Oferty Tygodnia

Praca Wrocław Najnowsze oferty pracy: 757

Praca we Wrocławiu

Wrocław – położenie geograficzne, liczba mieszkańców, drogi

Rozwijająca się gospodarka Wrocławia generuje ogromną liczbę miejsc pracy. Te zapełniane są zarówno przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, jak i sąsiednich miejscowości, przede wszystkim znajdujących się w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Liczba mieszkańców Wrocławia wynosi blisko 643 tys., na terenie całej aglomeracji mieszka ponad dwukrotnie więcej osób.

W skład aglomeracji, prócz Wrocławia, wchodzą takie miejscowości jak Oleśnica, Oława, Jelcz-Laskowice, Trzebnica, Brzeg Dolny, Strzelin, Wołów, Milicz, Syców, Środa Śląska, Oborniki Śląskie, Siechnice, Sobótka, Twardogóra, Żmigród, Bierutów i mniejsze ośrodki miejskie oraz wiejskie.

Wrocław rozciąga się na powierzchni 292,82 km², co czyni go piątym pod względem wielkości miastem w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu wysoka, równa 2195,4 os./km². Chcąc się dodzwonić do Wrocławia, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 71. Przesyłki adresuje się z kodami pocztowymi od 50-001 do 54-705. Tablice rejestracyjne wrocławskich samochodów można z kolei rozpoznać po pierwszych literach: DW lub DX.

Rozbudowana infrastruktura transportowa aglomeracji wrocławskiej to ważny atut inwestycyjny. Szybki transport ułatwia przedsiębiorstwom dostęp do rozległych rynków zbytu, zarówno w Polsce, jak i za granicami zachodnią i południową. Przez miasto przebiegają trzy trasy europejskie: E40 (autostrada A1), E261 (droga krajowa nr 5, droga ekspresowa S5) oraz E67 (autostrada A8). Zbiega się tu kilkanaście tras wojewódzkich, powstają również nowe (np. Obwodnica Wschodnia Wrocławia).

Ważniejsze trasy przebiegające przez Wrocław:
    • A4 (E40),
    • A8 (E67),
    • S5 (E261),
    • S8 (E67),
    • DK 5,
    • DK 35,
    • DK 94,
    • DW 342,
    • DW 347,
    • DW 372,
    • DW 395,
    • DW 455.

Sprawnie funkcjonujące połączenia drogowe stanowią ważne udogodnienie dla osób szukających pracy w okolicach Wrocławia, a także mieszkańców pobliskich miejscowości dojeżdżających do zakładów w obrębie aglomeracji.

Również komunikacja w samej stolicy województwa odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców – mają oni do dyspozycji sieć miejskich i podmiejskich autobusów, jedną z najbardziej rozbudowanych w Polsce linii tramwajowych, a także linową przeprawę przez Odrę, która działa przez cały rok. Wrocławianie coraz chętniej korzystają również z rowerów miejskich. Warto zauważyć, że jest to pierwsze miasto w Polsce, w którym wprowadzono samoobsługowe wypożyczalnie rowerów.

Wrocław stanowi zarazem ważny kolejowy węzeł komunikacyjny. Znajduje się tu kilka stacji, najważniejszą jest dworzec Wrocław Główny. Odjeżdżają stąd pociągi osobowe i towarowe do większości polskich miast, a także za granicę.

Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika zlokalizowany jest w odległości około 10 kilometrów od centrum miasta. Z okolic dworca Wrocław Główny można się dostać do lotniska bezpośrednim autobusem miejskim, autobusem linii ekspresowej, a także za pośrednictwem prywatnej sieci autokarowej. To nowoczesne lotnisko jest czwartym pod względem wielkości w kraju. Wykonuje się tu liczne loty czarterowe. W lipcu 2020 r. obsłużyło ponad 99 tys. pasażerów. Jest to jednak zmniejszona liczba podróżnych (efekt obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa). Więcej na temat faktycznych możliwości lotniska we Wrocławiu mówią dane z 2019 r., gdy w tym samym miesiącu obsłużono ponad 387 tys. pasażerów (łącznie w 2019 r. około 3,5 mln).

Gospodarka Dolnego Śląska

To rozwijające się miasto w województwie dolnośląskim stanowi zarazem największy ośrodek gospodarczy w południowo-zachodniej Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (raport Wstępne szacunki produktu krajowego brutto 31.12.2019 r. w przekroju regionów w 2018 r.) Dolny Śląsk jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o udział w tworzeniu polskiego PKB. W okresie objętym badaniem wartości te wyglądały następująco:

Obszar PKB w mln zł PKB per capita w zł
Polska 2115242 55066
Dolnośląskie 175356 60447

 

Jak podaje GUS we wstępnym raporcie: „Poziom PKB na 1 mieszkańca powyżej średniej krajowej odnotowano w 4 regionach: warszawskim stołecznym, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim”.

Wyznacznikiem stanu gospodarki regionu jest także między innymi poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Dolnośląskie na tle kraju wypada pod tym względem bardzo dobrze – jest na drugim miejscu po Mazowszu (GUS – czerwiec 2020 r).

 

Obszar Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w zł
Polska 5286
Dolnośląskie 5869
Mazowieckie 6236

 

Najwyższa wartość przeciętnego wynagrodzenia wśród dolnośląskich przedsiębiorstw jest osiągana w sektorze informacja i komunikacja – 8996 zł brutto, a najniższa w sekcji administrowanie i działalność wspierająca – 3833 zł brutto.

