Praca Głogów

 • Murarz biały

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Norwegia
  pracownik fizyczny
  18 godz.
 • Mid Symfony Developer

  Polcode Sp. z o.o   dolnośląskie    praca zdalna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  rekrutacja online
  19 godz.

Praca w Głogowie

Głogów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Głogów jest miastem powiatowym oraz siedzibą gminy wiejskiej. Leży w województwie dolnośląskim, nad Odrą. To sporej wielkości miasto – szóste w województwie – stanowi istotny ośrodek kulturalny i gospodarczy w zachodniej części kraju. Szukając pracy w województwie dolnośląskim, bez wątpienia warto rozważyć Głogów jako miejsce rozwoju zawodowego. Kto ma największe szanse na pracę w Głogowie od zaraz? Oto kilka istotnych informacji o mieście.

Liczba mieszkańców Głogowa wynosi niespełna 67 tys. osób, a powierzchnia nieco ponad 35 km². To daje dość dużą gęstość zaludnienia, wynoszącą blisko 1908 os./km² (dane Głównego Urzędu Statystycznego, lipiec 2020 r.). Głogów obejmuje strefa numeracyjna 76, a tablice rejestracyjne samochodów rozpoczynają się od liter DGL.

Warto wspomnieć o bardzo długiej historii tej miejscowości, sięgającej wczesnego średniowiecza – Głogów stanowi bowiem jedno z najstarszych miast w Polsce. Datę założenia wyznacza się na około X wiek. Pierwotną osadę zdobył i przebudował Mieszko I, rozpoczynając tym samym piastowską epokę w dziejach miejscowości. Głogów uzyskał prawa miejskie w XIII wieku. Głogowianie w ciągu wieków wielokrotnie musieli bronić swoich murów, głównie przed najazdami niemieckimi. Od połowy XV wieku panował tutaj potężny ród Jagiellonów – dwóch z tutejszych możnowładców – Jan Olbracht i Zygmunt Stary – zasiadło potem na tronie Polski. Niemniej w historii miasta wyraźnie zaznaczyły się wpływy rządów nie tylko polskich, ale i czeskich, pruskich oraz niemieckich. Miejscowość rozwijała się na styku kultur, co miało wpływ również na jej współczesny kształt.

Jeśli chodzi o życie gospodarcze dawnych głogowian, od XIX wieku Głogów stał się miastem druku – zaczęto wydawać tu czasopisma rozpowszechniane po całym Śląsku. Wiek XX to już rozwój hutnictwa i przemysłu ciężkiego. Współcześnie w mieście prowadzona jest różnorodna działalność gospodarcza, niemniej z wyraźną dominacją przemysłu hutniczego, który rozwijany jest z powodzeniem do dziś.

Warto pamiętać, że Głogów to przede wszystkim przyjazne miejsce do życia, wychowywania dzieci, realizowania pasji i wypoczynku. Nie znajdziemy tu zgiełku i szybkiego tempa życia, na które niekiedy narzekają mieszkańcy większych miast. Sam Głogów zachwyca zabytkami, takimi jak stare kamienice, budowle sakralne. Fort Gwiaździsty czy budynek Teatru Miejskiego.

Oświata w mieście realizowana jest na wszystkich szczeblach edukacji, w tym funkcjonuje tu jedna niepubliczna uczelnia wyższa. Mieszkańcy mają do dyspozycji ośrodki kulturalne – wspomniany teatr, a także Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Miejski Ośrodek Kultury, kina, chóry, orkiestry, stowarzyszenia, zespoły muzyczne. Działają tu również kluby sportowe. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – w Głogowie naprawdę nie sposób się nudzić.

Rynek pracy, oferty pracy – Głogów

Głogów stanowi ważny ośrodek Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, a w tutejszej Hucie pracę znajdują tysiące osób. Mniejsze przedsiębiorstwa prowadzą działalność między innymi handlową, gastronomiczną, budowlaną, związaną z transportem czy rynkiem nieruchomości. Urząd miasta Głogowa oferuje pomoc przedsiębiorcom we wszystkich kwestiach związanych z prowadzeniem firmy czy wsparcie podczas starania się o dotacje, np. unijne. W mieście promowana jest postawa przedsiębiorczości. Szczególny nacisk kładzie się na przyciągnięcie inwestorów chcących ulokować tu swój kapitał i stworzyć nowe miejsca pracy. Do ich dyspozycji są dogodne warunki podstrefy Głogów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W całym powiecie Głogów, zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2020 r.) funkcjonuje 8327 podmiotów gospodarki narodowej. Większość to mikrojednostki, nie brakuje jednak średnich przedsiębiorstw (56), a także dużych firm (4, w tym 1 zatrudniająca powyżej 999 osób). Silne uprzemysłowienie regionu ma bezpośredni wpływ na tutejszy rynek pracy.

Głogów i okolice mogą być atrakcyjne pod względem możliwości zatrudnienia przede wszystkich dla osób z wykształceniem technicznym oraz zawodowym/branżowym, związanym z produkcją przemysłową. Niemniej, zgodnie z cyklicznym badaniem zalecanym przez resort pracy Barometr zawodów, lista specjalistów, jakich jest za mało w powiecie głogowskim, jest długa i dotyczy różnych branż.

Praca w Głogowie czeka między innymi na kierowców (autobusów, ciężarówek), mechaników, monterów maszyn i instalacji, pracowników budowy, magazynierów, logistyków, spedytorów, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników, fryzjerów, kucharzy, kosmetyczki, pielęgniarki czy księgowych.

Zapotrzebowanie na różnych specjalistów jest znaczne, niemniej walka z bezrobociem i pobudzanie postawy przedsiębiorczości wciąż stanowią ważne cele władz powiatu głogowskiego. Stopa bezrobocia jest tu bowiem wyższa od średniej dla całego kraju. Zgodnie z informacją podaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie w kwietniu 2020 r. wyniosła 7,4% (dla porównania, w tym samym miesiącu sprawozdawczym bezrobocie w Polsce było na poziomie 5,8%, a w województwie dolnośląskim – 5,1%).

PUP Głogów

Adres: ul. Piaskowa 1, 67-200 Głogów
E-mail: wrgl@praca.gov.pl