Praca Jelenia Góra

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 277

 • Pomocnik Montera Rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Jelenia Góra
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  11 godz.
 • Monter rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Jelenia Góra
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  11 godz.

Praca w Jeleniej Górze

Jelenia Góra – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jelenia Góra jest miastem leżącym w województwie dolnośląskim. Geograficznie znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej (Sudety Zachodnie) nad rzeką Bóbr. Administracyjnie natomiast stanowi siedzibę władz powiatowych oraz stolicę Euroregionu Nysa. Kto znajdzie w Jeleniej Górze pracę? Jakie miasto oferuje atrakcje?

Jelenia Góra jest bardzo starym miastem – prawa miejskie otrzymała już w średniowieczu, a jej założenie datuje się na XII w., zgodnie z tradycją, z rąk Bolesława III Krzywoustego. W ciągu wieków rozwijała się jako miejscowość o dużym znaczeniu gospodarczym, słynąca z rzemiosła (np. tkactwa). W XIX wieku zaczęły pojawiać się fabryki. Miasto uniknęło zniszczenia w czasie II wojny światowej, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać jego wspaniałe zabytki. Warto wspomnieć jeszcze o herbie Jeleniej Góry. Znajduje się na nim wizerunek jelenia stąpającego po trzech pagórkach i trzymającego w pysku kończynę. Zgodnie z legendą, nazwa miasta, jak i herb, nawiązują do jednego z polowań w okolicy, w jakich miał wziąć udział przyszły król Polski. Bolesław III Krzywousty podobno zapędził się za daleko w las w czasie pogoni za postrzelonym jeleniem i zgubił. Jeleń miał specjalnie długo zwodzić księcia, by ten odkrył uroki okolicy i zechciał wybudować tutaj zamek warowny, który potem rozrósł się w miasto Jelenia Góra.

Liczba mieszkańców Jeleniej Góry wynosi 79 061 osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 75.

Powierzchnia to z kolei 109,22 km². Jelenia Góra znajduje się na terenie o znacznych różnicach w wysokości, najniższy punkt jest na poziomie 311 m n.p.m., a najwyższy sięga aż 1416 m n.p.m. Położone w kotlinie miasto otaczają ze wszystkich stron góry stanowiące zarazem nie lada atrakcję dla turystów. Są to Góry Kaczawskie, Karkonosze, Góry Izerskie i Rudawy Janowickie. Do granicy z Czechami wiedzie znajdująca się na południe od centrum miasta Przełęcz Karkonoska. Na północy rozciąga się Park Narodowy Doliny Bobru, a na wschód – Rudawski Park Krajobrazowy.

Jelenią Górę cechują bardzo dobre połączenia z resztą regionu, a także w skali ogólnopolskiej. Przez miasto przebiega bowiem droga krajowa nr 3 (Świnoujście-Jakuszyce) należąca zarazem do europejskiego kanału transportowego E65 (Szwecja-Grecja). W Jeleniej Górze bierze początek również droga krajowa nr 30 do Zgorzelca. Sprawny transport na terenie województwa zapewniają trasy 365 (Jelenia Góra – Legnica), 366 (Kowary – Piechowice) i 367 (Jelenia Góra – Wałbrzych). Gęsta jest również siatka dróg lokalnych. Podróż z Jeleniej Góry do Wałbrzycha zajmuje około godzinę, do stolicy województwa – Wrocławia mniej więcej 1 godzinę 40 minut, do Warszawy – 4 godziny 40 minut, a do czeskiej Pragi – 2 godziny 30 minut. Jelenia Góra stanowi jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w regionie. Miasto obejmuje Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Rozległe rynki zbytu, infrastruktura przystosowana pod inwestycje, korzystne otoczenie biznesu oraz wykwalifikowana kadra – to wszystko przyciąga przedsiębiorców.

Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w powiecie Jelenia Góra działa łącznie 12 725 podmiotów gospodarki narodowej. Nie brakuje firm średnich (50-249 pracowników) – jest ich 70. Status dużych przedsiębiorstw ma 11 podmiotów, z czego 2 zatrudniają powyżej 999 osób. Bardzo wiele jednostek to firmy z kapitałem zagranicznym. Rozwinięty jest przemysł, między innymi samochodowy, maszynowy, meblowy, farmaceutyczny i inne.

Z uwagi na liczne atrakcje turystyczne Jeleniej Góry ważny sektor stanowi również turystyka i branże z nią związane – gastronomia, zakwaterowanie, agroturystyka. Jelenia Góra stwarza dobre warunki do prowadzenia kariery. Świadczy o tym chociażby bardzo niska stopa bezrobocia notowana w mieście.

Rynek pracy, oferty pracy – Jelenia Góra

Zgodnie z danymi tutejszego Powiatowego Urzędu Pracy w kwietniu wynosiła ona tylko 3,6% (w tym samym miesiącu średnia dla województwa uzyskała wartość 5,5%, a dla całej Polski – 5,8%). Praca w Jeleniej Górze czeka na przedstawicieli wielu branż. Badanie Barometr zawodów 2020 r. pokazuje, że największe braki kadrowe dotyczą pracowników gastronomii (brakuje kucharzy, szefów kuchni, pomocy kuchennych, barmanów, kelnerów), zakwaterowania (pokojowych i sprzątaczy hotelowych), a także kasjerów, sprzedawców, robotników budowlanych (w tym również do robót wykończeniowych) oraz pracowników produkcji przy pracach prostych.

Niemniej Jelenia Góra to także miejscowość, która stwarza bardzo dobre warunki życia. Samo miasto jest pełne uroku, a liczne zabytki i atrakcje – jak choćby znajdujący się w okolicy, malowniczo położony Zamek Chojnik – stanowią dodatkową gratkę. Bez wątpienia miasto może być dobrym wyborem w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

PUP Jelenia Góra

Adres: ul. Podchorążych 15, 58-508 Jelenia Góra
E-mail: wrje@praca.gov.pl
Telefon: +48 75 64 73 160 do 162