Wrocław – firmy

Wrocław stwarza bardzo korzystne warunki dla rozwoju własnej firmy. W mieście znajduje się rozbudowana infrastruktura okołobiznesowa, inkubatory przedsiębiorczości, powierzchnie biurowe i co-workingowe, tereny uzbrojone pod inwestycje. Wprowadzono tu także szereg administracyjnych rozwiązań ułatwiających prowadzenie firmy. Przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Urzędu Miasta o wsparcie w zakresie pozyskiwania środków, w tym unijnych. W 2020 r. działa także Wrocławski Pakiet Pomocowy (ulgi podatkowe, cywilnoprawne, mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców, infolinia Centrum Wsparcia Przedsiębiorców i inne rozwiązania). Nie bez znaczenia jest także współpraca wrocławskich uczelni, w tym Politechniki Wrocławskiej, z tutejszymi przedsiębiorcami. Sztandarowym projektem w tym zakresie jest Wrocławski Park Technologiczny.

Nic dziwnego, że w stolicy Dolnego Śląska lokują swój kapitał zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. Zgodnie z REGON (sierpień 2020 r.) w sumie w mieście zarejestrowanych jest 125 291 podmiotów gospodarki narodowej. Aż 27 to duże jednostki zatrudniające od 1000 pracowników wzwyż (w tym 15 prywatnych firm). 124 podmioty, również głównie z sektora prywatnego, deklarują kadrę rzędu 250-999 osób. Grupa średnich jednostek (zatrudnienie od 50 do 249 pracowników) obejmuje z kolei 633 firmy i inne jednostki. Pozostałe to małe i mikropodmioty – łącznie 124 507.

Profil gospodarczy Wrocławia cechuje znaczne zróżnicowanie. Znajdziemy tu zarówno przemysł, w tym energetyczny, jak i rozwijającą się branżę technologiczną, usługi, handel, zaplecze turystyczne, wiele podmiotów działających w branży kulturalno-rozrywkowej. Wrocław to także prężnie działający rynek branży IT. Międzynarodowe koncerny oraz polski kapitał stworzyły świetny mikroklimat do rozwoju. Konkurencyjne warunki pracy przyciągają do stolicy Dolnego Śląska kandydatów na studia, absolwentów, a także specjalistów, którzy szukają zmian na rynku pracy.

Najwięcej podmiotów działa w obszarze handel i naprawa pojazdów (15376). Na drugim miejscu pod względem liczbowym są przedsiębiorstwa budowlane (11424), a na trzecim jednostki zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (7440). Sporo jest także podmiotów z branży przetwórstwa przemysłowego (6424).

Wrocław - gospodarka miasta

Do dużych wrocławskich firm należą między innymi Tauron Polska Energia, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kongregacja, Bombardier Transportation Polska, Whirlpool Wrocław, PPF Hasco-Lek S.A., HACO FAT, Hewlett-Packard i wiele innych.

Praca we Wrocławiu – od zaraz, tymczasowa, dla studentów

Dzięki zagranicznym i krajowym inwestycjom praca we Wrocławiu od zaraz jest możliwa w obrębie bardzo wielu grup zawodowych. Miasto skupia wykształconych specjalistów z różnorodnych dziedzin, co przekłada się jednocześnie na powstawanie nowych firm i dogodne warunki do rozwijania kariery w środowisku sprzyjającym wymianie informacji branżowych.

We Wrocławiu oferty pracy czekają oczywiście w urzędach pracy, jednak najwięcej przedsiębiorców prowadzi rekrutacje przez internet. Kogo poszukują firmy? Informacji na ten temat dostarcza między innymi doroczne, ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim do profesji deficytowych, a więc takich, które stwarzają największe perspektywy znalezienia stałej lub dodatkowej pracy we Wrocławiu, należą między innymi: pracownicy budowlani (dekarze, blacharze, monterzy, murarze, tynkarze, robotnicy budowlani i inni), kierowcy, kucharze, lekarze, kurierzy, nauczyciele, opiekunki dziecięce, pielęgniarki, specjaliści ds. księgowości, sprzedawcy czy personel sprzątający.

PUP Wrocław

Bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska należy do najniższych w kraju. Zgodnie z GUS w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia znalazła się na poziomie 2,4%, a w tutejszym urzędzie pracy zarejestrowanych było 9,3 tys. bezrobotnych. Dla porównania w tym samym okresie w stopa bezrobocia obliczona dla Polski wynosiła 6,1%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,7%.

W znalezieniu zatrudnienia pomaga Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu. Obsługa bezrobotnych, szukających pracy oraz przedsiębiorców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00 w Budynku A – Centrum Aktywizacji Zawodowej.

    • Adres: ul. Gliniana 20-22, 50-525 Wrocław
    • Telefon: (+48) 71 770 16 00 (centrala), (+48) 71 770 17 41 (sekretariat)
    • E-mail: wrwr@pup-wroclaw.pl
    • Fax:     (+48) 71 770 16 33

We Wrocławiu działa także Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy – filia we Wrocławiu. Z urzędem można skontaktować się e-mailowo poprzez formularz na stronie.

    • Adres: al. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław
    • Telefon: (+48) 71 39-74-200
    • Fax: (+48) 71 39-74-202

Szukaj pracy w mieście