ponad 642 tys., na terenie całej aglomeracji mieszka ponad dwukrotnie więcej osób.

W skład aglomeracji, oprócz Wrocławia, wchodzą takie miejscowości jak Oleśnica, Oława, Jelcz-Laskowice, Trzebnica, Brzeg Dolny, Strzelin, Wołów, Milicz, Syców, Środa Śląska, Oborniki Śląskie, Siechnice, Sobótka, Twardogóra, Żmigród, Bierutów i mniejsze ośrodki miejskie oraz wiejskie.

Wrocław rozciąga się na powierzchni 292,82 km², co czyni go piątym pod względem wielkości miastem w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu wysoka, równa 2195 os./km². Chcąc się dodzwonić do Wrocławia, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 71. Przesyłki adresuje się z kodami pocztowymi od 50-001 do 54-705. Tablice rejestracyjne wrocławskich samochodów można z kolei rozpoznać po pierwszych literach: DW lub DX.

Rozbudowana infrastruktura transportowa aglomeracji wrocławskiej to ważny atut inwestycyjny. Szybki transport ułatwia przedsiębiorstwom dostęp do rozległych rynków zbytu, zarówno w Polsce, jak i za granicami zachodnią i południową. Przez miasto przebiegają trzy trasy europejskie: E40 (autostrada A1), E261 (droga krajowa nr 5, droga ekspresowa S5) oraz E67 (autostrada A8). Zbiega się tu kilkanaście tras wojewódzkich, powstają również nowe (np. Obwodnica Wschodnia Wrocławia).

Ważniejsze trasy przebiegające przez Wrocław:
    • A4 (E40),
    • A8 (E67),
    • S5 (E261),
    • S8 (E67),
    • DK 5,
    • DK 35,
    • DK 94,
    • DW 342,
    • DW 347,
    • DW 372,
    • DW 395,
    • DW 455.

Rozbudowane połączenia drogowe stanowią ważne udogodnienie dla osób szukających pracy w okolicach Wrocławia, a także mieszkańców pobliskich miejscowości dojeżdżających do zakładów w obrębie aglomeracji.

Również komunikacja publiczna w samej stolicy województwa odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców – mają oni do dyspozycji sieć miejskich i podmiejskich autobusów, jedną z najbardziej rozbudowanych w Polsce linii tramwajowych, a także linową przeprawę przez Odrę, która działa przez cały rok. Wrocławianie coraz chętniej korzystają również z rowerów miejskich. Warto zauważyć, że jest to pierwsze miasto w Polsce, w którym wprowadzono samoobsługowe wypożyczalnie rowerów.

Wrocław stanowi ważny kolejowy węzeł komunikacyjny. Znajduje się tu kilka stacji, najważniejszą jest dworzec Wrocław Główny. Odjeżdżają stąd pociągi osobowe i towarowe do większości polskich miast, a także za granicę.

Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika zlokalizowany jest w odległości około 10 kilometrów od centrum miasta. Z okolic dworca Wrocław Główny można się dostać do lotniska bezpośrednim autobusem miejskim, autobusem linii ekspresowej, a także za pośrednictwem prywatnej sieci autokarowej. To nowoczesne lotnisko jest czwartym pod względem wielkości w kraju. Wykonuje się tu liczne loty czarterowe. W lipcu 2020 r. obsłużyło ponad 99 tys. pasażerów. Jest to jednak zmniejszona liczba podróżnych (efekt obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa). Więcej na temat faktycznych możliwości lotniska we Wrocławiu mówią dane z 2019 r., gdy w tym samym miesiącu obsłużono ponad 387 tys. pasażerów (łącznie w 2019 r. około 3,5 mln).

WROCŁAW – RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

To rozwijające się miasto w województwie dolnośląskim stanowi największy ośrodek gospodarczy w południowo-zachodniej Polsce. Bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska należy do najniższych w kraju. Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła tylko 1,7%. W dynamicznie rozwijającym się powiecie wrocławskim była jeszcze niższa – 1,6%. Dla porównania, w tym samym czasie wskaźnik dla kraju to 5,2%, a dla województwa dolnośląskiego – 4,7%.

Stopa bezrobocia we Wrocławiu

Z kolei z opracowania pt. Sytuacja społeczno-gospodarcza Wrocławia za 1 kwartał 2022 r. UP we Wrocławiu wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w mieście wojewódzkim wynosi łącznie 189 111 etatów. Liczba bezrobotnych rejestrowanych w urzędach pracy w końcu kwietnia wynosiła 7,3 tys. osób, a dostępnych w urzędzie ofert zatrudnienia – 3,6 tys.

