Praca Złotoryja

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 411

 • Construction Project Manager

  EPCM Executive Search   dolnośląskie  
  kierownik/koordynator / menedżer  kontrakt B2B  rekrutacja online
  2 godz.
 • Pomocnik Montera Rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  4 godz.

Praca w Złotoryi

Złotoryja – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Złotoryja to 15,5-tysięczne miasteczko zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju. Stanowi siedzibę powiatu złotoryjskiego i gminy Złotoryja, leży w obrębie województwa dolnośląskiego. To miejscowość, która ma bardzo długą historię. Swoją nazwę wzięła od tradycji pozyskiwania w tych okolicach w średniowieczu złota. Jak rozwija się współcześnie? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat lokalnej sytuacji gospodarczej, możliwości inwestycyjnych i warunków życia. Kto ma największe szanse na pracę w Złotoryi i okolicy?

Złotoryja (dolnośląskie) zajmuje powierzchnię około 11,5 kilometrów kwadratowych. Znajduje się w pobliżu takich miejscowości jak Legnica (centra obu miast dzieli tylko 19 kilometrów), Jawor (dystans 23 kilometrów), Jelenia Góra (odległość około 37 kilometrów), Bolesławiec (oddalony od Złotoryi o mniej więcej 40 kilometrów) czy Lwówek Śląski (dystans około 26 kilometrów). By dostać się ze Złotoryi do stolicy województwa – Wrocławia, należy pokonać trasę o długości 90 kilometrów. Złotoryję jednocześnie charakteryzują dobre rozwiązania komunikacyjne, zapewniające szybki transport w obrębie regionu, jak i dostęp do tras o znaczeniu ogólnopolskim. Przez miasteczko przebiegają drogi wojewódzkie nr 328, nr 363 i nr 364. Ta ostatnia zapewnia ponadto szybki dojazd do autostrady A4. Wiodą tędy również trasy kolejowe, zarówno pasażerskie, jak i towarowe. Dogodne połączenia na poziomie lokalnym są istotne z uwagi na możliwości zatrudnienia. Część mieszkańców Złotoryi korzysta z rozszerzonego w ten sposób rynku pracy i znajduje posady w okolicznych miejscowościach.

Sama Złotoryja stanowi jednak ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Obejmuje ją podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której rozwijane są różne gałęzie przemysłu. Prężnie prosperują między innymi tutejsze zakłady obuwnicze, nawiązujące do tradycji działalności obuwniczej w mieście, sięgające okresu powojennego.

Coraz większe znaczenie zyskuje też turystyka. Organizowane są tu wydarzenia przypominające o górniczych dziejach miasteczka – jak Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Władze samorządowe starają się również przywrócić miejscowości dawną świetność – przez prace konserwatorskie, restaurowanie zaniedbanych zabytków. A tych jest całkiem sporo. Starówka z okolicznymi, starymi kamieniczkami zachęca do eksplorowania miasteczka. W czasie spaceru na turystów czekają w Złotoryi atrakcje takie jak Baszta Kowalska (pozostałość po średniowiecznych murach obronnych), zabytkowe budynki sakralne (w szczególności Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czy Kościół św. Jadwigi). Przyjezdnych przyciągają Muzeum Złota i zabytkowa Kopalnia Złota „Aurelia”. Wciąż można natknąć się w okolicy na osoby poszukujące tego kruszca na dnie okolicznych rzek.

Rozwija się zarazem w Złotoryi agroturystyka. Miasteczko leży bowiem w otoczeniu bogatych przyrodniczo terenów. Na szczególną uwagę zasługuje pobliski rezerwat Wilcza Góra, cel wycieczek mieszkańców i turystów. Sama Wilcza Góra to bazaltowe wzniesienie o wysokości 367 m. n.p.m., pozostałość po wulkanie. W Złotoryi z powodzeniem działają również firmy handlowe, usługowe czy transportowe. Znajdziemy tu instytucje kultury, jak Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji, kino czy teatry.

Prowadzona jest także działalność związana ze sportem – są zatem kluby tenisowe, piłkarskie, kolarskie i inne, a także rozbudowana infrastruktura sportowa (stadion, hale, basen, korty, strzelnica itp.).

Rynek pracy, oferty pracy – Złotoryja

Gdzie zatem szukać w Złotoryi pracy? Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane przez tutejsze firmy ilustrują wyniki corocznego badania Barometr zawodów. Prognoza, która jest wykonywana na polecenie MInisterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazuje, że w 2020 r. w powiecie złotoryjskim największy deficyt dotyczy grup: masarze i przetwórcy ryb, a także piekarze. Niemniej spore luki kadrowe widać w wielu branżach, nie tylko gastronomii.

W Złotoryi oferty pracy kierowane są też często do pracowników budowlanych, na przykład cieśli i stolarzy, dekarzy i blacharzy, inżynierów budownictwa, kierowników budowy oraz operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych. Spore zapotrzebowanie notuje też budżetówka – za mało jest w powiecie złotoryjskim lekarzy, nauczycieli, logopedów, wychowawców, pielęgniarek, położnych, pracowników socjalnych. Etaty czekają na specjalistów ds. księgowości i rachunkowości, kurierów, inżynierów inżynierii środowiska, kierowców autobusów czy fizjoterapeutów. Lista zawodów, które stwarzają możliwości znalezienia posady w tym powiecie i mieście Złotoryja jest długa.

PUP Złotoryja

Adres: Al. Miła 18, 59-500 Złotoryja
E-mail: wrzl@praca.gov.pl
Telefon: 76-87-79-200

Szukaj pracy w mieście