Dzięki zagranicznym i krajowym inwestycjom praca we Wrocławiu od zaraz jest możliwa w bardzo wielu grupach zawodowych. Miasto skupia wykształconych specjalistów z różnorodnych dziedzin, co przekłada się jednocześnie na powstawanie nowych firm i dogodne warunki do rozwijania kariery w środowisku sprzyjającym wymianie informacji branżowych.

We Wrocławiu propozycje etatu czekają oczywiście w urzędach pracy, jednak najwięcej przedsiębiorców prowadzi rekrutacje przez internet. Kogo poszukują firmy? Informacji na ten temat dostarcza między innymi doroczne, ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim do profesji z dużym deficytem, a więc takich, które stwarzają największe perspektywy znalezienia stałej lub dodatkowej pracy we Wrocławiu, należą:

 • w przetwórstwie przemysłowym – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy maszyn i urządzeń, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, ślusarze,
 • w budownictwie – monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • w branży usług medyczno-opiekuńczych – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, 
 • w branży edukacyjnej – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, 
 • w gastronomii i zakwaterowaniu – pomoce kuchenne, sprzątaczki i pokojowe, 
 • w branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

 

We Wrocławiu nie zanotowano ani jednego zawodu nadwyżkowego – to dobry prognostyk dla osób poszukujących zatrudnienia w tym mieście. 

WROCŁAW – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE 

Wyznacznikiem stanu gospodarki regionu jest między innymi poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. W Polsce w kwietniu 2022 r. było ono na poziomie 6627 zł brutto miesięcznie, zaś w województwie dolnośląskim – 6711 zł brutto miesięcznie (dane GUS). Urząd Statystyczny we Wrocławiu podaje także, że zarobki w stolicy województwa są zdecydowanie wyższe od przeciętnego poziomów krajowego i wojewódzkiego – wynoszą 7241,71 zł (kwiecień 2022 r.). 

Co więcej, Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa dolnośląskiego w lutym 2022 r. wydany przez wrocławski US pokazuje, w których sektorach gospodarki płace są najwyższe, a gdzie zarabia się najmniej:

 • informacja i komunikacja – 10169,28 zł,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9071,16 zł,
 • przemysł – 6708,65 zł,
 • przetwórstwo przemysłowe 6435,27 zł,
 • dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – 5484,50 zł,
 • budownictwo – 6395,10 zł,
 • handel; naprawa pojazdów samochodowych – 5773,95 zł,
 • obsługa rynku nieruchomości – 5678,39 zł,
 • pozostała działalność usługowa – 5601,82 zł,
 • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – 5031,07 zł,
 • administrowanie i działalność wspierająca – 4999,96 zł,
 • transport i gospodarka magazynowa – 4973,83 zł,
 • zakwaterowanie i gastronomia – 4687,83 zł.

WROCŁAW – FIRMY

Wrocław stwarza bardzo korzystne warunki dla rozwoju własnej firmy. W mieście znajduje się rozbudowana infrastruktura okołobiznesowa, inkubatory przedsiębiorczości, powierzchnie biurowe i co-workingowe, tereny uzbrojone pod inwestycje. Wprowadzono tu także szereg administracyjnych rozwiązań ułatwiających prowadzenie firmy. Przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Urzędu Miasta o wsparcie w zakresie pozyskiwania środków, np. unijnych. Działa tu także Wrocławski Pakiet Pomocowy (ulgi podatkowe, cywilnoprawne, mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców, infolinia Centrum Wsparcia Przedsiębiorców i inne rozwiązania). Nie bez znaczenia jest również współpraca wrocławskich uczelni, jak Politechniki Wrocławskiej, z tutejszymi przedsiębiorcami. Sztandarowym projektem w tym zakresie jest Wrocławski Park Technologiczny.

Nic dziwnego, że w stolicy Dolnego Śląska lokują swój kapitał zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. Zgodnie z REGON (kwiecień 2022 r.) w sumie w mieście zarejestrowanych jest 135 649 podmiotów gospodarki narodowej. Aż 27 to duże jednostki zatrudniające od 1000 pracowników wzwyż (w tym 15 prywatnych firm). 121 podmiotów, również głównie z sektora prywatnego, deklaruje kadrę rzędu 250-999 osób. Grupa średnich jednostek (zatrudnienie od 50 do 249 pracowników) obejmuje z kolei 617 firm i innych jednostek. Pozostałe to małe i mikropodmioty – łącznie 131 988.

Profil gospodarczy Wrocławia cechuje znaczne zróżnicowanie. Znajdziemy tu zarówno przemysł, w tym energetyczny, jak i rozwijającą się branżę technologiczną, usługi, handel, zaplecze turystyczne, wiele podmiotów działających w branży kulturalno-rozrywkowej. Wrocław to także prężnie działający rynek branży IT. Międzynarodowe koncerny oraz polski kapitał stworzyły świetny mikroklimat do rozwoju. Konkurencyjne warunki pracy przyciągają do stolicy Dolnego Śląska kandydatów na studia, absolwentów, a także specjalistów, którzy szukają zmian na rynku pracy.

Najwięcej podmiotów działa w obszarze działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Na drugim miejscu pod względem liczbowym są jednostki zajmujące się handlem bądź naprawą pojazdów, a na trzecim firmy budowlane. Sporo jest także podmiotów z branży IT, obsługi rynku nieruchomości czy przetwórstwa przemysłowego.

Wybrane podmioty gospodarcze we Wrocławiu wg sekcji PKD

Do dużych wrocławskich firm należą między innymi Tauron Polska Energia, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kongregacja, Bombardier Transportation Polska, Whirlpool Wrocław, PPF Hasco-Lek S.A., HACO FAT, Hewlett-Packard i wiele innych.

STUDIA WROCŁAW – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Wrocław to jedno z największych miast akademickich w Polsce z licznymi uczelniami państwowymi i prywatnymi. Do tych najbardziej znanych i cenionych należą m.in. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sztuk Teatralnych, Akademia Wychowania Fizycznego. Do najchętniej wybieranych kierunków studiów we Wrocławiu od lat należą z kolei psychologia, kierunek lekarski, prawo, informatyka, ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, anglistyka, finanse i rachunkowość. 

PRACA DLA STUDENTA WROCŁAW

Stolica Dolnego Śląska stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o znalezienie pracy dla studentów. W miesiącach wiosennych i letnich miasto zalewają turyści z Polski i zagranicy, odbywają się tu różnego rodzaju festiwale – muzyczne, filmowe, teatralne itp. Rośnie zatem zapotrzebowanie na kadrę obsługującą ruch turystyczny, pracowników hoteli i hosteli, przewodników wycieczek, sprzedawców, portierów, kelnerów, barmanów, animatorów kultury, osoby do obsługi wydarzeń kulturalnych itp. 

Wrocław to także dobre miejsce na szukanie pierwszej pracy w wybranym zawodzie – już w trakcie studiów. Wiele firm oferuje staże i praktyki dla studentów, starając się tym samym przyciągnąć do siebie młode talenty. 

PRACA DORYWCZA WROCŁAW

Co można robić dorywczo we Wrocławiu? Zatrudnienie na pół czy ćwierć etatu czeka w handlu, gastronomii, różnego rodzaju usługach, np. opiekuńczych, sprzątania, naprawy sprzętu domowego itp. W tym studenckim mieście od lat utrzymuje się także duży popyt na korepetytorów i nauczycieli prywatnych. Pracę dorywczą znajdą także np. przewodnicy miejscy. 

PUP WROCŁAW

W znalezieniu zatrudnienia pomaga Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu. Obsługa bezrobotnych, szukających pracy oraz przedsiębiorców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00.

    • Adres: ul. Gliniana 20-22, 50-525 Wrocław
    • Telefon: (+48) 71 770 16 00 (centrala), (+48) 71 770 17 41 (sekretariat)
    • E-mail: wrwr@pup-wroclaw.pl
    • Fax:     (+48) 71 770 16 33

We Wrocławiu działa także Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy – filia we Wrocławiu. Z urzędem można skontaktować się e-mailowo poprzez formularz na stronie.

    • Adres: al. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław
    • Telefon: (+48) 71 39-74-200
    • Fax: (+48) 71 39-74-202


Źródła: Barometr zawodów 2022, Stopa bezrobocia rejestrowanego, GUS, REGON, GUS, Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa dolnośląskiego w lutym 2022 r., Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Sytuacja społeczno-gospodarcza Wrocławia za 1 kwartał 2022 r., Urząd Statystyczny we Wrocławiu